Telefonski imenik | Foto: Profimedia
Rikalo, Mukalo, Peško, Kenjalo, Ćoćkalo, Nakarada, Ćućak, Šupak, Motika, Lelekur, Zlomužnica, Mačkoder, Masnikosa, Cervovina, Poledica, Jasika, Srdoč... samo su neka od brojnih prezimena koje je orjentalista Srpko Leštarić, sakupljač i prevodilac arapskih narodnih bajki, popisao u knizi "Zanimljivi srpski prezimenjak".
Kako piše "Politika" on je knjigu zamislio kao kataloški prikaz nesvakidašnjih srpskih prezimena i skupio je takvih 5.500.
- U početku sam nameravao da napravim skroman spisak od 100 neobičnih, ali se on za tili čas proširio na 365 - dovoljno za svaki dan u godini, Posle dve nedelje počeo sam da ga povećavam do 1.001, što me je asociralo na "Priče iz 1001 noći". Pokazalo se da ni taj broj neće biti dovoljan - priseća se autor knjige.
Za oko tri godine uspeo je da dođe do 5.500 prezimena od kojih je odabrao sto (plus jedno) najživopisnijih i smestio ih u "Izlog" svoje knjige.
- Tako u Srbiji, između ostalih, imamo i Bkiće, Prcoviće, Trtovce, Jogunice, Babarogiće, Gulivrate, Frfulanoviće, Nadrljanske, Ušljebrke...Ali niko ne treba da žuri i pomisli da su prezimena iz izloga najzanimljivija - zagonetan je Srpko.
U Srbiji ima gotovo 50.000 prezimena, od kojih je 20.000 dvosložno i završava se na "ić". Takva nisu ušla u katalog, ako ni ona nastala od stranih reči, poput Klajn. Među najdužim, sa čak sedam slogova, izdvajaju se Suvočesmaković i Gavrankapetanović.
U izgradnji "prezimenika" Leštarića su nadahnule odjavne špice, komšijske priče, nadgrobni spomenici, čitulje...
Prezimena je Leštarić podelio na nekoliko tematskih celina - prema naravi, sklonostima, ponašanju, raspoloženjima i duševnim stanjima. Tu su i prezimena po intelektualnim odlikama, krvoločna, trudoljubačka i trudomrzačka, lascivna...
- Zanimljive su i podudranosti između prezimena i zanimanja pojedinaca koji ih nose. U Zemunu je na razmeđi između 19. i 20. veka živeo gostioničar Arkadije Bokalović, a u Srbiji postoje ginekolog Ribić, lekar Bolesnikov, gastronom Gladić... U prestonici ima jedna Zvezdana koja se preziva Muzika, zatim žena čije je prezime Makedonska Torbica. Među nesvakidašnjim kombinacijama je i ime glumice Đurđije Cvetić - nabraja Leštarić.
Najviše prezimena u katalogu počinje na slovo K.
- Za njim slede B, P i M. Na ova četiri slova počinje 2.301 prezime u katalogu, dok veoma malo njih počinje na neko od sledećih slova: Đ, E, Ž, LJ, NJ, U, F, H, i DŽ - ističe Srpko Leptarić.
Ovako Leštarić deli prezimena na tematske celine prema:
- Naravi: Dobrić, Zvocić...
- Sklonosti i ponašanju: Plačkić, Šmrkić...
- Raspoloženjima i duševnim stanjima: Vedrić, Mrzić...
- Intelektualnim odlikama: Zjakić, Benaković...
- Vremenskim prilikama: Kišić, Olujić...
- Lepoj spoljašnjosti: Đinđić, Mileusnić...
Prezimena mogu biti i:
- Krvoločna: Koljivratić, Mučibabić, Mačkodavić...
- Trudoljubiva ili trudomrzačka: Rabotić, Dangubić, Nebrigić...
- Lascivna: Kurić, Prčetić, Picajkić...
- Po voću, povrću, jelima: Šljivić, Boranijašević, Kobasičić...
- Bogohulnih: Đavolović, Vragić, Raspopović...
- Nastalih od složenica: Kozoglavić, Zlomislić, Zlojutrović...
Inače, srpska prezimena najranije se beleže u crkvenim knjigama u okolini Zadra i Šibenika krajem 17. veka.
Knez Aleksandar Karađorđević 1851. goodine naredio je uspostavljanje trajnih, naslednih prezimena po najstarijim i najznačajnijim precima, ali su tek od 1900. godine ona postala ustaljena u Srbiji. Po završetku Prvog svetskog rata sistem identifikacije pomoću prezimena našao se u primeni na celom Balkanu.
Danas su najčešća prezimena: Jovanović, Petrović, Pavlović, Nikolić i Đorđević.
Nastala su od muških ličnih imena preuzetih od hrišćanskih svetitelja i potiču iz tuđih jezika - prvo iz aramejskog, a ostala iz grčkog.
Samo u Beogradu Jovanovića ima oko 40.000, Petrovića oko 30.000, Nikolića oko 25.000, Đorđevića gotovo 20.000.