PANIKA ILI NE?
Stručnjaci: Prognoze o potopu su preuranjene!
Meteorolozi u Srbiji tvrde da su prognoze svetskog meteo servisa “Accuweather” da našoj zemlji na proleće preti potop - preuranjene i da mogu biti neprecizne.
Da li nas ovo ponovo čeka? | Foto: Robert Getel
- Potop se ne očekuje, ali je činjenica da su na proleće vodostaji reka uvek povećani zbog topljenja snega i padavina kojih ima najviše u tom periodu. Ekstremni meoterološki događaji se ne mogu predvideti unapred toliko dugo zbog svoje prirode. Njihov životni vek je, recimo, sedam dana - kaže za “Alo!” Goran Mihajlović, meteorolog u RHMZ, dodajući da ta ustanova pet dana unapred daje upozorenja i da je sve van toga u domenu orjentacionih izgleda.
I njegov kolega Dorđe Đurić iz “Weather 2 umbrella” takođe navodi da tako dugoročne prognoze nisu pouzdane.
- Još je rano da se govori o katastrofalnim poplavama. Postoji mogućnost da će biti nekih lokalnih izlivanja na manjim bujičnim potocima ukoliko dođe do naglog topljenja snega kojeg još ima dosta na planinama - ističe Đurić, dodajući da je maj najkišovitiji mesec, ali da danas ne može da kaže da će tada biti i poplave.
-
djo Vreme: 22.02.2015 09:29h
Nije mi jasno kako možete reći da su preuranjene, to vam je upozorenje. Očistite korita reka i odvode po gradu, mislim na sva mesta manja i veća, pripremite se za to što će možda doći. Mi imamo takav mentalitet da što ne moramo i nećemo da radimo, dajte jednom da reagujemo na vreme radi ove, a i narednih godina.
-
Matori Vreme: 22.02.2015 11:00h
Meteorolozi su potpuno u pravu jer je nemoguće sa ove distance predvideti ovakav sled događaja. Ali ono što je činjenica, to je da je srpska vodoprivreda u katastrofalnom stanju i da se ništa ne čini po pitanju odbrane od potencijalnih poplava i suša. Već drugu godinu za redom vodoprivreda i firme koje se time bave nisu predviđene budžetom. Nema para za projekte i izvođenje. Budžetski prihodi nisu vraćeni vodoprivredi, već idu u državni budžet. Čak ni urađeni poslovi ne mogu se naplatiti mesecima unazad. Takav odnos nas neminovno vodi u slučaju elementarnih nepogoda u enormne troškove za saniranje posledica nebrige države. O izgubljenim radnim mestima i ugašenim preduzećima i da ne govorim.
-
vilim Vreme: 22.02.2015 12:19h
netreba zanemariti prognoze,prošle godine je bila katastrofa,ta voda i vlaga je ispod nas,podzemne vode,kada dodje toplenje snega samo će da se dopuni,odbranu treba shvatiti ozbiljno,ima ljudi koji su ozbiljno plaćeni da rade na tom problemu trebalo je poodavno preduzeti nešto,da nebude iznenađenje
Molimo čitaoce alo.rs da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila.
Strogo je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara.
Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni.
Redakcija alo.rs ima pravo da ne odobri komentare koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije alo.rs.
Administratorima se možete obratiti ovde: online@alo.rs