RATNI ZLOČINI U HRVATSKOJ
Sud u Strazburu presudio u korist supruge ubijenog Srbina
Evropski sud u Strazburu presudio je u korist Ane Jelić, hrvatske građanke, čijeg je supruga srpske nacionalnosti u novembru 1991. godine u Sisku uhapsila hrvatska policija, a zatim ga ubila. Prema presudi Jelićeva će na ime odštete od države Hrvatske dobiti 20.000 evra i 1.000 evra za sudske troškove. Ovo je, inače, prvi proces koji je pozitivno okončan u korist srpske strane.
Hrvatska dužna da isplati 20.000 evra odštete i 1.000 evra sudskih troškova | Foto: Profimedia
U slučaju „Jelić protiv Hrvatske“ je zaključeno da je prekršen član Evropske konvencije o ljudskim pravima. Sud smatra da hrvatske vlasti nisu sledile verodostojne tragove o identitetu odgovornih počinilaca ubistva. Koalicija Udruženja izbeglica pozdravila je odluku suda i navela da presuda pokazuje da u Hrvatskoj i dalje nema stvarne politčke volje da se procesuiraju ratni zločini protiv civila i ratnih zarobljenika srpske nacionalnosti.
- Patnja brojnih članova porodica žrtava ratnih zločina srpske nacionalnosti još uvijek nije priznata i većina je ne samo izgubila parnice za naknadu nematerijalne štete za pretrpljene duševne boli protiv Republike Hrvatske, zbog navodne zastare, nego su sudovi donosili presude da plaćaju troškove parničnog postupka u iznosima od 3.000 do čak 10.000 evra - stoji u saopštenju.
Sud u Strazburu | Foto: Profimedia
Kako se navodi u saopštenju, odnos prema žrtvama srpske nacionalnosti samo je jedan od dokaza da je hrvatsko pravosuđe i dalje etnički motivisano i da Hrvatska nije zaslužila da zatvori pregovore o Poglavlju 23 „Pravosuđe i ljudska prava“ sredinom 2011. i da postane član Evropske unije 1. jula 2013. Predsednik Koalicije Miodrag Linta pozvao je Ministarstvo pravde i Tužilaštvo za ratne zločine da traže od hrvatske strane da konačno rasvetli brojna ubistva srpskih civila i ratnih zarobljenika, kao i da donese odluku o otpisivanju parničnih troškova svima koji su podigli tužbe protiv Hrvatske zbog smrti člana porodice u periodu 1991-1995. i da osnuje fond za obeštećenje svih žrtava rata.
Tagovi:
Nema komentara za ovu vest.
Molimo čitaoce alo.rs da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila.
Strogo je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara.
Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni.
Redakcija alo.rs ima pravo da ne odobri komentare koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije alo.rs.
Administratorima se možete obratiti ovde: online@alo.rs