Poštovani, trenutno čitate vesti iz arhive.
Alo! ima novi sajt! Kliknite ovde i pogledajte najnovije vesti!
alo.rs Aktuelno

AKO STE RELIGIOZNI I PLANIRATE VENČANJE MORATE DA PROČITATE OVO

Sve što niste znali o crkvenom venčanju, a moglo bi da vam koristi!

Autor: Ekipa Alo! | 05.10.2014 - 12:21:00h | Komentara: 1

Danas je venčanje u crkvi postalo uobičajeno. Ali, posle perioda ateizma, budućim supružnicima se otvaraju neka pitanja na koja ne mogu da nađu odgovor na jednom mestu. Umesto toga, čuju malo od ovog, malo od onog, a najčešće bude kako mlada želi. Zato se čini da je važno da se zna nešto o suštini pravoslavnog crkvenog braka.

venčanje

VENČANJE U CRKVI

Pravoslavni brak uvek počinje u crkvi i to obručenjem (zaručenjem), posle čega se odvija venčanje. Znači, ono što mi nazivamo venčanjem u crkvi sastoji se iz dva dela, iz obručenja i venčanja.
ŠTA JE OBRUČENJE?

Obručenje (zaručenje) je sastavni čin sklapanja pravoslavnog braka. Odvija se u hramu i prethodi samom činu venčanja. Tada budući mladoženja i mlada u hramu, pred Bogom, potvrđuju svoju nameru da stupe u svetu zajednicu braka i kao zalog stavljaju prstenje na ruke. Pošto je nešto "za ruke" onda je to zaručenje, obručenje (Venčanje se tako naziva zbog venaca koji se stavljaju na glavu). To i jeste suština venčanja u crkvi - davanje zaveta večne ljubavi i vernosti. Zaruke obavljene u crkvi se mogu poništiti samo iz onih razloga iz kojih se može poništiti i brak.
NEŠTO O PRSTENJU I BURMAMA

Pre nego što počne sam čin obručenja, prstenje treba da se preda svešteniku da ga odnese u oltar. Ukoliko je bilo veridbe u kući, mladenci skinu sa ruku prstenje da ih sveštenik unese u oltar i stavi na Presto da bi postalo osvećeno. Nekada prstenje, danas burme, bili su i ostali zalog ljubavi i vernosti, na koji se spustio Gospodnji blagoslov u oltaru. Zato je to prstenje tamo i odneto.
ZAŠTO ZLATAN PRSTEN ZA MLADOŽENJU, A SREBRNI ZA MLADU?

Da se zna da postoji "prednost muža nad ženom i da žena ima da se pokorava svome mužu". Naravno, naravno, nije hrišćanska vera tako kruta da se može i pomisliti da harmonija počiva na gospodarenju muža nad ženom. Ne, ni slučajno. I to se vidi iz sledećeg čina. Kum (obično mu sveštenik prišapne kad to da treba da uradi) menja prstenje na rukama mladenaca: nevesti se stavlja zlatan prsten, a mladoženji srebrni. Zašto? Da bi se ženskoj slabosti dao muški duh, "da bi joj se dalo razumeti", da bolje i sasvim ulazi u saglasnost sa mužem u svim njegovim delima. A mladoženji se stavlja srebrni prsten da bi se u njemu probudila ona ženska osetljivost, brižnost, odanost i saosećajnost koja je tako svojstvena ženama.
DELUJE ZANIMLJIVO?
Tu tek počinje da biva. Jer, naročito je interesantan značaj stavljanja kruna na glavu, pa pijenje iz zajedničke čaše, simbolika kretanja u krug, a i mnogo toga još, počev od čuvenog predbračnog ispita o kome budući mladenci predstavu nemaju dok ne čuju za to, pa se uzvrpolje, bojeći se da "ne padnu". Neće. To je samo lepa odskočna daska ka onom važnom i divnom što može da usledi.
Da, mnogo toga ne znamo. A šta sve to nismo do sada znali, a trebalo bi, bilo da nas brak tek čeka ili smo već u njemu, možete da pročitate u knjizi koju od petka 12. septembra naša kompanija šalje na sve kioske u Srbiji. Knjigu "Tradicionalno srpsko venčanje" Dr Vesne Nikolić, po ceni od 349 dinara, možete već sada da kupite i na kioscima, ali i preko onlajna putem nonstopshop.rs.

venčanje

U knjizi možete saznati i mnogo toga. I kako izgleda sam čin obručenja, i šta se dešava kod izgovaranja onog čuvenog "da", i zašto se ruke povezuju platnom. Saznaćete i što su bitne krune na glavama mladenaca i da li su baš svi dostojni da ih nose, zašto se čita Sveto Jevanđelje i koji je deo odabran baš za tu priliku, zatim koji sveštenik je nadležan za venčanje, u kojoj crkvi ono može da se obavi, koje su potrebne isprave za pravoslavno venčanje, u koje vreme se ne venčava, ko može a ko treba da bude kum. A kao poklon, u knjizi koja pojašnjava pravoslavni pogled na brak i koju rado čitaju i već venčani, jer im nudi odgovore i zašto je brak možda već upao u krizu, čeka vas i poseban deo - "Narodni običaji kod Srba vezani za brak" i, prvi put kod nas, originalna Bračna pravila Srpske pravoslavne crkve, sada važeća.

Poslednji komentari
  • Perla Vreme: 05.10.2014 14:48h

    Knjiga me je prvo zaprepastila, pa sam ukapirala koliko ne znamo, pa sam na kraju bila srećna što sad konačno nešto znam. Knjiga je vrh! I to nije knjiga samo o venčanju, nego o životu u dvoje, o običajima, ma - ekstra. Ali kad sam otišla da kupim za komšiju čija ćerka živi u Sarajevu, nije više nije bilo, pa ako neko zna gde ima Beogradu da se kupi neka napiše, da znamo.

Pogledajte sve komentare

Pogledajte pravila za pisanje komentara

Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.
Molimo čitaoce alo.rs da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila.
Strogo je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara.
Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni.
Redakcija alo.rs ima pravo da ne odobri komentare koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije alo.rs.
Administratorima se možete obratiti ovde: online@alo.rs
alo.rs VIP