ŠTA SE KRIJE IZA ZAHTEVA DA KOSOVO BUDE PRIMLJENO U UNESKO
Tači otima srpske manastire
Zahtev Kosova za članstvo u Unesku mnogi vide kao želju kosovskih vlasti da svojoj kulturnoj baštini pripišu manastire Srpske pravoslavne crkve na Kosovu i Metohiji koji su pod zaštitom upravo te organizaciji Ujedinjenih nacija za obrazovanje, nauku i kulturu.
Ulaskom Kosova u UN, sva srpska kulturna baština na Kosovu bila bi baština Kosova, a ne Srbije
Zamenik kosovskog premijera Kosova i ministar spoljnih poslova Hašim Tači u četvrtak se pohvalio da je Kosovo podnelo zahtev za članstvo u Unesku, navodeći da očekuju da u novembru budu primljeni u tu organizaciju.
Kosovo je član:
- MMF -a
-Svetske banke
-Evropske banke za obnovu i razvoj
- Venecijanske komisije SE
- Veća za regionalnu saradnju zemalja jugoistočne Evrope
- Međunarodne unije drumskog
saobraćaja
Nije član
- Saveta Evrope
- Uneska
- OEBS - a
- UN - a
- Ulaskom Kosova u UN sva srpska kulturna baština na Kosovu bila bi baština Kosova, a ne Srbije. Kosovo kao članica Uneska to pitanje može da pokrene, ali to ne bi imalo težinu kao kada bi ga pokrenulo kao član UN-a, a Srbija članstvo Kosova u UN-u, kao suverena država, ne može dozvoliti.
Analitičar Dušan Janjić kaže da odavno postoji spor oko toga da li srpska kulturna baština na KiM čini i deo baštine Kosova ili samo Srbije.
- Srpski manastiri i crkve na KiM aneksom pet Ahtisarijevog sporazuma i kosovskim ustavom imaju garantovanu autonomiju, sva imovina je u vlasništvu SPC i o tome ne postoji spor. Ali postoji spor u vezi sa tim da li i Kosovo ima pravo na srpsko kulturno nasleđe ili isključivo Srbija. Članstvo u Unesku odnosi se na finansiranje i zaštitu spomenika kulture. U slučaju da Kosovo i postane član, onda Unesko direktno ugovara finansiranje sa SPC, a novac ide preko računa na Kosovu. Međutim, problem nastaje ako se kaže da je na Kosmetu nastala autonomije SPC i srpske nacije, a onda to nije kulturna baština Srbije, već Kosova kao nepriznate države od strane Srbije - navodi Janjić.
Na listi Uneska
Unesko je na listi Svetske baštine 2004. godine imao samo Visoke Dečane, da bi dve godine kasnije na tu listu uvrstio i ostala tri manastira. Svi oni se na listi nalaze pod imenom „Srednjovekovni spomenici na Kosovu“ (eng. Medieval Monuments in Kosovo).
Visoki Dečani
Pećka patrijaršija
Bogorodica Ljeviška
Gračanica
-
Milan Vreme: 18.07.2015 20:21h
Srbija se obavezala Briselskim sporazumom da neće Prištinu ometati u takvim procesima. Nakon je....a nema kajanja.
-
Ateista Vreme: 19.07.2015 12:57h
Nosi ih u svoje imanje ili dekor u svom salonu hahahhahahaha !
Molimo čitaoce alo.rs da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila.
Strogo je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara.
Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni.
Redakcija alo.rs ima pravo da ne odobri komentare koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije alo.rs.
Administratorima se možete obratiti ovde: online@alo.rs