POSLODAVCI UPOZORAVAJU:
Trgovci dižu cene zbog reketa države!
Nelogični, suvišni i neprecizni propisi i birokratske procedure samo u trgovinskom sektoru koštaju firme više od 107,8 miliona evra godišnje, što “pojede” minimalno 19.113 potencijalnih radnih mesta u grani trgovine.
Kad bi skresali namete, sve bi bilo jeftinije | Foto: Nebojša Marković
Ovaj trošak na kraju plate potrošači kroz povećane maloprodajne i veleprodajne cene, pokazalo je istraživanje koje su prvi put u našoj zemlji sproveli Unija poslodavaca Srbije i CEFE Srbija.
Za četiri godine bez posla ostalo više od 13.000 prodavaca
Prema podacima Zavoda za statistiku, promet u trgovini prošle godine bio je za 30,4 odsto manji u odnosu na 2008. godinu, što je najviše u odnosu na druge zemlje u okruženju. Za skoro četiri godine u Srbiji se zatvorilo 27 odsto trgovinskih radnji, dok je u istom periodu bez posla u grani trgovine ostalo 13.205 ljudi, odnosno 6,7 odsto.
- Ovde je, u suštini, reč o reketu države prema trgovcima koji su primorani na mnoge besmislene, a skupe obaveze, pa se posle čudimo zašto su nam cene najviše u okruženju - ocenio je Dragoljub Rajić, direktor Unije poslodavaca.
Istraživanje je, između ostalog, pokazalo da trgovci na uzorkovanje proizvoda radi provere ispravnosti godišnje potroše 3,6 miliona evra, a da ni jedno preduzeće nije dobilo refundaciju za ispravne uzorke iako je garantovana Zakonom o bezbednosti hrane.
Čudimo se što je kod nas skupo: Dragoljub Rajić | Foto: FoNet
Potpredsednik Nacionalne organizacije potrošača Srbije (NOPS) Zoran Nikolić pozdravio je inicijativu poslodavaca jer takođe smatra da je neefikasna i skupa država uzrok previsokih cena.
- NOPS će podržati zahtev poslodavaca za ukidanje nepotrebnih procedura i rado ćemo im biti partner u pronalaženju propisa koje treba ukinuti od čega bi i potrošači i trgovci imali koristi - izjavio je Nikolić za “Alo!”.
-
sasa Vreme: 17.07.2013 00:45h
I tako uvedose kese za dva dinara koje ne vrede ni 50 para..Sramote a te kese ni ulaz ni izlaz siguran..NEKE SE DAJU ZA DZABE ,NEKE SE PLACAJU A SVE ISTE KESE.Te pare idu kao u humanitarne svrhe..Kome i koliko para je otislo i gde... I kakva je to humanitarna pomoc koja se otima narodu bez njegove saglasnosti..Zasto ta firma koja je uvela namet od 2 dinara po kesi ,ne da umesto gradjana humanitarnu pomoc,uostalom vreme je da se ove plasticne kese izbace i da se predje na ekoloske kese..Ko hoce profit mora nesto i da ulozi a ne da sve svali na ovaj narod....Lako je preko tudjeg dzepa biti humanitarac...
-
Nina Vreme: 17.07.2013 08:17h
Baš me interesuje šta radi ministar trgovine.Hoće li neko već jednom odgovarati za svoj rad odnosno nerad.Dokle ćemo istaštati kao narod za razne rekete i bahatosti države.
-
mima Vreme: 17.07.2013 08:41h
Ako je to istina da je drzava REKETAS i to najveci, zasto je ta ista drzava najveci DUZNIK? Da li se, uopste zna koliko drzava duguje domacim firmama?
-
QQ-LELE Vreme: 17.07.2013 09:34h
Mom drugaru koji ima STR. Sokoj je skinuo sa racuna 50 000 din. zbog autorskih prava. A ovaj u prodavnici uopste nema radio uredjaj. Naravno iznervirao se i zatvorio prodavnicu.
Molimo čitaoce alo.rs da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila.
Strogo je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara.
Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni.
Redakcija alo.rs ima pravo da ne odobri komentare koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije alo.rs.
Administratorima se možete obratiti ovde: online@alo.rs