BLAGE KAZNE I ZA UBICE ŽIVOTINJA
Tužilac častio slobodom
trovača keruše Beti!
Nišlija V. B. kažnjen je sa 30.000 dinara jer u dvorište kuće u Kosovskoj ulici u Nišu ubacio zatrovano meso, od kojeg je u teškim mukama uginula keruša Beti, vlasništvo Nišlijke Dejane Stankov.
Komšija kažnjen sa 30.000 dinara za ubistvo kuje
Komšija V. B., koga su
kamere snimile kako
baca otrovano meso u
dvorište, posle čega je
pas uginuo, kažnjen sa
svega 30.000 dinara
Dejana Stankov, vlasnica psa, šokirana je bila kada je od novinara saznala za epilog krivičnog postupka.
Za uspomenu: Dejana Stankov i Beti
Kaznena politika
ne daje rezultate
Veličković navodi da će se FAPS obratiti Ministarstvu pravde sa zahtevom da se preispita kaznena politika.
- Kaznene mere koje se primenjuju u proteklih 10 godina nisu dale rezultata jer nije zaustavljeno ubijanje životinja. Takođe, tražićemo od Ministarstva da se ova dela gone po službenoj dužnosti, kako zakon nalaže - dodaje Veličković.
- Kazna je smešna. To praktično znači da ko ima para može slobodno da truje koliko hoće. Pa sa koliko će se onda kažnjavati odsecanje šapa i druga iživljavanja nad životinjama? Ako vlasnik psa iz kozmetičkih razloga skrati psu rep, za to sledi kazna od 5.000 dinara, a ovde se za ubistvo životinje izriče kazna od 30.000 dinara. To je smešno - navodi Veličković.
U Osnovnom tužilaštvu kažu da je alternativna sankcija izrečena u skladu sa zakonom.
- Postupajući po krivičnoj prijavi policije protiv V. B. zbog sumnje da je počinio krivično delo ubijanja i zlostavljanja životinje (iz člana 269, stav 1), javni tužilac je doneo naredbu o odlaganju krivičnog gonjenja i naložio mu da uplati pomenuti iznos u humanitarne svrhe. Odlaganje gonjenja se može izreći za krivična dela do pet godina zatvora, a za ovo je zaprećeno godinu dana zatvora ili novčana kazna. V. B. je primio naredbu i prihvatio je da plati kaznu. Rok za plaćanje ističe 9. aprila. Ako uplati do tada, sledi odbacivanje krivične prijave, a ako ne uplati, nastavlja se sudski postupak - objašnjava Jelena Branković, portparol Osnovnog tužilaštva. Ona objašnjava da će oštećeni moći da u parničnom postupku ostvare imovinski zahtev i da ova sankcija ne dira u to pravo.
Keruša Beti ubijena je u noći između 16. i 17. avgusta prošle godine, nakon što je u dvorište kuće u kojem je bila ubačeno zatrovano meso. Trenutak ubacivanja mesa snimile su i sigurnosne kamere.
Oporavlja se pas kojem su odsekli šap
Policija i tužilaštvo nakon podnošenja krivične prijave istražuju slučaj psa Itana, koji je nađen 27. februara u šumi kod Niške Banje sa odsečenim prednjim šapama. Prema rečima Ane Mitrović iz Udruženja „Pseća sreća“, pas je bio dehidriran jer je u šumi proveo 20 dana i preživeo je zahvaljujući ribolovcima, koji su ga hranili.
- On se oporavlja polako. Utvrđeno da nema drugih težih povreda, a uskoro bi trebalo da dobije kolica, pomoću kojih će se kretati dok ne dobije proteze - kaže ona.
-
sandra Vreme: 04.03.2014 10:51h
a komunalna policija kad izadje po pozivu ima pravo da naplati kaznu od 5 h do 50 h za nista ,sramota ako uzmes psa sa ulice iprijave te komsije u zgradi tolika je kazna a za ubijanje 30 h pa gde je tu pravda?
-
sandra Vreme: 04.03.2014 10:53h
kad uzmes psa sa ulice i komsiluk te prijavi komunalna policija ti naplati kaznu od 5 h do 50 h a za ubitstvo psa 30 h ?gde je pravda?ili je bogatima i kriminalcima u Srbiji sve dozvoljeno?kakva sramota i bruka za drzavu i koliko je takvih situacija nepravednih ?
-
giant Vreme: 05.03.2014 17:30h
Shodno odredbama zakona o kr.postupku u delu koji se odnosi na primenu instituta oportuniteta, nadležno JT je moralo da sasluša oštećenu vlasnicu ubijene životinje i potom zatražnji njenu eventualnu saglasnost za primenu instituta oportuniteta. Shodno tome, oštećena je mogla da traži isplatu predložene sume kao obeštećenje za pričenju štetu a ne uplatu iznos u humanitarne svrhe, ali to nije dužnost JT da je poduči. Tako npr., I osnovno JT u Bgd-u primenjuje načelo oportuniteta odn. isplatu min. iznosa od 50.000 rsd i to ako okrivljeni nije u prekršajnoj, odn. k.e evidenciji.
Molimo čitaoce alo.rs da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila.
Strogo je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara.
Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni.
Redakcija alo.rs ima pravo da ne odobri komentare koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije alo.rs.
Administratorima se možete obratiti ovde: online@alo.rs