DOK MI SPAVAMO:
U Noći veštica svetski vladari iz senke kroje našu sudbinu u Beogradu!
Danas u našem gravnom gradu počinje skup trilateralne komisije za evropu, koji se prvi put održava u Srbiji. Diskusije se održavaju bez prisustva javnosti. Moćni i uticajni gosti moći će da iz prve ruke upoznaju našu zemlju
– Sednici će prisustvovati i Majkl Fuks, član nemačkog Bundestaga i potpredsednik Evropske trilateralne komisije, doskorašnji premijer Italije Mario Monti, kao i Luk Koen, guverner Nacionalne banke Belgije. Očekuje se i dolazak admirala Đanpaola di Paola, bivšeg italijanskog ministra odbrane i bivšeg ministra vojnog komiteta NATO. Najvažnija ličnost iz sveta biznisa koja nam dolazi je Piter Saterlend, predsednik „Goldman Saksa", najveće investicione banke na svetu.
Iz bliskog okruženja, na veliki skup, koji se održava u hotelu „Kraun plaza", pozvani su i predsednica Kosova Atifete Jahjaga, predsednik Republike Srpske Milorad Dodik, kao i bošnjački član Predsedništva BiH Bakir Izetbegović. Pozivi su upućeni i premijeru Crne Gore Milu Đukanoviću i predsedniku Makedonije Đorđu Ivanovu.
Sednicu, koja se održava od 31. oktobra do 2. novembra, otvoriće njen predsednik Žan-Klod Triše, nekadašnji šef Evropske centralne banke, dok će visoke zvanice pozdraviti premijer Srbije Aleksandar Vučić. On će učestvovati i na „Panelu lidera", kao i na panelu „Srbija i EU". Jedna od tema, koja će biti zatvorena za javnost, biće i kriza u Ukrajini, na kojoj će učestvovati gosti i iz Kijeva i iz Moskve. Očekuje se dolazak i Arzenija Jacenjuka, sadašnjeg premijera Ukrajine, kao i Sergeja Karaganova, jedan od saradnika Vladimira Putina.
Na tajnom skupu i Titov prevodilac, slobodni zidar
Jovan Kovačić je beogradski eskspert za komunikacije i savetnik za politička pitanja, koji se školovao u srpskim, američkim i britanskim školama. Bio je Titov prevodilac i novinar Tanjuga, šampion u plivanju, ratni dopisnik zapadnih medija, savetnik OHR u BiH i OEBS u Beogradu. Pre desetak godina osnovao je firmu za strateško partnerstvo i lobiranje. Oženjen je i otac troje dece, živi i radi u Beogradu.
Trilateralnu komisiju u Srbiji osnovali su u januaru 2013. godine Jovan Kovačić, Dejan Novaković i Tahir Hasanović, kao slobodni zidari, članovi Regularne velike lože Srbije i članovi kompanije „East Njest Bridge" i prvi Srbi koji su u postali punopravni članovi najmoćnije nevladine organizacije na svetu. Oni su na plenarnoj sednici Trilateralne komisije, koja je od 14. do 17. marta 2013. godine održana u Berlinu, dobili zadatak da jednu sednicu pripreme u Beogradu.
Trilateralna komisija ima epitet „svetske vlade u senci", jer okuplja najuglednije i najuticajnije ličnosti. Rad komisije je diskretan i zato je obavijen velom tajni. To pravilo primenjuje se i na konferenciji u Beogradu, koja će biti održana bez prisustva javnosti.
– Trilateralna komisija nije tajno društvo, jer je spisak svih članova objavljen na internetu – kaže Jovan Kovačić, član Izvršnog komiteta Trilateralne komisije u Srbiji.
I dok brojni mediji pokušavaju da se doviju načina kako bi ispratili ovaj sastanak, to definitivno nije moguće.
– Na sastancima na kojima se odvijaju važne diskusije, pa nije poželjno prisustvo javnosti, jer bi se u tom slučaju, recimo, čitave berze i tržišta poremetili. Naime, na sastancima Trilateralne komisije, učesnici nisu opterećeni medijima i mogu da govore o ozbiljnim stvarima, znajući da njihovi dijalozi neće izaći u javnost.
Značaj Trilaterale na svetskoj sceni možda najbolje ilustruje, između ostalog, činjenica da su tokom nedavne najteže ekonomske krize u Evropi, šest premijera i dva predsednička kandidata bili njeni članovi.
– Sastanak u Beogradu će biti izvanredna prilika za uspostavljanje dijaloga između naših poslovnih i političkih lidera sa prisutnim članovima svropske grupe Trilateralne komisije – smatra Tahir Hasanović.
Ovo je prilika da moćni ljudi upoznaju Beograd i Srbiju malo bolje.
– Moćni i uticajni gosti moći će da iz prve ruke upoznaju Srbiju, naš domaćinski, gostoprimljiv duh i naše potencijale, što je bitan osnov kako bi se Srbija vratila na političku mapu kao nedvosmislen politički i privredni lider regiona – objašnjava sagovornik.
Jovan Kovačić tvrdi da aktivnost Trilateralne komisije nije usmerena protiv Rusije i Kine. On dodaje da Trilateralna komisija na svojoj 38. sednici u Beogradu neće tražiti od zvaničnog Beograda ulazak Srbije u NATO, niti okretanje leđa Srbije prema Rusiji.
– U Beograd će doći i Gaj Eliot, potpredsednik „Rojal Dač Šela", najveće naftne kompanije na svetu, i Jirgen Fitcen, izvršni direktor Dojčbanke. Stiže i Najdžel Higins, izvršni direktor „Rotšild grupe", kao i Volfang Išinger, bivši član evropske trojke za Kosovo. Dolazak su najaviliUrsula Klasnik, bivša ministarka spoljnih poslova Austrije, Marčelo Sala, potpredsednik „Inteza Sao Paulo grupe", Andreas Strajhel, predsednik „Erste bank grupe" i Đuzepe Vita, predsednik Unikredit banke – tvrde dobro obavešteni izvori.
Trilateralna komisija je ustanovljena 1973. godine na inicijativu Dejvida Rokfelera i Zbignjeva Bžežinskog da gaji bliske odnose između Amerike, Evrope i Japana. Svoju aktivnost je proširila na „blisku saradnju u cilju očuvanja mira, upravljanja svetskom ekonomijom, ublažavanja svetskog siromaštva, što će povećati šanse za mirnu evoluciju globalnog sistema".
-
Bata Niš Vreme: 31.10.2014 12:56h
Poseta za Srbiju bezbroj puta značajnija od posete Putina od preneki dan.
-
iguman Vreme: 31.10.2014 13:59h
Vojvodina Republika stize!
-
srpkinja Vreme: 31.10.2014 17:49h
Bravo igumane!!!!!!!! ISTINA !!!!!!!
-
Doktor Vreme: 02.11.2014 08:48h
ÄŒovek iz naroda. Svaka Äast.
Molimo čitaoce alo.rs da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila.
Strogo je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara.
Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni.
Redakcija alo.rs ima pravo da ne odobri komentare koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije alo.rs.
Administratorima se možete obratiti ovde: online@alo.rs