Poštovani, trenutno čitate vesti iz arhive.
Alo! ima novi sajt! Kliknite ovde i pogledajte najnovije vesti!
alo.rs Aktuelno

BRUKA, SRAMOTA I JAD

U Srbiji 650.000 radnika ne prima redovno platu

Autor: N.J. | 22.06.2015 - 14:00:00h | Komentara: 1

Čak 650.000 zaposlenih u Srbiji prima plate sa zakašnjenjem, a 50.000 njih na svoj novac čeka godinama. Nema krivičnih sankcija za poslodavce koji ne plaćaju radnike.

Posle milionskog računa, stigla bizarna opomena za 371 dinar

Posle milionskog računa, stigla bizarna opomena za 371 dinar

Početak svakog meseca je noćna mora za većinu stanovništva, jer tada poštanski sandučići počinju uredno da se pune neplaćenim obavezama, opomenama pred isključenje ili obaveštenjima o utuženju. Računi stižu gotovo tačno u sat, kamata se obračunava od prvog dana kašnjenja, ali zato se dešava da plate kasne mesecima, a na njih kamata ne postoji.
Svega 17.000 privatnih preduzeća u Srbiji isplaćuje zarade redovno, a njihovi radnici ne moraju da brinu da li će imati da plate račun za struju, komunalije ili vrtić. Sa druge strane, čak 650.000 zaposlenih prima zarade sa zakašnjenjem i uglavnom nikada ne zna kada će biti uplata. U najgoroj poziciji je gotovo 50.000 njih koji platu nisu primili godinama unazad. Sa plaćanjem svojih obaveza, prema procenama, kasni oko pola miliona ljudi. To su mahom svi oni koji mesecima čekaju teško zarađeni novac, a među njih 700.000 gotovo 200.000 građana bez obzira na kašnjenja plaća račune redovno odričući se svega, pišu novosti.rs.

Štrajk radnika

Štrajk radnika | Foto: Marko Rupena

Već sa kašnjenjem prve plate ulazi se u začarani krug, pa građani pokušavaju da pozajmicama od rodbine i ulaskom u dozvoljeni minus regulišu dugovanja. Mnogi su, međutim, davno iscrpeli ovu mogućnost, pa im je preostalo jedino da uzmu kredit i pokušaju da se izbave. Oni koji imaju najduži staž sa kašnjenjem primanja stigli su i do refinansiranja pozajmice. Kašnjenje u otplati kredita iz godine u godinu je sve veće, pa tako svaki 14. zaduženi građanin ima problem u podmirivanju svojih pozajmica. Ovaj scenario, međutim, moguć je jedino ako banka dozvoli. Finansijske institucije nisu naročito blagonaklone prema onima koji nemaju stalan priliv na računu.

U NEMAČKOJ GAZDA MOŽE U ZATVOR

Ako poslodavac u Nemačkoj ne isplati radniku zaradu na vreme, može da završi u zatvoru od tri do pet godina. Kod nas takav propis ne postoji. Slobodan Cvejić, profesor Filozofskog fakulteta u Beogradu, kaže za novosti.rs da je problem neisplaćenih zarada još jedan dokaz da se vrhunac krize neoliberalnog kapitalizma slama na leđima običnog čoveka.
- Političari štite prava korporacija i firmi, a principe pravne države isteruju nad građanima - smatra Cvejić. - Siva ekonomija je jedno od polja u kojima obespravljeni radnici koji ne dobijaju plate traže spas i izvor bar minimalnih prihoda. Drugo rešenje koje im preostaje i za koje se odlučuju je redukcija potreba.
Prema rečima Ranke Savić, predsednice Asocijacije slobodnih i nezavisnih sindikata Srbije, po nekoliko godina novac nisu primili zaposleni u preduzećima u restrukturiranju.
- To su firme koje nisu otišle u stečaj i likvidaciju, a radnici ne dobijaju ni dinara - kaže Savićeva. - Rešenje za ovakve slučajeve nije jednostavno, ali ga uvek ima.
Iako nadležni tvrde da je novim Zakonom o radu regulisana ova oblast, sindikati tvrde suprotno. Odredba po kojoj je obračunski listić dokaz na sudu kojim se omogućava isplata zaostalih zarada, u praksi, smatra Savić, ne funkcioniše.
I NAMETI KOČE ISPLATE

Predsednica ASNS Ranka Savić smatra da rešenje problema neredovne isplate zarada treba tražiti u smanjenju nameta države prema poslodavcima. Stope poreza i doprinosa kod nas najveće su u Evropi i iznose čak 63 odsto. Savićeva navodi da su, primera radi, u Makedoniji svega 39 odsto, a niže su i u svim zemljama regiona. - Trebalo bi preduzećima ukinuti plaćanje oko 500 raznoraznih taksi - objašnjava Savićeva. - Država bi isto tako morala da bude zainteresovana ne samo za uplate radnog staža i punjenje budžeta, već i za vođenje evidencije ko ne plaća zarade.
- To nije javna isprava i nije dovoljan dokaz da bismo naterali poslodavca da nam isplati zaradu koju nam duguje - objašnjava ona.
- Ako želite svoj zarađeni novac, morate u privrednom sudu povesti spor i redovnim putem doći do svog potraživanja. To traje najmanje godinu dana. Zakon o radu nema krivičnu sankciju za neisplaćivanje zarade radniku, već samo prekršajne kazne od 50.000 do milion dinara. Ali, ne znam nikoga ko je platio i toliku kaznu.
Prema rečima Ivice Cvetanovića, predsednika Konfederacije slobodnih sindikata, u ovaj sindikat sve češće stižu prijave o neisplaćenim platama.
- Novokomponovani poslodavci nemaju socijalnu kulturu i veoma su okrutni prema svojim radnicima - upozorava Cvetanović. - Često ne definišu u ugovorima ni radno vreme zaposlenom, pa se dešava da za tako mizernu platu oni rade od jutra do sutra.
On navodi da loše stanje na srpskom tržištu rada i velika ponuda radne snage utiču na ljude da pristaju i na ovakve ucene svojih poslodavaca. Neophodno je da utvrdimo stratešku politiku zapošljavanja i da utičemo na poslodavce kroz udruženja i privredne komore - kaže Cvetanović.
- Da vidimo ko i kako zapošljava ljude. Svedoci smo da u takvom okruženju radnici ne mogu ni da osnuju sindikat koji će se boriti za njihova prava. Današnji vlasnici firmi rukovode se samo sticanjem što većeg profita, a o pravima radnika i ne razmišljaju. Zato se dešava da ljudi rade i za manje od najniže garantovane sume.
Poslednji komentari
  • Goran Vreme: 23.06.2015 09:36h

    Zato mi ne mozemo u EU jer smo pokupili zakone koji se odnose na obaveze radnika, ali ne i na obaveze gazda da radnicima isplacuju plate. Meni se duguje oko 6000 evra plata da li to ikoga zanima u ovoj drzavi? Ne nikoga ne zanima jer niko ne veruje da je on sledeci ali ce ga stici , zivi bili pa videli!

Pogledajte sve komentare

Pogledajte pravila za pisanje komentara

Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.
Molimo čitaoce alo.rs da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila.
Strogo je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara.
Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni.
Redakcija alo.rs ima pravo da ne odobri komentare koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije alo.rs.
Administratorima se možete obratiti ovde: online@alo.rs
alo.rs VIP