Poštovani, trenutno čitate vesti iz arhive.
Alo! ima novi sajt! Kliknite ovde i pogledajte najnovije vesti!
alo.rs Aktuelno

GANGRENA

U Srbiji se odseče 400 nogu godišnje!

Autor: Radmila Briza | 28.12.2014 - 15:15:00h | Komentara: 1

Gangrena je razlog zbog kojeg se kod nas godišnje obavi oko 400 amputacija nogu! To je krajnji stadijum periferne arterijske okluzivne bolesti, koje čak pet odsto svih muškaraca i žena starosti između 44 i 74 godine života uopšte nije svesno da je ima!

Doktor Jocić

Bitna je hitna reakcija: Dr Dario Jocić

Najnovija upozorenja iz sveta stižu, posle nedavne studije medicinskog časopisa „Lanset“, da je broj ljudi širom sveta obolelih od periferne arterijske bolesti dramatično porastao za gotovo 25 odsto u prethodnih deset godina! Simptomi na koje svakako treba da obratite pažnju su bol u nozi, grč ili osećaj hladnoće, trnjenje...


Dr Dario Jocić, vaskularni hirurg iz Instituta za kardiovaskularne bolesti „Dedinje“, kaže za „Alo!“ da je gangrena teška bolest koja predstavlja odumiranje tkiva, čiji uzroci mogu biti različiti, ali najčešći je oštećenje cirkulacije.

Javio sam se na vreme?
Pacijent K. B. (74) kaže za „Alo!“ da mu je iznenada pomodrio prst na nozi. Prethodno su ga bolele noge i budili su ga grčevi tokom noći.
- Naravno da sam se odmah javio lekaru, koji je posumnjao na gangrenu i ostavio mogućnost amputacije. Mnogo sam se uplašio. Poslali su me kod vaskularnog hirurga, koji mi je rekao da je u pitanju otkidanje tromba, koji je zapušio krvni sud. Sada sam na terapiji. Svi sa sličnim simptomima treba odmah da idu kod lekara - kaže on.


- Vaskularna gangrena, koja nastaje usled poremećaja cirkulacije, nastaje na donjim ekstremitetima - nogama. Krajnji je stadijum periferne arterijske okluzivne bolesti koja predstavlja oštećenje cirkulacije. Njen prvi znak su takozvane klaudikacije ili bol u nozi nakon hodanja. Pacijenti navode da osećaju bol u listovima ili u predelu natkolenice posle pređenih nekoliko stotina metara - objašnjava dr Jocić i dodaje da, ako se tada reaguje, bolest se može zaustaviti u toj fazi.

- Pre svega, potrebno je da pacijent prestane da puši, reguliše telesnu težinu, kontroliše metabolizam šećera i masti, hipertenziju, kao i da ima redovnu fizičku aktivnost. Ali ukoliko se ništa ne preduzme, bolest napreduje: bolesnik oseća bol prelazeći sve manja rastojanja, a krajnji stadijum je bol u nogama koji nije provociran fizičkim naporom i pojava gangrene. Periferna arterijska bolest leči se promenom životnih navika i lekovima koji utiču na pritisak, povišene masnoće i povišen šećer, a ako dođe do gangrene, onda je lečenje komplikovanije - navodi on.

operacija

Foto: Goran Srdanov

Dr Jocić kaže da je tada potrebna hirurška intervencija...

- Ako ispitivanjima krvnih sudova utvrdimo da postoje uslovi za ponovno uspostavljenje cirkulacije, onda radimo balon dilatacije - proširenje krvnih sudova ili češće „by-pass“ operacije. Lečenje gangrene je, u stvari gašenje požara sa vrlo neizvesnim ishodom. Ako se ne leči, najčešće dovodi do gubitka ekstremiteta - amputacije noge - ističe taj stručnjak i savetuje da je najbolje preduzeti sve mere da do gangrene ne dođe.

Kako izgleda gangrena
Dr Dario Jocić kaže da je kod oštećene cirkulacije stopalo bledo, hladno, odsutna je maljavost potkolenica, bolesnici navode i da im nokti više ne rastu.
- Ukoliko se pacijent pažljivo pregleda kod lekara opšte prakse, moguće je zapaziti odsustvo arterijskih pulsacija na stopalu. Gangrena najčešće počinje kao manja rana na prstu. Kasnije se širi, koža postaje crna. Bolesnici najčešće navode bolove, ali u slučajevima kada oboleli ima šećernu bolest, te promene su bezbolne. U daljem toku ovo stanje je komlikovano infekcijom, te se iz rane širi neprijatan miris - kaže on.

Poslednji komentari
  • cope Vreme: 28.12.2014 19:07h

    da li doktor ne zna il se pravi da ne zna kakvo je stanje u zdravstvu veliko je pitanje. istice da pacijenti ne reaguju blagovremeno, a u praksi kad odes doktora oni ti kazu da nije nista ako se kojim slucajem pregledas mada cesto ti zakazu pregled za par meseci.

Pogledajte sve komentare

Pogledajte pravila za pisanje komentara

Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.
Molimo čitaoce alo.rs da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila.
Strogo je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara.
Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni.
Redakcija alo.rs ima pravo da ne odobri komentare koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije alo.rs.
Administratorima se možete obratiti ovde: online@alo.rs
alo.rs VIP