SVE NAS JE MANJE
U Srbiji šest
miliona Srba!
Srbi, kojih ima blizu šest miliona, čine nešto više od četiri petine stanovništva Srbije, pokazali su rezultati poslednjeg popisa stanovništva. Zabrinjavajuće je što je brojno stanje nacije manje za oko 300.000 u odnosu na popis iz 2002. godine.
Knez Mihailova, Beograd | Foto: Nebojša Marković
Među 7.186.862 duša koliko tačno broji stanovništvo Srbije bez Kosova i Metohije, Srba je 83.3 posto ili 5.988.150. Na drugom mestu po brojnosti je mađarski narod, čijih je pripadnika izbrojano 253.899, što čini 3.5 posto od ukupne populacije. U prvih pet naroda Srbije su i Romi, kojih je 147.604, Bošnjaka je od njih manje tek 2.326 (čine dva posto), a začelje najbrojnije etničke petorke pripada Hrvatima kojih je 57.900 (0.81 posto), prenose Novosti.
U Srbiji šest miliona Srba! | Foto: Aleksandar Dimitrijević
Objavljivanjem ovih podataka Republički zavod za statistiku u četvrtak je dao završnu reč prošlogodišnjeg popisa stanovništva Srbije. Informacijama o tačnom broju stanovnika, nacionalnoj pripadnosti, ali i broju žena i muškaraca, država je dobila kompletnu krvnu sliku svojih građana.
"Srbi Crnogorci" među 2.000 ''ostalih''
U etničkim grupama Egipćana, Aškalija, Čeha, Jevreja... ima manje od 2.000 pripadnika, pa su svi zajedno svrstani u popisnu kategoriju - ”ostali”. U ovoj grupi su i popisani građani koji su naveli dvostruku nacionalnost (Srbin Crnogorac, Mađar Jugosloven, Srpski Vlah i slično). Njih je evidentirano ukupno 17.558, od čega najviše u beogradskom i regionu Vojvodine.
U prvih pet naroda Srbije su Romi | Foto: Aleksandar Stanković
Prvi čovek RZS Dragan Vukmirović, predstavljajući rezultate popisa, kaže da je u odnosu na 2002. godine brojno stanje Srbije slabije za 311.139 građana. Pad stanovništva, međutim, beleži i većina ostalih naroda.
Čuburci, Vasojevići, Eskimi, Vanzemaljci...
Popis je pokazao da su građani Srbije i lokalpatriote. Pripadnost regije u kojoj žive ili iz koje potiču kao nacionalnost prijavilo je čak 30.771 Čuburaca, Timočana, Vasojevića, Sremaca, Krajišnika... Najveći broj njih, čak 28.567 živi u Vojvodini.
Svoje mesto u popisnim obrascima našlo je i 81.740 građana, čiji odgovori nisu uvaženi kao izjašnjavanje o nacionalnoj pripadnosti. U ovom krugu su se našli svi Evropljani, Zemljani, Sloveni, ali i svi koji su dali šeretske odgovore i izjasnili se kao Indijanci, Marsovci, Eskimi, Vanzemaljci.
- Broj Srba od tada do septembra prošle godine, kada je podvučena crta, smanjen je za 224.688, dok je Mađara manje za 39.400 - kaže Vukmirović. - Najveći porast svoje populacije zabeležili su Romi kojih je više za 39.411. Povećan je i broj građana bošnjačke nacionalnosti za 9.191, ali i srazmerno malobrojnijih Muslimana, Goranaca, Nemaca i Rusa.
Vukmirović podseća da građani na popisu nisu bili u obavezi da se izjasne o nacionalnosti. Na takav pristup ovom pitanju obavezuje Ustav, ali i evropske norme prema kojima se sprovodi popis. Svoje pravo da ”oćute” etničku pripadnost iskoristilo je 160.347 popisanih građana Srbije.
Romi ubedljivo najmlađi narod u Srbiji
Prosečni građanin Srbije star je 42.2 godine - pokazali su rezultati prebrojavanja. Podaci iz popisnih listova pokuju da su Slovenci sa prosekom od 58 godina života najstarija etnička grupa u Srbiji. Srbi za dlaku prebacuju 40 godina i pripadaju zlatnoj sredini. Romska zajednica ubedljivo je najmlađa, a njena starost iznosi tek 28 godina.
-
Cincar a Srbin Vreme: 30.11.2012 15:05h
Eto 2002. Cincari nisu bili u rubrici ostali, a sad ponovo jesu zajedno sa novoizmišljenim Torlacima, Banjašima i drugima. Drago mi je da Jugoslovena polako nestaje.
Molimo čitaoce alo.rs da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila.
Strogo je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara.
Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni.
Redakcija alo.rs ima pravo da ne odobri komentare koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije alo.rs.
Administratorima se možete obratiti ovde: online@alo.rs