Poštovani, trenutno čitate vesti iz arhive.
Alo! ima novi sajt! Kliknite ovde i pogledajte najnovije vesti!
alo.rs Aktuelno

FIRMA HAMOVIĆA I LAZAREVIĆA NA 63. MESTU

U top 500 evropskih firmi,
nalazi se i osam srpskih!

Autor: FoNet | 05.09.2013 - 09:27:00h | Komentara: 1

Na tradicionalnoj rang listi revizorsko-konsultantske kuće Diloit (Deloitte) „Top 500 kompanija u centralnoj Evropi“ na osnovu ostvarenih prihoda od prodaje nalazi se osam kompanija iz Srbije, tri manje u odnosu na prošlu godinu.

Vuk Hamović i Vojin Lazarević

Osnivači EFT: Vuk Hamović i Vojin Lazarević

Najbolje plasirana srpska kompanija je EFT na 63. mestu, sa ostvarenim prihodom od 2,16 milijardi evra u 2012. godini, druga kompanija je NIS na 78. mestu (prošle godine 89.), a treća JP EPS na 108. mestu, navodi se u saopštenju

Diloita.
Iako su najbolje plasirane srpske kompanije iz sektora energetike i mineralnih resursa, poslovanje kompanija iz ovog sektora u Srbiji je u 2012. godini generalno obeleženo blagim padom prihoda i značajnijim padom profitabilnosti.
Do pada prihoda i profitabilnosti je uglavnom došlo u sektoru elektroenergetike i gasa, dok je naftni sektor poslovao profitabilno sa blagim rastom prihoda.
Ove godine Telekom Srbija se našao na 190. mestu, dok je Deleze Srbija zauzela 235. mesto. JP Srbijagas se našao na 355. mestu, zatim Tarket na 435, a Merkator-S je zauzeo 470. mesto na listi Top 500 kompanija u centralnoj Evropi.
Kao i proteklih godina, PKN Orlen (sa prihodom od 28,7 milijardi evra) i MOL (19 milijardi evra) su zadržali vodeće pozicije na Diloitovoj listi, dok je češka Škoda na visokom trećem mestu treću godinu za redom.
Ukupan prihod od prodaje 500 vodećih kompanija u centralnoj Evropi rangiranih na Diloitovoj listi iznosio je više od 724 milijardi evra u 2012. godini, odnosno kompanije su zabeležile prosečan rast prihoda od 3,3 odsto, naveo je partner u ovoj revizorsko-konsultantskoj kući Žarko Mijović.
Međutim, prosečna neto dobit je opala za 4,14% tokom 2012. godine što ukazuje da je poslovno okruženje i dalje neizvesno i puno izazova što otežava kompanijama u regionu da ostvare održivi rast prihoda,ocenio je je Mijović.
Najveći broj centralno-evropskih kompanija dolazi iz sektora robe široke potrošnje i transporta (159), a po broju plasiranih firmi sledi ga energetski sektor (150).
Mijović dodaje da da se tržište sektora robe široke potrošnje nalazi u turbulentnom periodu. Promet robe i kupovna moć građana su svakog meseca sve slabiji, cene
rastu zbog rastućeg kursa evra, a trgovci i dalje ne žele da se odreknu visokih marži.
Dalje ukrupnjavanje trgovina tek predstoji kako u Srbiji tako i u regionu, a komapnije treba, poručio je Mijović, da se i dalje brzo prilagođavaju potrebama kupaca i fokusiraju na inovacije kako bi što bolje prezentovali svoje proizvode
i pridobili sve prefinjenije potrošače.
Na Top 500 listi rangirane su kompanije iz 17 zemalja centralne Evrope: Poljska, Češka, Slovačka, Mađarska,Ukrajina, Estonija, Letonija, Litvanija, Rumunija,
Bugarska, Srbija, Hrvatska, Slovenija, Makedonija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina i Albanija.
Poslednji komentari
  • momazver Vreme: 05.09.2013 18:23h

    nemojte ljudi ko boga vas molim.......kad se sad nisam slogiro..... pa sta da radimo...uzas...neverovatno, dajte da spasavamo EFT/Hamovica i Lazarevica/ pa jel vidite vi da je prosle godine ostvarila SAMO 2,16 MILIJARDI evra i zauzela samo 63 mesto od 500 najboljih kompanija u evropi,a da poslovanje srskih energetskih kompanija belezi blagi pad prihoda iznacajan pad profitabilnosti..STRASNO neko u ovoj srbiji sigurno ce umreti od gladi.JADNA SRBIJA,JADNI GLADNI.ljajicu jel i za vake vazi stezanje kaisa,jesl oni za ag il za domace sudove...UF GREBEM TI......e, a jel videste siroti EPS koji je i bakcuci se sa jos nekim napravio i izrodio ova 2 tajkuna.hahahaha..eto na delu vam je pravi Edipov kompleks

Pogledajte sve komentare

Pogledajte pravila za pisanje komentara

Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.
Molimo čitaoce alo.rs da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila.
Strogo je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara.
Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni.
Redakcija alo.rs ima pravo da ne odobri komentare koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije alo.rs.
Administratorima se možete obratiti ovde: online@alo.rs
alo.rs VIP