KORUPCIJA U INSTITUTU ZA TRANSFUZIJU KRVI SRBIJE
„Ubrizgali” 180 miliona
favorizovanim privatnicima!
Institut za transfuziju krvi Srbije godinama gratis koristi medicinske aparate u vlasništvu privatnika, što istovremeno povlači obavezu kupovine potrošnog materijala istih distributera i ilustruje primer sistemske korupcije u zdravstvenom sektoru. Na takav način, Institut je favorizovanim firmama poverio nabavke potrošnog materijala i testova direktnom pogodbom, bez javnog tendera, u vrednosti od 180 miliona dinara, otkriva “Alo!”.
Daš mi, dam ti: Institut za transfuziju | Foto: Oksana Krutenjuk
U Institutu potvrđuju naša saznanja da ta ustanova gratis koristi tuđe medicinske aparate, odbijajući da odgovore o kakvoj vrsti aparata je reč.
„Pravo na zdravlje”:
Zatražićemo reakciju EU!
Miroslav Petrović iz Udruženja korisnika zdravstvenih usluga “Pravo na zdravlje” tvrdi da sve prijave o korupciji u sektoru transfuzije za sada sakupljaju prašinu u fiokama Ministarstva zdravlja.
„Institut bi trebalo da je poslednja ustanova koja demonstrira izigravanje propisa i korupciju prilikom pozajmljivanja aparata. Najveća odgovornost leži na Ministarstvu zdravlja, koje podstiče spregu direktora zdravstvenih ustanova i prodavaca medicinske opreme. U saradnji sa NVO “Doktori protiv korupcije”, zatražićemo reakciju iz Brisela“, kaže on za „Alo!“.
- Na neograničen vremenski period jedan aparat je dobijen od firme “Makler” (2010), dok je na period od šest godina dobijen jedan aparat od firme “Abbott” (2011). Zatim, na period od pet godina dobijen je jedan aparat od firme “Diahem Gramim”, a na jednogodišnje korišćenje dobijeno je četiri aparata od firme “Medicon” (2011). Na korišćenje su dobijena tri aparata od firme “Medicon” (2012), i to na period od godinu dana, uz mogućnost produženja - navode u Institutu. Međutim, izvor “Alo!” iz Instituta tvrdi da su pozajmljeni aparati za testiranje i analizu krvi uglavnom zatvorenog tipa, što znači da koriste jednu vrstu potrošnog materijala, odnosno testova.
Curi na sve strane | Foto: Emil Čonkić
Testove za polno prenosive bolesti proizvođača “Abbott”, čiji aparat je gratis koristio Institut, bilo je moguće kupiti jedino od firme “Farmaprom” i plaćeni su preko 120 miliona, tvrdi naš izvor. Zatim nabavka potrošnog materijala od “Medicona” plaćena je oko 27 miliona, “Makler” je zaradio više od 17 miliona dinara, dok je više od 18 miliona otišlo preduzeću “Diahem Gramim”. Institut je sve ugovore zaključio u pregovaračkom postupku, bez sprovođenja javnog tendera, što potvrđuju i podaci Uprave za javne nabavke. Iako su bili raspoloženi za razgovor, u menadžmentu firme “Diahem Gramim” nisu želeli da kažu koliko su novca tačno zaradili, ali su potvrdili da su Institutu pozajmili jedan aparat, i to “na revers”, bez ugovora.
RZFO: Ne sme da bude favorizacije!
“Stav RFZO je da zdravstvene ustanove prilikom sklapanja ugovora ne smeju da favorizuju dobavljače, kao i da racionalno moraju da koriste opredeljena sredstva”, poručuju za “Alo!” iz Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje i dodaju da su o tome “pismeno obavestili prošle godine sve zdravstvene ustanove”.
-
Marko Vreme: 12.03.2013 23:43h
Nije to nista sta je sve radio prethodni direktor Bogdanovic koji je u sprezi sa ministrom zdravlja Tomicom Milosavljevic zavio u crno Institut za transfuziju krvi a to bi trebao da ispita Vucic.
-
MIODRAG Vreme: 13.03.2013 03:56h
Dam ti frizider za sladole i smrznutu robu a onda moras samo od mene da kupujes robu.....vec vidjeno....pitanje je samo koliki je odnos kupljenog potrosnog materijala i pomenutih aparata....???
-
zoran Vreme: 13.03.2013 09:32h
Prvo isisaju krv, pa posle prodaju plazmu, a ti narode veruj u humanost za 50-300 e za dozu krvi.
-
ostavka Vreme: 13.03.2013 13:55h
Naravno da niko nije odgovoran,ostavka ministarki nije ni na kraj pameti...
-
Kurir Joca Vreme: 13.03.2013 16:42h
Ministarka ce reci da pojma nema ali pitajte drzavne sekretare Perisu Simonovica. O oveme svi govore vec mesescima, ali ovo nikoga ne zanima........
Molimo čitaoce alo.rs da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila.
Strogo je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara.
Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni.
Redakcija alo.rs ima pravo da ne odobri komentare koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije alo.rs.
Administratorima se možete obratiti ovde: online@alo.rs