Noć muzeja | Foto: facebook
Narodni muzej u Beogradu će, prema rečima Gordane Grabež, u "Noći muzeja" za posetioce otvoriti svoj Atrijum, Muzej Vuka i Dositeja i Galeriju fresaka. U Atrijumu će tada biti aktuelna izložba "Jugoslovenske karikature 20. veka" i biće realizovan program "Da li ste spremni za karikaturu?". Grabež je u izjavi Tanjugu najavila da će u Galeriji fresaka, u okviru izložbe "Kosovo i Metohija - zadužbina i darovi", posetioci imati priliku da saznaju da nije lako biti kopista fresaka i kako izgleda ta lepa dužnost, dok će u Muzeju Vuka i Dositeja biti porodičan dan, pa će roditelji sa decom od 18 do 22 časa moći da nauče mnogo toga zanimljivog. Izložba "Konstantin Veliki - Milanski edikt" biće otvorena u Viminacijumu.
- Biće izloženo oko 180 najreprezentativiijih predmetra koji svedoce o periodu koji prethodi caru Konstantinu, periodu njegove vladavine i periodu vladavine njegovih naslednika. Ona govori o radjanju hrišćanstva u rimskim provincijama na tlu Srbije i o svemu što je Milanski edikt doneo - objasnila je Grabež. Ona je dodala da će biti izloženi predmeti iz muzeja u Novom Sadu, Smederevu, Zaječaru, Nišu, Požarevcu.
- Biće to prilika da se na jednom mestu sagledaju najreprezentativniji nalazi koji
svedoče o radjanju hrišćanstva na ovim prostorima - istakla je predstavnica Narodnog muzeja. Vojni muzej, u kome se godinama fanfarama otvara "Noć muzeja", dok ispred ulaza publika u redovima čeka da pogleda stalnu postavku, ove godine će posetioce upoznati sa vojnom muzikom.
- U samoj 'Noći muzeja' otvaramo vrata naših fondova. Naša stalna postavka koja je otvorena preko cele godine, otvorena je i u samoj 'Noći muzeja', dok u Galeriji Vojnog muzeja predstavljamo predmete koji do tada nisu bili pred očima javnosti - objasnio je potpukovnik dr Ivan Mijatović.
U Galeriji će 18. maja biti otvorena izložba manje poznata stručnoj i široj javnosti, posvećena vojnoj muzici.
- Počev od doboša i truba koji su tipični vojnički predmeti, imamo priču o samoj vojnoj muzici i nije malo značajno da je vojna muzika bila preteča Beogradskog simfonijskog orkestra - istakao je Mijatović. Planiran je i prateći program - ispred zgrade Vojnog muzeja biće koncert Reprezentativnog orkestra Garde, dok će u Kazamatima biti otvorena, u saradnji s Fakultetom likovnih umetnosti, litografska radionica, koja će se baviti izradom karata. Muzej grada Beograda će u "Noći muzeja", prema rečima direktorke Danice Jovović Prodanović, imati dva programa.
U prednjoj bašti Konaka kneginje Ljubice biće izložba skulptura Aleksandra Gligorijevića, u okviru koje će biti i video materijal, a u Sali pod svodovima, u samom Konaku, izložba Sekcije za tekstil ULUPUDS-a. Muzej 25. maj, Stari muzej i Kuća cveća i ove godine biće otvoreni za posetioce "Noći muzeja".
- U Muzeju 25. maj biće izložbe, čiji je sveobuhvatan naziv 'Dobar dizajn', a koje govore o industrijskom i grafičkom dizajnu u SFRJ, na primerima 'Iskre', 'Končara' i 'Jugokeramike'. Izložba, koja će predstavljati Beograd, govori o 'Dizajn centru' o kome se malo zna danas, a bio je vrlo važan sedamdesetih i osamdesetih godina - ispričala je Mirjana Slavković iz Muzeja istorije Jugoslavije. Samo za "Noć muzeja" umetnička grupa "Silk skrin" napraviće instalaciju u koju će publika moći da "uđe".
- Na osnovu promotivnog materijala iz sedamdesetih i osamdesetih godina, na osnovu reklama iz tog doba, pripremiće lažne scene u koje će publika moći da udje i fotografiše se i tako udje u taj period istorije - kazala je Slavkovićeva Tanjugu. Kustos Svetlana Mitrović je istakla da se Etnografski muzej, koji ima dobru posećenost tokom cele godine, u "Noći muzeja" trudi da svoje zbirke pokaže na drugačiji način.
- Imali smo venčanje, donji veš kao svakodnevnu nošnju, ove godine imamo bajke koje će kao nemeterijalna kulturna baština biti predstavljene ponovo na jedan specifičan način i popularan za široke narodne mase - rekla je ona.
Mitrovićeva je najavila da će program Etnografskog muzeja nositi naziv
"Dobrodošli u čedesan svet bajki" i da će svako ko dođe "doživeti vraćanje u detinjstvo i bajkovitu prošlost". Kako su ranije najavili organizatori, beogradsku publiku 18. maja očekuje i radna akcija u Narodnoj biblioteci Srbije, savremena brazilska umetnost, spektakl na Kalemegdanu "Male fabrike efekata" iz Nemačke i izložba "World in My Eyes", posvećena bendu "Depeche Mode".