Poštovani, trenutno čitate vesti iz arhive.
Alo! ima novi sajt! Kliknite ovde i pogledajte najnovije vesti!
alo.rs Aktuelno

BEOGRAD NA VODI STIGAO DO SKUPŠTINE

Vučić: Ugovorom predviđene najbolje moguće garancije

Autor: RTS | 07.04.2015 - 14:53:00h | Komentara: 2

Veliki gradovi se grade na velikim snovima, na vizijama i na projektima čija vizija zastrašuje, kaže premijer Aleksandar Vučić. Ističe da nije očekivao tako veliki otpor projektu "Beograd na vodi", koji donosi nova radna mesta i lepše lice Srbije.

Vučić u Skupštini o Beogradu na vodi

Vučić u Skupštini o Beogradu na vodi | Foto: Tanjug/Marko Đoković

Obrazlažući projekat "Beograd na vodi" u Skupštini Srbije, premijer Aleksandar Vučić rekao je da je ovo važan dan za Srbiju te da se nada da će neko 2050. ponosno i pohvalno govoriti o onom što je danas započeto.
- Nadam se i da će se sve ovo završiti prelepom slikom Beograda, moderne i zaposlene Srbije - rekao je premijer.
Prethodno je, na početku rasprave o Predlogu zakona o utvrđivanju javnog interesa i posebnim postupcima eksproprijacije i izdavanja građevinskih dozvola neophodnih za realizaciju "Beograda na vodi", podsetio da je glavni grad u poslednjih 70 godina imao nekoliko velikih projekata silaska na reku, ali da ništa od toga nije urađeno.
Nije, međutim, dodao je, očekivao tako veliki otpor projektu "Beograd na vodi", koji, naglasio je, predstavlja napredak, modernizaciju i nešto najlepše što se Srbiji desilo.
Podsetio je takođe da je na tom lokalitetu već za proteklih godinu dana na površini od 40 hektara uklonjeno 179 od ukupno 246 objekata, a za raseljavanje 86 porodica izdvojeno je 51 miliona dinara.

Sa 86 porodica je potpisan ugovor o raseljavanju, četiri porodice su samostalno napustile i iselile područje Savskog amfiteatra, što je ukupno 90 porodica koje su napustile tu lokacija i očekuje se da će se sa još 10 porodica biti potpisan ugovor o raseljenju, naveo je Vučić.

- Želimo da to bude najlepši deo grada, najlepši deo Srbije i hoćemo time da se ponosimo - istakao je Vučić, govoreći o projektu "Beograd na vodi" i podsetio na član 58. Ustava Srbije, koji dozvoljava oduzimanje svojine kad to predstavlja javni interes, uz naknadu po tržišnim uslovima i dodajući da zakon dozvoljava žalbu građana na takvu odluku, pa čak i žalbu Ustavnom sudu.
Premijer, međutim, kaže da nije siguran da će "Beograd na vodi" biti završen ni za 15 godina, ali je, kaže, uveren da će prestonica već za tri ili četiri godine imati mnogo lepše lice.
Početak izgradnje dve stambene kule planiran je na leto ove godine, dodao je, a paralelno će se raditi na projektima kule Beograd, tržnog centra i hotela, za koje se projekti očekuju u maju 2016. a izgradnja na leto te godine.
Vučić je rekao da u izradu projekta i rad na "Beogradu na vodi" treba uključiti što više srpskih kompanija i istaknutih arhitekata, urbanista, kao i da materijali za izgradnju treba uzimati iz Srbije, na primer čelik iz smederevske Železare.
- To će biti uslov koji će biti i u ugovoru i to će biti poštovano u dogovoru sa arapskim invesitorom - rekao je Vučić.
Premijer je rekao da će realizacijom Beograda na vodi dobiti država i narod, a novac se neće slivati u, kako je naveo, "tajkunske džepove".
Neki tajkuni su mogli da postanu vlasnici dela priobalja, ali sad im država kvari posao jer će država i narod da dobiju ovim projektom, a neće se novac slivati u tajkunske džepove", rekao je Vučić.
Na primedbu zašto se donosi leks specijalis rekao je da to nije prvi put, podsetivši da je to rađeno i u SFRJ i to za svaki veliki projekat od nacionalnog interesa, a kao primer naveo je gradnju auto-puta "Bratstvo jedinstvo".
Premijer je, inače, svoje izlaganje počeo istorijatom razvoja Savskog amfiteatra, od knjaza Miloša i knjaza Mihajla do danas, posebno istakavši da je u 20. veku razvoj tog dela grada Beogradu doneo bolju povezanost sa Evropom.
Nakon današnje rasprave kako je rekao, očekuje da parlament donese najbolje zaključke u interesu Srbije i svih njenih građana.
Spuštanje Beograda na reke ideja je koja je bila zastupljena i u izbornoj kampanji Srpske napredne stranke, naveo je Vučić, ali i podsetio da ona postoji još od 50-tih godina prošlog veka, a obnovljena je u vreme kada je gradonačelnik Beograda bio Dragan Đilas.
"I ja sam mu na tome veoma zahvalan", rekao je Vučić i dodao da pošto danas svi govore o najlepšem delu Beograda "želeli smo da pokažemo to ne mora da bude najveće ruglo našeg grada.
Sada, dodao je, to je deo grada koji se najbrže razvija sa najviše modernih restorana kafića, mesta gde se ljudi okupljaju.

Vučić je izjavio da će oko 27. aprila predstaviti deo novih reformi i paket podsticaja za ravnomerniji regionalni razvoj, kojim će biti predviđeno da se deo novca namenjenog Beogradu preusmeri za razvoj drugih delova Srbije.

- Deo novca od republičkih prihoda ćemo u budućnosti uzeti Beogradu, a daćemo za razvoj posebno juga i istoka Srbije, juga i zapada Srbije - rekao je Vučić.
Najavio je i da će u Novom Pazaru 20. aprila biti otvoreno gradilište na kojem će arapski investitori graditi školu, vrtić i još neke javne objekte, a da će investicija biti vredna sedam miliona evra.
Na tom projektu, kako je naveo, radiće srpske kompanije.
Prema Vučićevim rečima, država će raditi na razvoju turizma i dovođenju što više turista u glavni grad, ali i u druge gradove.

Vučić: Ugovorom predviđene najbolje moguće garancije

Premijer Aleksandar Vučić negirao je danas da predloženi zakon o Beogradu na vodi donosi pravnu nesigurnost Srbiji istakavši da su ugovorom sa investitorom predviđene najveće i najbolje moguće garancije.


Ugovor sa investitorom je, kazao je, napravljen na najkraći rok od pet godina iz koga taj investitor, kako je rekao, može da izađe samo ukoliko ugovorne obaveze preuzme kupac.


- Ne možete ni zamisliti veće i bolje garancije, rekao je Vučić dodavši da u tekstu obrazloženja prezicno piše koliko nam je para potrebno za eksproprijaciju.


Premijer je istakao da će Srbija, čak i da investirori "sutra" izađu iz projekta biti na dobitku, ali je naveo da se to sigurno neće desiti jer iza investitora stoji šeik Muhamed, te da će ne samo zbog zarade već i zbog prijateljstva, projekat uspeti.


- Mi ćemo biti na svim svetskim televizijama među svim svetskim ekonomskim vestima, na CNN i BBC, čuće se nesto pozivitno, a ne nešto loše, rekao je Vučić.


Odgovarajući na opasku poslanika opozicije Marka Djurišića (SDS) da se usvajanjem Lex specijalisa o Beogradu na vodi šalje loša poruka investitorima, odnosno da su dobrodošli samo oni koji imaju poltičku podršku, rekao da ne postoji investitor koga nije primio.


- Sa svakim važnijim investitorom. Najpošteniji odnos imamo prema njima bez obzira odakle dolaze, kazao je premijer.


Na primedbu Đurišića da Lex specijalis donosi pravnu nesigurnost Srbiji, Vučić je rekao da se ona unosi retroaktivnim zakonima koji su donošeni u vreme bivše vlast.

- Ovaj zakon se tiče velikog infrastrukturnog, saobraćajnog, turističkog projekta koji ima ogroman ekonomski značaj i ne ide nijednom privatniku u ruke. Neka prethodna vlast, nevažno da li ste vi njoj pripadali ili ne, dodelila nekim drugim privatnicima, tajkunima koji je trebalo da naprave veliki posao. Ovde njih nema, rekao je Vučić.


Pritom, dodao je, država Srbija će, iako je to još predmet pregovora, biti vlasnik jedne trećine u zajedničkom preduzeću.


Na pitanje Đurišića po kom zakonu je obavljana do sada eksproprijacija na području Savskog amfiteatra, Vučić je rekao da je apsolutno minimalna imovina bila u privatnoj svojini, svega pet odsto, a da je ostatak objekata bio nelegalno sagrađen.

- Ovi objekti su bili nelegalni, svega osam legalnih, i u dogovoru sa njima ponudili im stanove ili novac u zamenu. Prosto kao pasulj i čisto kao suza. Ostali objekti nisu nelegalni objekti zato nam je potreban zakon da bi smo mogli da sprovedemo eksproprijaciju i sve drugacije bilo bi protivpravno, rekao je premijer.


Na Đurišićevo insistiranje da kaže koliko je novca potrebno za eksproprijaciju imovine na području Savskog amfiteatra, Vučić je odgovorio:

- U prvoj fazi je potrebno 850 miliona dinara, a 40 miliona evra za ukupnu eksproprijaciju.

Premijer je ocenio da Đurišićeva primedba na rejting Srbije po investicijama u regionu nije fer podsetivši na prošlogodišnje poplave i teške elementarne nepogode koje su, kako je rekao, bile dva puta više nego 2012. godine. Vučić je rekao i da mu ne smeta to što lider SDS Boris Tadić, bivši predsednik Srbije, sastaje sa stranim državnicima sa kojima razgovara o investicijama u našu zemlju.


Prema njegovim rečima, Tadić je davao i dobre izjave o Beogradu na vodi i imao je stav čoveka koji razume šta je država. Odgovarajući na opasku Đurišića da se ne zna ko je radio maketu projekta, Vučić je rekao da je maketu radio Zavod za urbanizam grada Beograda i kompanija RTKL.

- Ta maketa je deo onoga što je treba da predstavlja kako će Beograd izgledati, rekao je Vučić.


Premijer je naveo da nema problem da razgovara sa ljudima koji ne žele da stiču političke poene na pitanjima koja su važna za državu.
- Nama je potrebna podrška i pomoć da bismo mogli to da izradimo do kraja, rekao je Vučić odgovarajući na kritike Đurišića koji je pozvao poslanike da ne glasaju Lex specijalis o Beogradu na vodi.

Tagovi:

Poslednji komentari
  • GAGA VUK Vreme: 07.04.2015 15:46h

    To nije leks specijalis to je licna promocija premojera Vucica, inace kao i vecina gradjana u Srbiji podrzavam taj projekat

  • Bujan Vreme: 07.04.2015 22:23h

    Ja jok to neće pomoći jugu a koja većina podržava

Pogledajte sve komentare

Pogledajte pravila za pisanje komentara

Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.
Molimo čitaoce alo.rs da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila.
Strogo je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara.
Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni.
Redakcija alo.rs ima pravo da ne odobri komentare koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije alo.rs.
Administratorima se možete obratiti ovde: online@alo.rs
alo.rs VIP