PRAVILA KUĆNOG REDA NISU TU DA BI SE KRŠILA
Za nered u zgradi 30.000 dinara!
Život u stambenim zgradama ima brojne prednosti - komšije su tu kad se nađemo u nevolji, ali mogu biti uzrok različitih neprijatnosti!
Ovo nije deponija: Zajednička terasa zgrade u strogom centru Beograda
Iako kućni red precizno definiše šta je dozvoljeno, a šta ne u zajedničkim objektima, malo ko ga poštuje, ali i poznaje. Niš nakon pune 24 godine donosi novu odluku koja definiše ovu oblast, a njihov primer bio je povod da istražimo kakva su pravila kućnog reda i u drugim gradovima.
Za narušavanje kućnog reda i mira stanari mogu platiti kaznu i do 30.000 dinara, prema odluci o kućnom redu u stambenim zgradama, koja se razlikuje od grada do grada. Nevezano za to da li je praznik, vikend ili radni dan, u zgradi treba da vlada tišina. Kažnjen može biti i svako ko narušava izgled i higijenu stambenog prostora.
Svako od nas sigurno ima nekog nesnosnog i nesavesnog komšiju koga baš briga za zgradu i njenu okolinu, pa tako svakodnevno posle ručka trese mrve baš po vašoj terasi ili ume da tek tako zafrljači punu kesu đubreta kroz prozor i noću lupmuje sa društvom u stanu.
Nije teško biti fin | Foto: Milan Ilić
- Komšinica iznad mene stalno trese neku ćebad, tepihe, staze iz kupatila, jednom sam joj onako preko terase rekla da prestane to da radi, a ona je nastavila da trese meni na glavu. Širi neisceđen veš, pada joj alat, krema za cipele, otpaci od viršli, dlake od kose, izgrickani nokti... - priča stanarka jedne zgrade u Nišu, koja muku muči sa svojom susetkom već 20 godina i ne zna kome da se obrati.
U odluci o kućnom redu u stambenim zgradama stoji da “nije dozvoljeno sušenje rublja na otvorenim delovima zgrade (prozori, terase, balkoni i lođe) koji su vidljivi sa ulice ili druge javne površine”. Zabranjeno je tresenje sa istih, kao i bacanje i ostavljanje otpadaka, smeća i nečistoće na stepeništu i drugim zajedničkim prostorijama. Jednoj ženi je iskorišena pelena pala na glavu, dok je drugoj uložak umalo završio u tanjiru dok je ručala na terasi.
- Meni konstantno neko ostavlja đubre ispred vrata i, koliko god da se bunim, to se nastavlja - kaže M. I. iz Beograda.
Problem je i u tome što većina zgrada nema ni predsednika kućnog saveta, koji treba da zajedno sa stanarima svoju zgradu održava. Od oko 14.000 zgrada u Beogradu, postoji 1.216 formiranih skupština stanara.
Kućni red
- Beograd 13-17 i 22-06 svakog dana
- Novi Sad radnim danima 16-18 i 22-05, (odnosno vikendom do 07)
- Niš radnim danima 15-18 i 22-06, vikendom 14-18 i 22-07
- Za kršenje pravila odluke o kućnom redu u stambenim zgradama možete se obratiti komunalnoj policiji i komunalnoj inspekciji u vašem gradu.
Stanari se mogu kazniti ako:
- suše rublje na otvorenim delovima zgrada koji su vidljivi sa ulice ili druge javne površine
- u zajedničkim prostorijama (hodnici, stepenište, krovne terase) drže druge stvari, osim onih koje su nužne za njihovo namensko korišćenje
- ne drže ogrevni materijal u podrumu, a u zgradama bez podruma, na mestima koja odrede stanari ili pripremaju i cepaju ogrevni materijal u stanu ili na drugim mestima koja za to nisu određena
- tresu i bacaju stvari sa terasa i prozora
- za vreme kućnog mira prave buku i ometaju druge stanare
Visina kazni se u Novom Sadu i Beogradu kreće do 25.000, dok će se u Nišu prema novom predlogu odluke o kućnom redu kretati od 5.000 do 30.000 dinara.
-
Dragan,Niš Vreme: 21.07.2015 08:26h
Mogli su da urede i propišu ugradnju kolima uređaja.Ta pojava je sve učestalija i nastaju mnogi problemi.Naj bezazleniji je kapanje kondezovane vode na komšije,drugi problem je buka koju izazivaju svojim radom i treći je vreo vazduh koji duvaju ventilatori klima u radu.Znači propisati udaljenost od komšija , nivo buke ..Pored toga je i problem narušavanja izgleda fasada,pogotovu onih kojie su pod zaštitom zavoda i imaju poseban arhitektonski značaj.dajte malo da idemo ukorak sa vremenom a ne da uređujemo vć uređene civilizacijske norme poput iznošenja smeća ili odrzavanje higijene zajedničkih prostora i prostorija.
Molimo čitaoce alo.rs da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila.
Strogo je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara.
Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni.
Redakcija alo.rs ima pravo da ne odobri komentare koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije alo.rs.
Administratorima se možete obratiti ovde: online@alo.rs