A GDE JE POVERENJE
Poligraf, sredstvo istine ili prevare?
Poligraf se u Srbiji još koristi i u građanskim parnicama, proverama kandidata za zapošljavanje, kao metod za ispitivanje maloletničke delikvencije, internet prevara, industrijskoj špijunaži i različitim problemima poslovanja.
Poligraf
Poligraf predstavlja mašinu koja je povezana sa kompjuterom na čijem se ekranu jasno vidi pet različitih linija. Prva meri disanje na grudima, druga disanje na stomaku. Treća pokazuje znojenje, odnosno tzv. galvansku reakciju. Sledeća meri rad srca i promenu krvnog pritiska, dok peta prati najsitnije krvne sudove i njihovu prozirnost.
Dok traje poligrafsko ispitivanje, ispitanik je opasan sa dva velika kabla – jednim oko stomaka, i drugim oko grudnog koša. Oko leve ruke ima kaiš, na prstima iste ruke dve trake, dok je se na srednjem prstu desne nalazi štipaljka. Dok traje ispitivanje sedi se u udobnoj fotelji koja je okrenuta ka zidu kako mu ništa ne bi skretalo pažnju. Kada je stranka tako nameštena, ispitivanje može da počne.
O tome koliko se na ovaj način zasta može doći do istine i da li se poligraf može prevariti već godinama se čuju oprečna mišljenja. Dok jedni slepo veruju poligrafu, drugi tvrde da poligrafska ispitivanja nemaju nikakvu svrhu jer ih čak ni sud ne priznaje kao dokaz, prenosi telegraf.
Poligraf
Kriminolog Zlatko Nikolić tvrdi da je poligraf moguće prevariti.
- Funkcija poligrafa je odavno opala jer ne meri ono što treba da meri i moguće ga je prevariti. Osobe, poznate kao psihopate nemaju emocije, prazne su iznutra i one ne reaguju na pitanje, te vrlo lako mogu da prevare poligraf. Sud poligraf ne priznaje kao dokaz, što dovoljno govori – smatra Nikolić.
S druge strane, poligrafski ispitivač Slobodan Zečević tvrdi da je poligraf nemoguće prevariti i da to do sada nikome nije pošlo za rukom.
Poligraf | Foto: printskrin Jutjub
- Tokom ispitivanja postavlja se niz relevantnih i irelevantnih pitanja, odnosno onih pitanja vezanih za slučaj i opštih pitanja. Taj niz pitanja postavlja se u logičnom sledu i prati se reakcija na svako od njih. Ukoliko ispitanik jače reaguje na irelevantna pitanja ( postoji i kontrolno pitanje na osnovu koga se meri reakcija) nego na relevantna, on govori istinu – objašnjava Zečević koji se ovim poslom bavi dugi niz godina.
Takođe, česta su ispitivanja na koja dolaze supružnici kako bi se utvrdila preljuba, i na žalost sve više roditelja podvrgava decu ovakvom ispitivanju da bi proverili da li koriste narkotike.
- Često se dešava da kada poslodavci prijave krađu, i žele to da otkriju poligrafom, dok se mašina montira radnik sam prizna delo koje je počinio – kaže Zečević.
On objašnjava da je poligraf kao mašinu nemoguće prevariti, ali da je ispitivača moguće obmanuti. Naime, ukoliko se radi o mladom i neiskusnom ispitivaču, pojedine reakcije mogu da mu promaknu i na taj način biva “prevaren”.
-
nedjo Vreme: 20.07.2014 17:09h
političare na poligraf ,da eksplodira
Molimo čitaoce alo.rs da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila.
Strogo je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara.
Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni.
Redakcija alo.rs ima pravo da ne odobri komentare koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije alo.rs.
Administratorima se možete obratiti ovde: online@alo.rs