Poštovani, trenutno čitate vesti iz arhive.
Alo! ima novi sajt! Kliknite ovde i pogledajte najnovije vesti!
alo.rs Bizzare

TUŽNO

Selo u kojem sunce gori ljude do smrti! (UZNEMIRUJUĆI FOTO)

Autor: Blic | 08.05.2014 - 18:03:00h | Komentara: 0

U brazilskom selu Ararasu, gde stanovništvo živi od poljoprivrede i neminovno provodi puno vremena napolju, na suncu, natprosečno veliki broj seljana boluje do genetskog oboljenja poznatog kao "xeroderma pigmentosum" (XP), koje ih čini neobično osetljivim na sunčevo ultraljubičasto zračenje.

Oboljenje kože Foto: AP

Pogled u ogledalo / Foto: AP

 
PAŽNJA! Upozoravamo čitaoce da tekst sadrži opise i fotografije koji mogu biti uznemirujući!

Oboljenje čini seljane podložne tumorima i karcinomu koji im s vremenom izjedaju kožu i unakažuju lice, tako da izgleda kao da su se “istopili” na suncu.

Ako žele da dugo požive u dobrom zdravlju, jedino rešenje za njih bilo bi da što više izbegavaju sunce i da dan zamene za noć, što je u poljoprivrednoj zajednici u tropskoj klimi Ararasa praktično nemoguće.

Oboljenje kože Foto: AP

Đalmi Antoniju Žardimu maska od narandžastog silikona zemenjuje deo lica i štiti živo meso / Foto: AP

 
Da stvar bude gora, u ovoj relativno maloj zajednici retka bolest je natprosečno zastupljena - ima je 20 od 800 stanovnika, što će reći svaki četrdeseti, dok u SAD pogađa tek svakog milionitog stanovnika.

Takvo stanje je posledica činjenice da su svi stanovnici sela potomci samo nekoliko porodica, u kojima je bilo više nosilaca oboljenja, tako da se bolest uzajamnim brakovima umnožila. Deca čija su oba roditelja nosioci imaju veoma velike izglede da i sama obole.

Oboljenje kože Foto: AP

Preko 50 operacija i invalid u 38. godini / Foto: AP

Đalmi Antoniju Žardimu maska od narandžastog silikona zemenjuje deo lica i štiti živo meso. Šešir mu danas štiti glavu od sunca, ali šteta je već nastala

U uslovima života kakvi vladaju u selu, gde su svi često napolju, a sunce je jako, znaci bolesti se javljaju još pre desete godine, u vidu gustih pega i malih kvržica po koži. Ako se ništa ne preduzme na zaštiti od sunca, kvržice se s vremenom pretvaraju u tumore koji izjedaju kožu.

Oboljenje kože Foto: AP

Žardim (levo) i njegov komšija Deideš Frer de Andarade (takođe s maskom umesto nosa) čekaju na red u bolnici / Foto: AP

Upravo to je ono što se dogodilo Đalmi Antoniju Žardimu (38), koji je imao već 50 operacija radi odstranjivanja tumora. Dobar deo lica mu nadomešćuje i štiti maska od narandžastog silikona i praktično je već invalid, jer na rad u polju, po suncu, može da zaboravi. Skromno živi od državne invalidske penzije i od male sladoledžinice, ali kaže da je zadiovoljan što konačno zna šta mu je i kako da se zaštiti i leči.
Lekari, naime, dugo nisu znali šta je uzrok oboljevanja stanovnika ovog sela, za koje zapisi govore da ga je u istom obliku bilo još pre 100 ogdina. Najpre su tvrdili da je u pitanju oboljenje krvi, zatim da se radi o kožnoj bolesti, a tek 2010. je postavljena ispravna dijagnoza.

Oboljenje kože Foto: AP

Pod dejstvom ultraljubičastog zračenja na otkrivenim delovima kože javljaju se rane /Foto: AP

 
Sada, kada znaju da je bolest genetska i da je među njima natprosečno zastupljena, ljudi u selu se trude da zaštite svoje mališane. Ako ne odu nekuda gde sunce manje prži i ne promene zanimanje i njima će, međutim, biti praktično nemoguće da se spasu od bolesti svojih predaka.
 

Nema komentara za ovu vest.

Pogledajte pravila za pisanje komentara

Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.
Molimo čitaoce alo.rs da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila.
Strogo je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara.
Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni.
Redakcija alo.rs ima pravo da ne odobri komentare koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije alo.rs.
Administratorima se možete obratiti ovde: online@alo.rs
alo.rs VIP