KAKO IZGLEDA TREŽNJENJE U PRITVORU
Neki plaču, neki pevaju
Hiljade pijanih već su se treznili u ćelijama na Bulevaru despota Stefana - od bivših i sadašnjih političara do nadobudnih tinejdžera.
Neki imaju više od 1,2 promila alkohola u krvi | Foto: Profimedia.rs
- Prvo im oduzimamo svaki predmet kojem sebi ili drugima mogu da nanesu povredu: kaiš, pertle, ključeve... Nikome nije svejedno kada ostane sam u mraku, pa neki dobiju napad panike od zatvorenog prostora, zbog čega često zovemo Hitnu pomoć. Ponašaju se različito: jedni ulaze veseli, naručujući kafanske hitove, drugi odmah zahrču, treći su agresivni, vređaju, psuju, neki plaču... Trudimo se da u svakoj ćeliji bude po jedna osoba, ali nekad ih je i više: u tim situacijama, ili nastaje neprijatna tišina, ili dođe do srdačnog zbližavanja, priča Mladen Ostojić, pomoćnik načelnika dežurne službe u Policijskoj upravi Beograd.
Ostojić objašnjava da su sve ćelije standardizovane, i da je briga o pritvoreniku, obližanje na svakih 10 do 15 minuta i ispunjavanje sitnijih prohteva (deblje ćebe, čaša vode...), na nivou. Začudo, dame, čiji broj u treznilištvu raste s godinama, zahtevnije su, tvrdoglavije i agresivnije od muških pritvorenika.
Dvanaest sati je minimum koji pritvorenik provede u ćeliji. U sobici ima tek drvenu klupu, toalet čučavac, odvojen niskim zidićem od ostatka ćelije, prozorsko okno prekriveno šipkama; kamera za audio-vizuelni nadzor i teška gvozdena vrata sa malim otvorom. Na pomenutoj klupi - za spavanje izrazito neudobnoj - urezana su brojna imena.
A ko je zapravo prosečni pritvorenik treznilištva?
- Nema pravila. Imali smo i ozniljnih ljudi koji se vraćaju sa slava i proslava, i estradnih zvezda, i bivših i sadašnjih političara, i uglednih privrednika. Najviše nas brinu najmlađi, tinejdžeri koji su tek počeli da voze. Za njih je boravak u pritvoru skoro avantura, često ne žele da im roditelji saznaju gde se nalaze pa pozivaju prijatelje, to im, valjda, podiže reputaciju u očima društva. Ne shvataju da će im glupost koju su napravili večno ostati upisana u dosijeu, koji će sutra možda proveravati njihov poslodavac, objašnjava Ostojić.
Tagovi:
Nema komentara za ovu vest.
Molimo čitaoce alo.rs da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila.
Strogo je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara.
Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni.
Redakcija alo.rs ima pravo da ne odobri komentare koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije alo.rs.
Administratorima se možete obratiti ovde: online@alo.rs