USVOJEN TIJANIN ZAKON
Potraga za nestalima počinje bez odlaganja!
Potragu za nestalim licima policija će početi bez odlaganja po prijavi nestanka, utvrđeno je izmenama Zakona o policiji koje je danas usvojila Skupština Srbije, a koje će stupiti na snagu narednog dana od objavljivanja u "Službenom glasniku". inicijalna kapisla za ove izmene Zakona bila je tragična smrt 15-godišnje Tijane Jurić u noći između 25. i 26. jula, 2014. godine.
Policija na uviđaju na Terazijama | Foto: Milan Ilić
Predviđeno je da je policija dužna da ubuduće, u slučajevima nestanka lica, bez odlaganja koristi raspoložive mere i radnje, po prijavi nestanka, što bi trebalo da obezbedi efikasnost policijskih istraga otmica i nestanka maloletnika, u skladu sa u javnosti poznatim "Tijaninim zakonom".
Igor Jurić, Tijanin zakon | Foto: fejsbuk printskrin
Na svom Fejsbuk nalogu oglasio se i otac Tijane Jurić, Igor.
– Ovo je početak. Hoću da zajedno ukazujemo na ono što nije dobro i da menjamo zajedno sa državom. Ne želimo više zakone sa imenom dece. Nećemo da deca tako skupo plaćaju greške nas odraslih. Menjajmo se. Ja sam se promenio. Zauvek! – istakao je otac nesrećno nastradale Tijane Jurić.
Tijana Jurić
Precizirane su i procedure za angažovanje specijalnih i posebnih jedinica, postupanje policije u stanju povećanog rizika, koje zahteva delimičnu ili punu pripravnost policijskih službenika na delu Srbije.
Predviđeno je da ministar, na predlog direktora policije, u takvim situacijama i događajima nalaže izvršavanje zadataka prilagođenih nastalim potrebama.
Specijalne jedinice PTJ i SAJ biće spojene u novu specijalnu jedinicu policije koja će zadržati naziv SAJ, a u kojoj će se naći najbolji koji prođu psihofizičke provere, a jasno je definisano koje su to specijalne i posebne jedinice, i uslovi za njihovo angažovanje.
Posebne jedinice policije su Žandarmerija, Jedinica za obezbeđenje ličnosti i objekata i Helikopterska jedinica, a u Policijskoj upravi za Beograd - Policijska brigada.
Izmene zakona predvidjaju stvaranje sektora za ljudske resurse i za strateško planiranje, međunarodnu saradnju i evropske integracije s obzirom na obaveze iz poglavlja 24 u pregovorima sa EU.
Detaljnije je razrađena odredba o bezbednosnoj proveri, a predviđeno je da se ona vrši i na osnovu zahteva drugog organa.
Izmenama zakona predviđen je osnov za penzionisanje određenog broja ljudi u MUP koji su u svojoj karijeri radili na izuzetno teškim poslovima i to pre ispunjenja opštih uslova za sticanje starosne penzje, a koji imaju navršenih 52 godine i 30 godina efektivnog rada na tim poslovima.
Tagovi:
-
nina Vreme: 16.07.2015 14:04h
Najzad!
-
sasa Vreme: 17.07.2015 06:19h
svaki zivot gradjanina srbije idrugih a narocito mladih zasluzuje potpuno angazovanje svih raspolozivih snaga policije i javnosti na pronalazenju nestalih osoba ali da ste gledali juce skupstinu i odbijanje amandmana ili prihvatanje shvatili bi ste da je javnost po pitanju tzv tijanininog zakona obmanjena Naime doslo je samo do kozmetickih promena i smanjenja perioda pocetka trajanja sa 48 na 24 casa kako pa doslo je do sukoba pravnika oko tumacenja reci ODMAH koja prema njima znaci u roku od 24 h od prijave nestanka a da o tome odlucuje mesno nadlezni komandir u zavisnosti od raspolozivog osoblja proverite ako neverujete ministar cutao a vi
Molimo čitaoce alo.rs da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila.
Strogo je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara.
Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni.
Redakcija alo.rs ima pravo da ne odobri komentare koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije alo.rs.
Administratorima se možete obratiti ovde: online@alo.rs