Poštovani, trenutno čitate vesti iz arhive.
Alo! ima novi sajt! Kliknite ovde i pogledajte najnovije vesti!
alo.rs Hronika

BIVŠI PRIPADNIK DB

Radonjić: Bio sam iznenađen i u šoku kad sam čuo za ubistvo Ćuruvije

Autor: Tanjug | 03.07.2015 - 11:23:00h | Komentara: 0

Suđenje četvorici bivših pripadnika Državne bezbednosti optuženim za ubistvo novinara Slavka Ćuruvije 1999. godine nastavljeno je danas u Specijalnom sudu u Beogradu.

Milan  Radonjić

Milan Radonjić | Foto: Emil Čonkić

Drugooptuženi, nekadašnji šef beogradskog centra Državne bezbednosti, Milan Radonjić, nastavio je danas izlaganje svoje odbrane odgovaranjem na pitanja tužioca, branilaca i suda, dok je prvooptuženi tadašnji šef DB-a Radomir Marković, početkom juna negirao optužbe.


Radonjić je pored ostalog naveo da je, kada je čuo da je Ćuruvija ubijen, bio u šoku i veoma iznenađen.

 - Ne mogu sad da vam objašnjavam kako sam se tada osećao, niti šta sam prvo uradio, ali koliko se sećam, obavestio sam načelnika resora i odmah dao nalog da se prikupe svi podaci o Ćuruviji koji su prikupljeni tokom sprovođenja operativnih mera - rekao je Radonjić.

Sve podatke je, kako je dodao, predao gradskom SUP-u.
Radonjić je potvrdio da je Ćuruvija praćen zbog sumnjivih kontakata i da je on izdao nalog da se praćenje prekine "kada je došlo do kontakta i primopredaje" (novca).

On je napomenuo da bi praćenje možda i bilo nastavljeno tri, četiri, pet dana kasnije da nije došlo do ubistva.

 - Moji operativni nalozi zavisili su od operativnih podataka službe, a ne od moje dobre volje - naglasio je on.

Prema njegovim rečima, optužnica za ubistvo Ćuruvije, kojom se pored njega terete još tri pripadnika DB-a, pravljena je na osnovu ukradene dokumentacije DB-a.


 - Mislim da se taj element ne sme zanemariti, vi ćete videti kako, ko i kada je to radio, a o tome bi advokat Gradimir Nalić trebalo nešto da zna - rekao je Radonjić obraćajući se sudskom veću.


On je, takđe, osporio izjave pojednih svedoka, pitajući da li je Tužilaštvo proveravalo njihove navode na osnovu kojih je pisalo optužnicu.

Slavko Ćuruvija

Slavko Ćuruvija | Foto: Dalibor Danilović

Radojić je istakao da nije u svađi ni sa jednim predloženim svedokom, podsećajući da su, na primer, "određena lica" Stevan Nikčević i Vladimir Nikolić bili pod prismotrom službe.


 - Gorana Petrovića sam ja suspendovao, a posle disciplinskog suda je izbačen iz službe, pa je posle 5. oktobra vraćen u DB. Slično je i sa Zoranom Mijatovićem -  rekao je Radonjić.


Radonjić je, takođe, istakao da se ponosi svojim radom i da nikada nije izvršio krivično delo niti zloupotrebio svoje nadležnosti i službu.


 - Ovu optužnicu doživljavam kao medijsko politikanstvo. Ovo me sve pogađa i vređa. Tvrdim da resor DB-a nema nikakve veze sa krivičnim delima - rekao je Radonjić.


Za ubistvo Ćuruvije su, pored Radonjića i Markovića optuženi glavni obaveštajni inspektor u Drugoj upravi resora Ratko Romić i pripadnik rezervnog sastava tog resora Miroslav Kurak, koji je u bekstvu.

Radonjić je na prethodnom suđenju negirao krivicu, napominjući da nikada nije počinio nijedno krivično delo.

 

Romić negirao umešanost u ubistvo Ćuruvije 

Glavni obaveštajni inspektor u Drugoj upravi Resora Državne bezbednosti (RDB) Ratko Romić negirao je danas u Specijalnom sudu u Beogradu da je umešan u ubistvo novinara i vlasnika lista "Dnevni telegraf" Slavka Ćuruvije 1999. godine, tvrdeći da je primoran da se brani od optužnice, a ne od dokaza.


"Optužnica je neosnovana i kontradiktorna. Ona je veoma opasna, jer pokazuje da bilo ko može da se optuži za bilo šta, a da nema dokaza", rekao je Romić izlažući svoju odbranu.


Za ubistvo Ćuruvije, osim Romića, optuženi su i tadašnji načelnik RDB-a Radomir Marković, načelnik beogradskog centra DB Milan Radonjić i pripadnik rezervnog sastava tog resora Miroslav Kurak, koji je u bekstvu i sudi mu se u odsustvu.

Ratko Romić

Ratko Romić | Foto: Dušan Milenković

Prema navodima optužnice, Kurak je pucao u Ćuruviju, dok je Romić njegovu prijateljicu Branku Prpu udario pištoljem u glavu i onesvestio je.
"Insistirao sam da mi se predoči neposredan dokaz da sam ja 'neopaženo prišao Branki Prpi i udario je pištoljem u glavu', čime sam omogućio delo ubistva, ali nisam ga dobio. Niti sam udario Branku Prpu pištoljem u glavu, niti sam u ubistvu učestvovao na bilo koji drugi način", naglasio je Romić.


Romić je dalje sudu ispričao da je uhapšen, jer je na nadležne državane organe vršio pritisak jedan visoko pozicionirani službenik, misleći da će mu to doneti političke poene ali je, kako je naveo, ta osoba izgubila na izborima.
Takođe je naveo da je znao dan i datum kada će biti uhapšen i da će mu pritvor trajati dugo, ali da nije hteo da beži i ostao je dostupan nadležnim organima kako bi "skinuo ljagu sa svog imena".


Prema njegovim rečima, praćenje Ćuruvije počelo 3. jula 1998. godine u vreme kada je načelnik DB bio Jovica Stanišić, a načelnik beogradskog DB Zoran Mijatović.


Primenjivala se, kako je naveo, ad hok mera kontrole telefonskih razgovora, koja po pravilima može da traje samo osam dana, zbog čega je primenjivana 21 put.


Takođe je dodao da je Ćuruviju tajno pratilo ukupno 27 pripadnika RDB-a.
Prema njegovim rečima, u optužnici se navode "najviše strukture vlasti" kao i da je Ćuruvija ubijen radi ograničenja slobode medija.


"Zato smo mi pozvali sve one koji imaju veze sa medijima, a najkompetentniji su ministri informisanja", rekao je Romić.

U vreme ubistva Ćuruvije ministar informisanja Srbije bio je aktuelni premijer Aleksandar Vučić, dok je savezni ministar informisanja bio Milan Komnenić.


Slavko Ćuruvija ubijen je 11. aprila 1999. godine, u vreme NATO bombardovanja Srbije, ispred zgrade u kojoj je živeo u Beogradu.

Radonjić i Romić su u pritvoru, Marković služi kaznu od 40 godina zatvora u požarevačkoj Zabeli, a Kuraku se sudi u odsustvu jer je u bekstvu i za njim je raspisana međunarodna poternica.

Po optužnici, Ćuruviju je ubio Miroslav Kurak, a saučesnik mu je bio Ratko Romić koji je drškom pištolja udario Ćuruvijinu suprugu Branku Prpu u glavu.

Kako se navodi u optužnici, Ćuruvija je ubijen zbog "javnog istupanja u zemlji i inostranstvu i kritike nosilaca političke vlasti, mogućnosti da utiče na javno mnjenje i delovanje opozicionih društvenih snaga, radi očuvanja postojeće vlasti".

Suđenje da bude otvoreno za javnost

U nastavku suđenja za ubistvo Slavka Ćuruvije Milan Radonjić je izneo dopunu svoje odbrane i predložio Sudu da se kompletno suđenje otvori za širu javnost.
  -Zarad izbegavanja nekih komentara, netačnog prenosenja izjava ili ličnih impresija o ovom procesu, molim Sud da da saglasnost ili nalog da se suđenje prenosi javno - rekao je Radonjić.


On je napomenuo da je svestan da postoji ekstremno veliki pritisak na sve, pa i na sud, povodom tog suđenja.

Nema komentara za ovu vest.

Pogledajte pravila za pisanje komentara

Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.
Molimo čitaoce alo.rs da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila.
Strogo je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara.
Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni.
Redakcija alo.rs ima pravo da ne odobri komentare koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije alo.rs.
Administratorima se možete obratiti ovde: online@alo.rs
alo.rs VIP