NA SUĐENJU ZA SLUČAJ DRAŽA MIHILOVIĆ
Šešelj u javnosti posle operacije
Vojislav Šešelj pojavio se danas na suđenju za rehabilitaciju Draže Mihailovića prvi put od kada je hitno operisan prošle nedelje.
Draža Mihailović i četnici | Foto: Wikipedia
- Ne bi bilo u ovoj zemlji ni tragova pravde, ni prava, ni morala, ako bi sud drugačije odlučio, osim da donese odluku o rehabilitaciji generala Mihailovića - rekao je Šešelj novinarima ispred Palate pravde, u kojoj je u toku izlaganje završnih reči predlagača rehabilitacije.
Prema njegovim rečima, rehabilitacija je nešto što se apsolutno mora desiti.
Sud u Beogradu mora rehabilitacijom ispraviti istorijsku nepravdu, jer je proces protiv Dragoljuba Draže Mihailovića, koga su komunističke vlasti osudile na smrt strijeljanjem, bio pravni skandal bez presedana, rekao je punomoćnik predlagača rehabilitacije komandanta Jugoslovenske vojske u otadžbini Oliver Antić.
Antić je u završnoj riječi u postupku za rehabilitaciju Mihailovića u Višem sudu u Beogradu istakao da je presuda Mihailoviću donesena iz političkih i ideoloških razloga i da je evidentno da je cijeli proces protiv Mihailovića bio protivpravan i sraman.
Antić, koji je profesor prava i savetnik predsednika Srbije, naveo je da je Mihailović nakon hapšenja 13. marta 1946. godine u Ozni bio podvrgnut mučenju kakvom nisu bili izloženi ni najgori nacisti i ocijenio da su optužnicu protiv Mihailovića pisali političari.
Navodeći da je optužbe da je Mihailović sarađivao sa Nemcima iskonstruisao komunistički režim, Antić je naveo da tokom procesa nisu poštovana elementarna ljudska prava, a presuda je izostala, tako da se može oceniti da je u ovom slučaju riječ o krivičnom djelu ubistva, preneli su beogradski mediji.
Antić je podseto da je Mihailović streljan dva dana nakon usmenog objavljivanja presude 17. jula 1946. godine, a tek godinu dana kasnije izrađene su u pisanom obliku tri presude, od kojih je svaka imala bitne pravne nedostatke.
Antić je napomenuo da Mihailović nije imao pravo na žalbu, što je jedno od osnovnih ljudskih prava, te podsetio da su lideri zapadnih saveznika imali samo reči hvale za Mihailovića.
Sud bi trebalo da u četvrtak, 14. maja, objavi svoju odluku, a ukoliko usvoji zahtev za poništenje presude i rehabilituje Mihailovića, ta odluka će biti konačna.
Tokom ovog višegodišnjeg postupka sud je saslušao desetine svedoka, mahom istoričare, preslušao audio snimke sa suđenja i prikupio drugu dokumentaciju.
Predlogom za rehabilitaciju traži se poništavanje presude od 17. jula 1946. godine kojom je Mihailović osuđen na smrt streljanjem i oduzeta mu građanska prava.
Prvi zahtev za rehabilitaciju podneo je Mihailovićev unuk Vojislav Mihailović još 2006. godine, a kasnije mu se pridružilo još nekoliko udruženja i stranaka.
Predlogu za rehabilitaciju unuka Vojislava Mihailovića, pridružili su se 2009. godine Srpska liberalna stranka sa Kostom Čavoškim na čelu, Udruženje pripadnika Jugoslovenske vojske u otadžbini, Udruženje političkih zatvorenika i žrtava komunističkog režima, profesor međunarodnog prava Smilja Avramov i drugi.
Predlagači zahteva tvrde da Mihailoviću nije bilo omogućeno pravo na odbranu i da nije vidio svog advokata do početka suđenja, nije imao ni pravo na nepristrasan sud, a optužnica mu je uručena sedam dana pred suđenje.
Mihailović nema grobno mesto, a posebna Komisija utvrđuje tačnu lokaciju na kojoj je streljan, jer se pretpostavlja da su njegovi posmrtni ostaci prebačeni na drugu lokaciju.
U nedostatku drugih dokaza o Mihailovićevoj smrti, rešenjem Prvog osnovnog suda u Beogradu 2013. godine kao datum smrti Mihailovića utvrđen je 17. jul 1946. godine, pošto je sud utvrdio da je tog datuma streljan.
Nema komentara za ovu vest.
Molimo čitaoce alo.rs da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila.
Strogo je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara.
Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni.
Redakcija alo.rs ima pravo da ne odobri komentare koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije alo.rs.
Administratorima se možete obratiti ovde: online@alo.rs