MILORAD DODIK
U pregovore o Kosovu uključiti Republiku Srpsku
"Danas vodimo istu bitku kao i pre sto godina. Danas se samo radi o jednom drugačijem oslobađanju - mentalnom i psihološkom. I zato nama danas treba ono što imaju svi drugi narodi - jasan nacionalni interes. To moraju da urade svi misleći ljudi. I ja mislim da krajnji cilj tog novog plana treba da bude integracija srpskog naroda na ovim prostorima", izjavio je predsednik RS Milorad Dodik u intervjuu za novi "Nedeljnik".
Glavni problem NATO: Milorad Dodik | Foto: Dejan Božić
Da li vi zaista verujete da je to i dalje moguće?
- A kako bih mogao da gledam? Mnogi se pitaju šta će reči Bakir Izetbegović. A taj čovek je poznati anti-Srbin i neko ko sprovodi politiku svog oca, deklarisanu u Islamskoj deklaraciji. Ali mogli bismo nešto i da naučimo iz Sarajeva. Kod njih nema diskursa. Kad je u pitanju Bosna i vrednosti bošnjačkog naroda, svi su okupljeni, nema veze da li ste vi socijaldemokrata kao Lagumdžija ili krajnja desnica kao Tihić ili Silajdžić. O tim pitanjima se oni nikad ne dogovaraju, ili to rade veoma tajno pa mi ne znamo. U Srbiji se s vama svi slože na načelnom nivou, ali čim izađu napolje svako vuče na svoju stranu.
- Naravno da je logično. Amerikanci su počeli da pričaju o presedanu ne znajući kako drugačije to da urade. To je imalo dnevnopolitički cilj, ali i ujedinjavanje albanskog naroda. A Srbe su ostavili nerešenim. Srbi su ogromni stradalnici u Hrvatskoj, u kojoj su potpuno marginalizovani i kao nekadašnji konstitutivni narod danas ne mogu da ostvare svoja prava ni kao manjina. Srbi nemaju dobar položaj u Crnoj Gori. O Kosovu da ne govorimo. U Makedoniji Srbi nemaju problem samo sa svojim egzistencijalnim pitanjima, već i sa SPC, koja se tamo uporno uništava. I ovde u BiH imamo Srbe u Federaciji koji su potpuno devastirani i kao nacija i kao grupa i kao pojedinci, osim nekoliko njih koji služe samo za slikanje.
Milorad Dodik, Nedeljnik
Kako to da se promeni?
- Ovde rizikujem da mi mnogi imputiraju neke stvari o kojima i ne razmišljam, ali hajde da pokušam da vam odgovorim. Imao bih čvršći stav o Kosovu, tražio bih sever Kosova, da se reguliše status Srba na jugu. Zalagao bih se za trajno razgraničenje s Albancima na Kosovu. To i govorim strancima - da sever Kosova mora da ostane Srbiji kako bi se videlo da Srbija nije zgažena.
Borba za pravdu, naravno, može da se nastavi i da se institucionalizuje do kraja. Sve bih učinio da se napravi jedan snažan program rehabilitacije sela i poljoprivrede. Čak bih, možda, i kroz primarnu misiju inicirao gradnju hiljadu hladnjača, kao što je nekad bilo hiljadu škola.
Srbija mora da pronađe privatni kapital koji će da napravi ekspanziju u regionu, baš kao što rade „Konzum" ili „Merkator" u Srbiji. I uveo bih apsolutni reciprocitet na tom planu. Ako ne mogu srpski lanci da ulaze u Hrvatsku, onda ne bi mogli ni hrvatski u Srbiju, bez obzira na to što bi Evropa skočila i odmah govorila da to nije slobodna trgovina. Ali hajde onda da nam objasne kakva je to slobodna trgovina kad srpski lanci ne mogu da uđu u Hrvatsku, pa ćemo i mi njima zašto hrvatski ne mogu u Srbiju. Ako nemate lance danas, onda nemate ni gde da prodate svoje proizvode. I to je poznato. U Srbiji treba da se reši energetska stabilnost i to podrazumeva izgradnju „Južnog toka" i još jače energetsko vezivanje za Rusiju. Ako se jedna Nemačka vezuje za njih, zašto to ne bi uradila i Srbija?
I definisao bih, naravno, jasan odnos prema Republici Srpskoj. Da se napravi jasan nacionalni program koji bi za krajnji cilj imao - integraciju dve republike.
- Nema jake države na ideologiji. Danas je u suštini samih odnosa pragmatizam, a ne ideologija. Ali tačno je da je svaka vlast na prostoru Srbije za mene poštovana i uvažavana. I ja sam jednako sarađivao Koštunicom, i s Tadićem, kao i sada s novom vlašću. Nepotrebno je da se mi izjašnjavamo ko je bolji. Za nas je dobar svako ko je legitimno izabran i ko poklanja određenu pažnju RS.
- Najpragmatičniji odnos i najbolje razvijene odnose imao sam s Koštunicom jer je on bez oklevanja podržavao svaki projekat koji je približavao ili jačao našu međusobnu saradnju. S druge strane, s Tadićem smo nastavili tu istu priču i realizovali mnoge projekte započete za vreme Koštuničine vlade. Formulisali smo i taj stav da se Srbija neće mešati, neće vršiti političke pritiske prema Republici Srpskoj. Nismo osećali nikakvu vrstu pritiska iz Srbije i traženja da moramo da učinimo nešto da bismo nešto dobili. Toga nije bilo.
- Danas smo s vlastima nastavili na istim projektovanim okvirima.
- Ako već moram da se opredeljujem i da rizikujem da to učinim, onda bih uzeo deo nacionalnog programa Koštunice, i Vučića i Nikolića, i potrebu za opreznim otvaranjem Srbije, koju je promovisao Tadić. U toj nekoj kompilaciji bih pokušao da nađem nit.
Aleksandar Vučić i Milorad Dodik | Foto: Milorad Milanković
- Bili smo nekoliko puta u kontaktu, rešili smo da se direktno napravi konekcija između elektroprivreda Srbije i Republike Srpske. To je bilo na Vučićevo direktno insistiranje i to smo i uradili. Videli smo se nekoliko puta, bio sam i kod njih, na slavi stranke. Razgovarali smo i o saradnji i odnosima. Uveren sam da je za Srbiju potrebno stvaranje političkog autoriteta, koji bi mnoge stvari u Srbiji mogao da postavi. Kako sada stvari izgledaju, Vučić je na dobrom putu.
- I dalje to mislim, a to je, koliko sam informisan, rekao i sam Vučić u situaciji oko Beka, kada je kazao da će to rešavati sudovi i tužioci. To isto sam ja rekao u tom intervjuu. Tako da ako je bilo ljutnje s nečije strane, s moje nije sigurno. Podržavam borbu protiv kriminala i korupcije, ali ako on želi da ta borba bude uspešna, ona mora da završi na sudovima i na pravosnažnim sudskim rešenjima.
Ozbiljni smo ljudi, imamo mnogo problema. Vučić snažno raste u političkom rejtingu u Srbiji i očigledno je čovek broj 1 te vlasti. Nesumnjivo je da i moja pozicija ovde ima određenu snagu. I nesumnjivo je da moramo sarađivati.
TITO MANGUP, DRAŽA JEDNOM POGREŠIO
Da li vam je žao Tadića?
- Žao mi je njegove zablude u njegove ljude.
Šta mislite o Titu?
- Mangup.
A o Draži Mihailoviću?
- Mislim da je krajnje vreme da se ta priča o četnicima i partizanima završi.
A Draža?
- Draža Mihailović je samo jednom pogrešio, a to je što je pokušao da pravi savez sa okupatorima. Kao i kolaboracija s ustašama. Da je ostao nacionalni pokret, sve bi bilo drugačije.
Jesu vaši bili četnici ili partizani?
- Moj djed je bio partizan, ali je 1946, kad su ga pitali da li treba kralj da se vrati, rekao da treba i otišao u zatvor.
Da li biste voleli da Srbija ponovo postane monarhija?
- Da, moguće, ali uz dosta dosta priprema i sasvim drugi pristup.
- Ne treba biti naivan i misliti da nije tako. Postoje određena promišljanja te vrste, to je definitivno. I kada uzmete da je pre nekoliko nedelja američki ambasador javno govorio o tome kako je Milorad Dodik najveći problem za NATO integracije, onda je jasno da je on poslao signal drugima da makar mene ne trebaju da gledaju sa simpatijama.
A on veoma dobro zna da su se ovde svi politički predstavnici dogovorili da naša politika prema NATO-u mora da bude vezana za politiku Srbije. I da mi ne želimo da na Drini imamo NATO granicu.
I jeste u pravu. Očigledno je ta 2014. godina ključna za ovaj region. I očigledno neki centri moći planiraju da mnoge stvari poravnaju u regionu. I zato kreatori ovog poretka na Balkanu gledaju na sve veoma optimistično.
- Amerikancima je u Srbiji ključni interes Kosovo. I gde vide mogućnost da prodru, oni će to održavati. Sam taj Molitveni doručak je događaj s malo dometa, a u dobronamernost Amerike prema nacionalnim interesima Srbije treba biti skeptičan.
- Objektivno, srbijanska vlast bi sada mogla znatno da odgovara strancima u ostvarivanju njihovih ključnih pitanja. A koliko je za Srbiju Kosovu ključno pitanje, toliko je i za Zapad Kosovo ključno pitanje u ovom regionu. A sada se čini da je Srbija kroz pregovore s Prištinom veoma kooperativna i u tom pogledu. Bez obzira na to koliko vi govorili „nećemo priznati Kosovo", ono se faktički iz dana u dan sve više priznaje. U ovom trenutku možete da vidite da je najaktuelnije pitanje da li će Kosovo imati stolicu u UN. To niko neće ni pitati Srbiju. U jednom trenutku će se naći dovoljan broj glasova po poslovniku o radu UN, kada će oni pod pritiskom SAD proglasiti Kosovo i dati im stolicu u UN.
-
Bravo majstori Vreme: 14.02.2013 12:38h
Jos jedna lekcija za pamcenje da su u necemu vaznom srbi s one strane Drini privrzeniji nama nego sto to ponekad zasluzujemo. Kad bi se slozili i ujedinili, svima bi bolji dani svanjivali.
-
Jazon Vreme: 14.02.2013 17:43h
Ova bitka je mnogo starija! Samo nasi politicari-pregovaraci moraju pre pregovora da procitaju Srpske junacke pesme! U jednoj ima divna poruka upozorenja koja kaze: "latini" su stare varalice - ujaka ce naseg prevariti i pogubiti... Ti "latini" sada sede u Briselu! i ako srpski narod ne uspeju prevariti -bombardovace ga!
-
madman Vreme: 14.02.2013 19:01h
Mentalno poremeceni medjed iz šumske!
-
avala Vreme: 15.02.2013 11:35h
ovaj dodik sigurno bi rijeso probleme kosova on je ekspert ako ima tamo nesto da calabrcne a ti sredi tvoje dvoriste i nekupi poene
Molimo čitaoce alo.rs da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila.
Strogo je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara.
Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni.
Redakcija alo.rs ima pravo da ne odobri komentare koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije alo.rs.
Administratorima se možete obratiti ovde: online@alo.rs