DRUŠTVENE MREŽE POGODNE ZA TRGOVINU LJUDIMA
Do žrtve putem interneta!
Prema statistici u Srbiji su tokom prošle godine identifikovane 92 žrtve trgovine ljudima, ili trafikinga, što je 16 odsto više od prethodne. Podaci Centra za zaštitu žrtava trgovine ljudima zabeležili su visok procenat maloletnih lica među identifikovanim žrtvama, čak 49 odsto.
Skoro polovina identifikovanih žrtava su devojčice Nevladina organizacija ASTRA | Foto: Shutterstock
- Prema istraživanju iz 2011. godine samo 13 odsto srednjoškolaca ima svest da je Internet pogodan za trgovinu ljudima. Kada pričamo o internetu kao mestu pogodnom za trgovinu ljudima, govorimo o dva faktora. Prvi, slučaj kada devojčice zakazuju ljubavni sastanak sa potpunim neznancem, i drugi faktor, kada devojke traže oglas za posao putem interneta, koji, pritom, ne proveravaju - priča Biljana Kikić Grujić, koordinatorka Centra za prevenciju devijantnog ponašanja kod mladih i dodaje:
- Problem je što nestanak osobe možemo prijaviti policiji tek nakon 24 časa. Srbija se nalazi u takvom geografskom položaju, gde se iz bilo koje pozicije u zemlji do granice može stići za tri sata maksimum.
Iz nevladine organizacija ASTRA kažu da su žrtve trgovine ljudima u Srbiji, kao i u svetu, pre svega žene i devojčice.
- Njima se trguje u cilju seksualne eksploatacije, prinudne prošnje, prinude na vršenje krivičnih dela. Takođe, poslednjih godina raste broj muškaraca koji su žrtve radne eksploatacije, pre svega u građevinskoj industriji. U prvih devet meseci ove godine, žrtve koje je identifikovao Centar za zaštitu žrtava trgovine ljudima su prevashodno bili muškarci - kažu iz nevladine organizacije ASTRA za „Alo!“.
Biljana Kikić Grujić kaže da većina devojčica koje zakazuju sastanak sa neznancem putem interneta i raznih društvenih mreža nema svest da se sa tog sastanka možda neće vratiti.
- Prema statistici, samo 10 odsto devojčica ima tračak svesti da se iza ličnosti sa kojom se dopisuje krije neka druga osoba. Bitno je naglasiti da se ne radi o običnim ljudima, već o pravim kriminalnim organizacijama koje u ljudima vide profit, i tu emocije ne postoje - objašnjava Biljana za „Alo!“.
Začarani krug trafikinga
Najčešći uzroci koji dovode do povećavanja žrtava trgovine ljudima jesu uslovi života u zemljama u tranziciji, koje su opterećene problemima nezaposlenosti, socijalne isključenosti, siromaštva i nasiljem.
- Ljudi često nemaju izbora, primorani su da prihvataju poslovne ponude koje su im na raspolaganju i ne mogu sebi da priušte oprez. Što imaju niže kvalifikacije, u manjoj prilici su da biraju - tvrde iz ASTRA organizacije za „Alo!“.
Nema komentara za ovu vest.
Molimo čitaoce alo.rs da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila.
Strogo je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara.
Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni.
Redakcija alo.rs ima pravo da ne odobri komentare koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije alo.rs.
Administratorima se možete obratiti ovde: online@alo.rs