Poštovani, trenutno čitate vesti iz arhive.
Alo! ima novi sajt! Kliknite ovde i pogledajte najnovije vesti!
alo.rs Reportaža/Srbija

I BELOGLAVI SUPOVI „PODRŽAVAJU“ MERE VLADE SRBIJE

Lešinari štede 60.000 evra!

Autor: Željko Dulanović | 20.03.2015 - 07:00:00h | Komentara: 1

Za razliku od većine državnih preduzeća i ustanova koje se rasipaju narodnim parama, beloglavi supovi iz kolonije u kanjonu Uvca svojim načinom ishrane godišnje uštede državi više od 60.000 evra. Toliko bi, naime, koštalo budžet spaljivanje lešina uginulih životinja, da nije orlova koji te iste strvine za obrok pojedu besplatno.

Jedna ptica godišnje uštedi državi oko 150 €,  zahvaljujući tome što se hrani uginulom stokom

Jedna ptica godišnje uštedi državi oko 150 €, zahvaljujući tome što se hrani uginulom stokom

Uvačka kolonija beloglavih supova broji oko 400 ptica i najveća je u ovom delu Evrope. Lešinari godišnje pojedu preko 200 tona klaničnog otpada i lešina uginulih životinja, koje im na hranilištu Mastrine, iznad brane Uvačkog jezera na Rastokama, serviraju rendžeri „Rezervata Uvac“ iz Nove Varoši. Njihova uloga u prirodnom lancu ishrane inače je jedinstvena i nezamenljiva, jer načinom ishrane sprečavaju širenje zaraze i tako obavljaju „prirodnu reciklažu“.


- Beloglavi supovi su poznati kao „čistači prirode“, a jedna ptica godišnje uštedi državi oko 150 evra, zahvaljujući tome što se hrani uginulom stokom. Zbog bolesti kao što su antraks i crni prišt uginulu stoku je zabranjeno zakopavati, a spaljivanje jedne krave u kafileriji, što plaća opština, košta oko 700 evra. A poslednjih meseci gotovo svaki dan na hranilište isteramo poneko uginulo goveče - kaže direktor „Rezervata Uvac“ Branko Bjelić.

 
Kako bi orlovima obezbedili hranu, rendžeri dnevno prelaze i po 350 kilometara. Obroci za supove su bogati i raznovrsni i na hranilište Mastrine stižu sa više strana. Nahraniti gladne ptice nije, međutim, nije nimalo lak posao, posebno u zimskim mesecima kada sneg zaveje kilometar i po prilaznog makadama, pa se od asfaltnog puta do hranilišta na obodu kanjona mora pešice.

- Stignemo i u najudaljeniji kutak jugozapadne Srbije jer nas zovu gde god vukovi naprave pokolj u stadu ili ugine neko grlo stoke. Imamo dobru saradnju i sa mesarima koji nas snadbevaju klaničnim otpadom, a na usluzi smo i inspekcijama. U svojevrsnoj menzi pod vedrim nebom orlovima je nedavno servirano čak i goveđe meso spremljeno za sušenje u pršutu, a koje je inspekcija zaplenila tokom kontole ilegalnih klanica u Prijepolju - kaže šef rendžerske službe Marko Obućina.

Zalihe u hladnjači

- Orlovi mogu bez hrane da izdrže oko 15 dana, ali se na Uvcu nikada nije dogodilo da su tako dugo gladni. U našoj hladnjači na Rastokama uvek na zalihama imamo tri, četiri tone mesa, tako da supovi imaju redovan obrok. To ih je spasilo od nestanka na ovim prostorima, jer smo početkom devedesetih u kanjonu Uvac imali svega sedam ptica - kaže direktor „Rezervata“ Branko Bjelić.

Poslednji komentari
  • Darko Vreme: 20.03.2015 09:33h

    Sad kad krene gladan narod napredne Srbije da krade hranu lesinarima, jer su ljudski lesinari uzeli sve od njih.

Pogledajte sve komentare

Pogledajte pravila za pisanje komentara

Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.
Molimo čitaoce alo.rs da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila.
Strogo je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara.
Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni.
Redakcija alo.rs ima pravo da ne odobri komentare koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije alo.rs.
Administratorima se možete obratiti ovde: online@alo.rs
alo.rs VIP