REPORTER ALO! NA ČASU U ŠKOLI ZA DECU SA SMETNJAMA U RAZVOJU
Mali majstori velikog srca!
„Sve je moguće, sve je nadohvat ruke”, osnovni je moto Osnovne škole za decu sa smetnjama u mentalnom razvoju „Sava Jovanović Sirogojno” u Zemunu.
Remek delo mališana u OŠ „Sava Jovanović Sirogojno“ | Foto: Mitar Mitrović
A da je zaista tako, svedoče brojne nagrade koje su ovi osnovci pokupili na raznim takmičenjima. I jedno je sasvim sigurno, kreativnosti im svakako ne nedostaje. Škola je puna njihovih radova na kojima bi im pozavideli i mnogi umetnici.
Mobilni tim volontera
Defektolozi ove škole, njih desetak, formirali su mobilni tim koji pruža podršku učenicima sa intelektualnom ometenošću koji pohađaju redovne škole, kao i njihovim nastavnicima. Sve to oni rade na volonterskoj bazi.
- Svi njihovi radovi se čuvaju u školi, sve su to unikati. Dosta su kreativni i potrebna im je samo mala smernica. Bili smo i na javnom času crtanja na Kalemegdanu i osvojili prvo mesto - hvali se nastavnica Aleksandra Novaković.
Svaki dan dobije 40 zagrljaja: Direktor Goranac | Foto: Mitar Mitrović
Škola ima oko 105 učenika sa različitim stepenom ometenosti, od lakših oblika do dece obolele do autizma, i još tridesetak njih u četiri isturena odeljenja. Ali i pored toga direktor Salim Goranac zna imena svakog đaka ponaosob.
Škola ima 105 učenika... | Foto: Mitar Mitrović
Kao i njihovi vršnjaci, i ovi mališani vole kompjutere, muziku i imaju svoje snove i želje. Nikolina Mijakovac, koja je završila osmi razred, želi da bude pekar, kao i njena drugarica Milica.
...i brojne sekcije | Foto: Mitar Mitrović
- A ja bih volela da se bavim grnčarstvom - uskače Kristina Osmani, dok njihov drug Bojan Arsić, đak generacije, pomalo stidljivo kaže da „još ne zna šta će”.
Kao i sve institucije i ova škola ima svog „portparola”. To je mali Nikola Mirić iz četvrtog razreda. Nadimak je dobio jer voli da priča, a nedavno je za dobrodošlicu u školi prvoj dami Srbije Dragici Nikolić otpevao pesmicu koju je sam u tom trenutku smislio. Kao nagradu je dobio zagrljaj i poljubac. Nikola je, kažu, opčinjen tehnikom - mobilnim telefonima i kompjuterima - i još zna sve brojeve autobuskih linija u Beogradu.
- Najvažnije za ovu decu je da ih sredina tretira ravnopravno, da ih ljudi ne sažaljevaju. Tako se i oni bolje osećaju i znaju da nisu odbačeni - kaže direktor škole.
Kreativnost im ne nedostaje | Foto: Mitar Mitrović
Hoće da budu srednja škola
Ove godine školu je završio 21 učenik. Neki od njih će nastaviti školovanje, a mnogi će kao i do sada odustati, jer u Beogradu postoji samo jedna srednja škola za decu sa smetnjama u mentalnom razvoju i to na Miljakovcu.
- Glavni problem je daljina. Zato smo mi od Ministarstva prosvete zatražili da nam odobri otvaranje srednje škole za četiri zanimanja - cvećar-vrtlar, pripremač namirnica, grnčar-lončar i pekar - rekao je Goranac. On ističe i da im je za to još potrebno oko 400.000 dinara kako bi uradili projekte za uređenje postojećeg potkrovlja, školskog dvorišta i postavljanje lifta. Dozvole su, kažu, sve prikupljene.
-
Tanja Vreme: 14.06.2013 01:03h
Slatkisi mali. Zelim im svu srecu ovoga sveta.
Molimo čitaoce alo.rs da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila.
Strogo je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara.
Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni.
Redakcija alo.rs ima pravo da ne odobri komentare koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije alo.rs.
Administratorima se možete obratiti ovde: online@alo.rs