BEOGRADSKI LAGUMI
Otkrijte misterije Tašmajdanske pećine (FOTO)
Kada bi zidovi mogli da pričaju, oni tašmajdanski bi verovatno najbolje ispričali istoriju Beograda. Tako je Tašmajdanska pećina, između ostalog, služila i kao utočište Karađorđu, tu je spas tražio srpski narod za vreme I svetskog rata, a bila je i nemački komandni centar u II svetskom ratu.
Tašmajdanska pećina / foto: M. Mitrović
Siniša Mali i Irena Vujović u obilasku Tašmajdanske pećine / foto: M. Mitrović
Tašmajdanska pećina / foto: M. Mitrović
Sledeće prostorije su betonirane, neke su pretvorene u bunkere i jasno se nazire prisustvo čoveka. Dok prolazite tim hodnicima, imate osećaj kao da ste se našli u filmu o II svetskom ratu. Što i nije čudno jer hodnici vode u nemački komandni centar.
- Ovo je samo jedan od tri dela gde je bio centar nemačke komande u II svetskom ratu. Ovde su 1941. godine imali strujni agregat, klimu, vodu i lift. Kada su se Nemci povlačili iz Beograda, minirali su mnoge prostorije, a saveznici nisu imali vremena da ih razminiraju, već su ih samo zazidali - kaže Vidoje Golubović, drugi autor knjige “Beograd ispod Beograda”.
Tašmajdanska pećina / foto: M. Mitrović
Put potom vodi do prostorije koja se nalazi ispod Starog groblja. Zid ove pećine sadrži kosti znamenitih Srba koji su se nekada sahranjivali na Starom groblju, a u plafonu se čak vidi deo mermerne ploče, ostatka nečijeg groba.
Deoi mermerne ploče u plafonu Tašmajdanske Pećine / foto: M. Mitrović
Gradonačelnik Siniša Mali bio je oduševljen prizorima Tašmajdanske pećine i obećao je da će na proleće pećina biti otvorena. “Ovo je mesto gde se prelama celokupna istorija Beograda i mislim da svako mora da ga vidi. Do proleća ćemo ovde uvesti struju, poraviti stepenice i na sve načine osigurati bezbednost posetilaca. Ovaj prostor je apsolutno neiskorišćen, a sadrži dušu Beograda”, kaže Mali.
Nema komentara za ovu vest.
Molimo čitaoce alo.rs da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila.
Strogo je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara.
Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni.
Redakcija alo.rs ima pravo da ne odobri komentare koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije alo.rs.
Administratorima se možete obratiti ovde: online@alo.rs