Poštovani, trenutno čitate vesti iz arhive.
Alo! ima novi sajt! Kliknite ovde i pogledajte najnovije vesti!
alo.rs Reportaža/Srbija

NIČU PRIVATNE PIVARE

Pivo će spasiti svet (VIDEO)

Autor: Dojče vele/Alo | 15.03.2015 - 19:35:00h | Komentara: 0

Na tržištu SAD pojavljuje se sve više novih vrsta piva koje su stvorili zaljubljenici u taj napitak.

Pivo

Pivo | Foto: Profimedia

Već sada takva piva imaju mnogo obožavalaca, tako da se, osim užitka, taj posao i isplati, piše Dojče vele.
Rano je veče u baru Kiabacca, u četvrti Hells Kitchen, mestu za izlazak u Menhetnu u Njujorku. Britni Blast stoji za šankom i toči u kriglu stout, jako, crno pivo, slično pivu Guinnes. Međutim, to nije pivo nekog poznatog
proizvođača, već jedno od oko 20 lokalnih piva koje se toče u tom baru.
Sve su to takozvana craft beer, piva proizvedena gotovo ručno, u malim pivarama.
Britni pokušava da objasni njenu ljubav prema pivu. Ona misli da joj je to verovatno u genima:
"Moji preci su iz Nemačke, Velike Britanije i Belgije". Uprkos tom poreklu iz poznatih pivarskih nacija, ona je svoju ljubav prema pivu otkrila tek pre nekoliko godina kada je dobila posao u jednoj pivari.
Tamo je mušterijama morala toliko toga da objašnja o postupku vrenja i sastojcima piva, da je otkrila da je i sama oduševljena tom čarolijom. I pre je toga volela da kuva i igra se sastojcima i začinima. "Kod piva", objašnjava nam, "nema velike razlike".
Pivo sa čilijem i čokoladom
Nakon tog prvog posla u pivari, usledili su i drugi i svi su bili povezani s pivom: radila je i u drugim pivarama, u pivnicama i organizovala manifestacije pivarske industrije.
Brzo je otkrila da joj u tom poslu nije lako zato što je žena: pripadnice lepšeg pola su među pivarima izuzetak. Zato se udružila s još nekoliko koleginica iz pivarskog industrije Njujorka kako bi zajednički stvorile sopstveno pivo.
Tako je nastao Sweet Fire (slatka vatra), pivo nazvano tako jer u njemu ima i ljutih papričica, ali i jezgra kakaa. "Recept je tajna, ali ukus čokolade je odmah prepoznatljiv", objašnjava Britni, oduševljena rezultatom: "To je jako pivo, ne previše slatko, koje ostavlja pomalo ukus ljutog u ustima."
Osam prijateljica počelo je da proizvodi svoje pivo zajedno sa pivarom Empire, smeštenom u Sirakuzi, na oko četiri sata vožnje od centra Njujorka. I u toj pivari zadovoljni su rezultatom, pa će Sweet Fire biti jedno od piva sa kojim će ta pivara da se predstavi na ovogodišnjoj Nedelji piva u Nujorku.
Pivo za spas sveta
Neke od novih pivara već su stekle i svetsku slavu: Brooklyn Brewery izvozi već u 21 zemlju sveta, a naročito je popularna u Evropi tako da su, zajedno s firmama Carlsberg i Carnegie&Cootvorili pogon i u Švedskoj.
Ipak, takvi slučajevi su pre izuzetak, nego pravilo, a i Gejb Beri iz pivare Brooklyn Brewery ukazuje da se i oni trude da ostanu verni sopstvenim korenima: "Još uvek proizvodimo daleko ispod one količine na osnovu koje bi mogli da nas svrstaju u industrijske pivare, a koristimo samo lokalne sirovine."
Dakle i ta, možda najveća od tih malih pivara, po obimu proizvodnje još je veoma daleko i od najmanje industrijske pivare. Generalno gledano, takve male pivare gotovo i da nisu ozbiljna konkurencija na američkom tržištu piva koje je "teško" oko 78 milijardi dolara.
Ipak, potražnja za poznatim markama polako opada i sve je više ljubitelja piva koji traže neko "svoje" pivo. U Njujorku se tako već sprema i aplikacija za mobilni telefon koja će ljubitelje piva dovesti do najbližeg mesta koje nudi naročito veliki izbor lokalnih piva.
Predsednik udruženja pivara Njujorka Keli Tejlor uveren je da za njegove članove dolaze dobra vremena: "Sve što se ne proizvodi ovde u regionu, nudi se sve manje, a lokalna proizvodnja raste." Samo u gradu Njujorku već postoje 23 pivare.
To je dobro za privredu, ali i za potrošače koji tako imaju veći izbor: "Pivo pomaže. Pivo će spasiti svet", kaže Tejlor dok diže svoju čašu.

I SRBI VOLE DA NAPRAVE SVOJE PIVO

Malo je poznato, ali sve više je entuzijasta koji i u Srbiji proizvode domaće pivo. Otvorene su i prve male pivare, a nije retkost ni da su se neki domaćini prešaltali sa pečenja rakije na "varenje" piva.

Čak i po beogradskim stanovima zaljubljenici u ovo piće proizvode svoje male "zalihe" i eksperimentišu sa ukusima, a u gradu je otvorena i specijalistička radnja koja se bavi distribucijom "materijala" za kućnu proizvodnju piva.

Nema komentara za ovu vest.

Pogledajte pravila za pisanje komentara

Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.
Molimo čitaoce alo.rs da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila.
Strogo je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara.
Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni.
Redakcija alo.rs ima pravo da ne odobri komentare koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije alo.rs.
Administratorima se možete obratiti ovde: online@alo.rs
alo.rs VIP