Poštovani, trenutno čitate vesti iz arhive.
Alo! ima novi sajt! Kliknite ovde i pogledajte najnovije vesti!
alo.rs Reportaža/Srbija

NAJSTARIJE GUSLE U SRBIJI

Strune koje pamte i Majski prevrat!

Autor: Olivera Dašić | 01.06.2013 - 23:42:00h | Komentara: 0

Ne zna se da li su najstarije, ali su sigurno najduže i najteže putovale. Stare gusle, vlasništvo Draga Brnovića iz Kraljeva, zašle su u 111. godinu i još se iz njihovih struna izvija tanani zvuk, kao da su juče nastale.

Drago Brnović

Drago Brnović

Poput svetog predmeta, a kod Srba dinaraca gusle su to svakako, prošle su i ove gusle svoje nesvakidašnje putešestvije i duže od 11 decenija u vlasništvu su iste porodice.

Nije neobično da se neki instrument decenijama čuva i da ga nasleđuju generacije, ali je ovaj jedinstven jer branjen i odbranjen nesvakidašnjim odricanjima. Svaka genercija iz ove porodice se selila i svako novo ognjište stvarala u nameri da tamo i ostane.

Da se te namere ne ostvare uslovile su istorijske okolnosti, pa su ove gusle uveliko deo istorije i kao da im je sudbina da uvek budu blizu istorijskih mesta. Sa istim instrumentom o zidu, Brnovići su živeli u okolini Cetinja, pa u selu udaljenom desetak kilometara od Pećke patrijaršije, a sada nedaleko od manastira Žiča.

Dragov sin Nikola, peta je generacija Brnovića, koja gusla uz ovaj instrument, nedirnut, nerestauriran, upravo onakav kakav je nastao 1902. godine.


Gusle

Gusle

Neobična priča o starim guslama počinje u oblasti Lješanska nahija kod Cetinja, odakle se Brnovići dvadesetih godina prošlog veka sele u Metohiju.

Bili su među stotinu hiljada kolonista koji su zbog ideje kralja Aleksandra, iz Crne Gore, Hercegovine, Like... krenuli put Metohije - „Srpske Kalifornije” kako je zbog plodne zemlje i blage klime nazivana u to vreme.


Bojana Peković

Bojana Peković

- Pored njih su rođeni i rasli moj đed i otac, pa brat i ja i beskrajno sam ponosan što su bile na zidu naše kuće kada se rodio moj sin Nikola - priča Drago Brnović, poznati epski pesnik u čijem je opusu nekoliko desetina hiljada stihova.

Mogao bi da recituje 20 sati


Drago Brnović napamet zna tridesetak hiljada epskih stihova nastalih kroz srpsku istoriju i još toliko rima koje je sam iznedrio. Kaže da bi ovu epsku biblioteku koju ima u glavi mogao izrecitovati sa nekoliko kraćih pauza, a da bi to sve odjednom čuli, potrebno je skoro dvadeset sati.
- Jednostavno, od Boga mi je dato da mogu upamtiti sve ono što sam pročitao, a ja sam epsku poeziju, kao pravo sprsko nasleđe pohranio u memoriji. Još kao maleno dijete, kada nisam znao ni pisat ni čitat, pjesme sam pamtio. Ipak, bez gusala one nemaju svoju težinu, pa sam svoje pjesme stvarao da jednom budu okićene zvukom ovog najstarijeg srpskog instrumenta - objašnjava Brnović.

U polufinalu „Talenta”


Drago Brnović je i autor zbirke od blizu osamdeset naslova u kojoj je opevao stradanja Srba na Kosmetu, srpske vojske i policije. Za mnoge od ovih događaja i pored svih savremenih sredstava komunikacije i beskrajnih mogućnosti da budu zabeleženi, ovo će, kako se čini, ipak ostati jedini pisani dokumenti.
Njegova beseda na naučnoj tribini „Gusle i mi“ održanoj u Obrenovcu i njegova pesma Srpske gusle, biće uvrštene u prvu Enciklopediju o guslama, koja će uskoro izaći iz štampe. Brnović je autor i stihova „Ljubav sestre prema bratu” sa kojima je njegova mlada sugrađanka Bojana Peković, nastupila u polufinalu serijala „Ja imam talenat” 2011. godine.

Tagovi:

Nema komentara za ovu vest.

Pogledajte pravila za pisanje komentara

Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.
Molimo čitaoce alo.rs da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila.
Strogo je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara.
Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni.
Redakcija alo.rs ima pravo da ne odobri komentare koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije alo.rs.
Administratorima se možete obratiti ovde: online@alo.rs
alo.rs VIP