GEOMETRI PROSLAVILI 60 GODINA MATURE
Veseli „maturanti” u devetoj deceniji
Nekadašnji učenici Geodetske škole u Beogradu proslavili su u subotu ni manje ni više nego 60 godina mature! Stara garda nesalomivih geometara, na pragu devete decenije ili koju godinu preko, proveselila se u restoranu „Savamala“ u Beogradu, kao da je u pitanju tek 20. ili 30. godišnjica završetka srednje škole. Na proslavu je došlo njih dvadesetak, a još toliko ih je nažalost otkazalo iz različitih razloga.
Sokrat Prelić sa fotografijom svoje generacije 1953/54 | Foto: Boško Karanović
Veseli “maturanti” sakupili su se u parkiću kod Železničke stanice, odakle su otišli u obližnji restoran. Neki su se odmah prepoznali, a sa nekima je bilo problema, „jer je prošlo dosta vremena“. Ipak, nakon prepoznavanja, odmah je krenulo s pitanjima: „Gde si?“; „Kako si?“; „A sećaš li se kako smo onda...?“.
Veseli „maturanti”: Ni godine ih nisu omele da dođu na proslavu | Foto: Boško Karanović
U opuštenoj atmosferi, uz poneko pićence, evocirane su uspomene na prvu polovinu pedesetih godina, kada su kao mladići i devojke zakoračili u školu posle koje je zaposlenje bilo zagarantovano. Ali, nije bilo lako... Kako kažu, nastavnici su bili daleko stroži nego današnji, a situacija u zemlji koja se posle rata gradila iz pepela veoma teška.
Slavljenice | Foto: Boško Karanović
- Naša generacija je pošla u školu 1951. godine. Tada nije bilo ni hleba u slobodnoj prodaji, a kamoli drugih stvari. Živeli smo i hranili se u školskom internatu. Mogli smo eventualno da kupimo stočnu repu na pijaci, pa da nju jedemo. Tek su kasnije otvorene prve pekare na tadašnjem Bulevaru revolucije - rekao nam je Luka Maksimović, koji je zbog proslave godišnjice mature došao čak iz Nikšića.
Pao dogovor: I sledeće godine na istom mestu | Foto: Boško Karanović
- Ja sam posle škole prvo bio geometar, pa sam potom završio ekonomiju, a sada se bavim rasadom raznih sadnica. Nema sedenja! - uz osmeh je konstatovao Maksimović, a njegov “klasić” Momčilo Tomašević rekao je za „Alo!“ da je većina iz te generacije ostala u struci, ali da je bilo i onih koji su uspeli dodatno da se školuju.
Radni vek od 57 godina bez dana bolovanja: Dragan Tutunović | Foto: Boško Karanović
- Generacija je brojala stotinak geometara. Uzbudljivo je bilo, evo prisećamo se starih dogodovština, ali i pričamo o deci, unucima... - kaže Tomašević, a njegov školski drug Dragan Tutunović, koji živi u Čačku, živi je dokaz nesalomivosti ove generacije.
Pogled u prošlost: Nekadašnje učenice Geodetske škole | Foto: Boško Karanović
Priče o starim danima, uz laganu muziku, pićence i ručak, potrajale su nekoliko sati. Kako su nam rekli slavljenici, poslednjih nekoliko godina slave svaku godišnjicu. I u to ime veseli „maturanti“ su se rastali uz pozdrav - „Vidimo se i sledeće godine!“.
Bilo je normalno odmah dobiti posao
Kako su nam rekli nekadašnji učenici Srednje geodetske škole na Zvezdari, u vreme kada su maturirali bilo je sasvim normalno da se odmah dobije posao.
- Nakon Drugog svetskog rata radilo se na obnovi i izgradnji zemlje, pa je bilo neophodno izvršiti brojna geodetska merenja. Bilo je mnogo posla, radilo se dosta novih premera - konstatovao je “maturant” Jovan Milisavljević iz Ljiga.
Nema komentara za ovu vest.
Molimo čitaoce alo.rs da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila.
Strogo je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara.
Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni.
Redakcija alo.rs ima pravo da ne odobri komentare koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije alo.rs.
Administratorima se možete obratiti ovde: online@alo.rs