Poštovani, trenutno čitate vesti iz arhive.
Alo! ima novi sajt! Kliknite ovde i pogledajte najnovije vesti!
alo.rs Reportaža/Srbija

NAJVREDNIJA VINOTEKA NA BALKANU PRVI PUT ĆE BITI DOSTUPNA JAVNOSTI SREDINOM JUNA

Vina koja su pravili srpski kraljevi!

Autor: B. Nenković | 08.06.2014 - 08:30:00h | Komentara: 1

Jedinstvena kolekcija vina na Balkanu iz doba Karađorđevića, koja se više od osam decenija čuva na 12 metara dubine u kraljevskom podrumu na Oplencu, prvi put sredinom juna biće dostupna javnosti. Vinoteka, koju čini oko 280 flaša iz doba kada su srpski kraljevi u Topoli gajili lozu i proizvodili vino, danas bi na aukcijama u svetu mogla da dostigne milionsku sumu.

Oko 280 flaša iz Kraljevskog podruma danas bi na aukcijama u svetu mogle bi da dostignu milionske sume

Oko 280 flaša iz Kraljevskog podruma danas bi na aukcijama u svetu mogle bi da dostignu milionske sume | Foto: B. Nenković

Ali, ova vina nisu na prodaju zbog amaneta kralja Aleksandra, koji je u dvorskim knjigama ostavio zaveštanje da se „nikada ne prodaju, već da budu ostavljena za istoriju“.


Kraljevski podrum nalazi se pod  ključem na drugom spratu ispod zemlje

Kraljevski podrum nalazi se pod ključem na drugom spratu ispod zemlje | Foto: B. Nenković

Vina u ovoj kolekciji nalaze se pod ključem na drugom nivou ispod zemlje. Smeštena su iza rešetaka na metalne police. Najstarije je „žilavka“ iz 1931. godine, a najmlađe vino staro je 55 godina. Veruje se da su neke od ovih boca lično arhivirali srpski kraljevi. Vina su u flašama izrađenim u tri veličine, sa utisnutim kraljevskim grbom u staklu. Boce su naručivane iz Italije i Češke, a etikete su ručno rađene i danas zbog svoje krhkosti ne smeju ni da se dodirnu.


Oplenac je srpska  Toskana: Božidar  Aleksandrović

Oplenac je srpska Toskana: Božidar Aleksandrović | Foto: B. Nenković

- Vinograde na Oplencu počeo je da sadi kralj Petar. Ispred podruma još uvek rađa čokot koji je kralj zasadio 1914. godine. Podrum je završio njegov sin kralj Aleksandar. U vrednoj kolekciji su vina proizvedena od 1931. do 1934. godine - priča za „Alo!“ Dragan Reljić, upravnik Zadužbinskog kompleksa Karađorđevića u Topoli.


Priznanice

Priznanice | Foto: B. Nenković

Vina iz tog doba imala su odabranu klijentelu. Stalni poručioci boca iz kraljevskog podruma bili su Sveti sinod, fabrikanti, viđeniji restorani i hoteli poput „Bristola“ i „Mažestika“, koji su imali prvenstvo u isporuci. Preko jugoslovenskih poslanstava, boce sa Oplenca stizale su u Brisel, Bukurešt, Berlin...


Hrastova burad

Hrastova burad | Foto: B. Nenković

Kraljevski podrum biće otvoren za posetioce 14. i 15. juna u okviru Prvog festivala šumadijskih vina. Raritetna kolekcija i čitav kompleks na impozantnih 1.800 kvadrata sa muzejskim eksponatima biće otvoren i u toku noći. Prvobitnu zamisao da prvi put jedna vinarija bude otvorena u Noći muzeja omele su poplave. Organizator festivala je Udruženje vinara Šumadije, koje na ovaj način započinje veliki projekat da Oplenac postane „sprska Toskana“.


Prvi čokot na Oplencu  zasadio je kralj Petar 1914.

Prvi čokot na Oplencu zasadio je kralj Petar 1914. | Foto: B. Nenković

- Tridesetih godina prošlog veka, kraljevski podrum bila je najmodernija vinarija u Evropi. Ovde je začeto srpsko vinogradarstvo i zbog toga smo odlučili da ovaj kraj ponovo postane prepoznatljiva vinska regija u svetu. Trenutno je u našem udruženju 14 vinarija.

Najstarije vino u  podrumu je „žilavka“  iz 1931. godine, a  najmlađe vino staro  je 55 godina

Najstarije vino u podrumu je „žilavka“ iz 1931. godine, a najmlađe vino staro je 55 godina | Foto: B. Nenković

U vreme sveopšteg propadanja srpske privrede, drznuli smo se da pokažemo da imamo nešto svoje. Toksana je pre 40 godina bila zapuštena regija, gde je voda bila skuplja od vina. Nema razloga da Oplenac to ne postane - kaže Božidar Aleksandrović, predsednik Udruženja vinara Šumadije i jedan od vodećih vinara u Srbiji.

Obucite se toplo!


Temperatura u podrumu u kome se čuva kolekcija vina već decenijama je 12 stepeni. Podrum ima prirodnu ventilaciju i prva je građevina u Srbiji u kojoj je ugrađen lift. Svečano otvaranje festivala je 14. juna u 12 sati i nastavlja se narednog dana kada će sve vinarije u Šumadiji biti otvorene za posetioce!

Kako je kolekcija preživela rat


Dragoslav Filipović Midula, jedan od podrumskih radnika, spasao je ovu kolekciju od nemačkih vojnika sklonivši flaše u jedno prazno bure uoči okupacije. Nemci ih nisu našli. Posle rata, oslobodioci su na razne načine odneli oko 35.000 litara vina sa Oplenca, ali vrednu kolekciju, srećom, nisu našli.

Svadbeni poklon - bure


U Kraljevskom podrumu nalaze se autentična hrastova burad iz prošlog veka, a među njima je i nekoliko koja su bila svadbeni poklon za kralja Aleksandra, što svedoči o značaju vinogradarstva u tom kraju početkom prošlog veka. Čuva se i celokupna oprema za proizvodnju vina iz tog doba, priznanice o otkupu zemljišta i grožđa. U vinskim knjigama precizno je zapisivana trgovina iz podruma kapaciteta 400.000 litara.

Poslednji komentari
  • TITTO Vreme: 08.06.2014 09:14h

    . ..VEOMA ČUDNO KAKO i OVU KOLEKCIJU KARAĐORĐEVIH VINA NISU NAŠLI U TITOVOM SEFU JER OZNA SVE DOZNA? ??Vuk JeremiCH&VojisLLav dr.StanimiroviCH. ..

Pogledajte sve komentare

Pogledajte pravila za pisanje komentara

Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.
Molimo čitaoce alo.rs da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila.
Strogo je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara.
Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni.
Redakcija alo.rs ima pravo da ne odobri komentare koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije alo.rs.
Administratorima se možete obratiti ovde: online@alo.rs
alo.rs VIP