VELIKO ČUDO U MALOJ AZIJI
Pravoslavna crkva isplivala iz jezera i šokirala Turke! (FOTO)
Na iznenađenje turskih istraživača i stanovnika istorijskog vizantijskog maloazijskog grada Nikeje (ili današnjeg Iznika) u provinciji Anadoliji, jednog jutra se iz ispod površine jezera pojavili temelji veličanstvene vizantijske Grčke pravoslavne crkve.
Grčka pravoslavna crkva pod turskom vodom | Foto: Panoramio.com
Crkva u Nikeji | Foto: Panoramio.com
Očigledno da je u prošlosti oko Nikeje bilo mnogo zemljotresa, kao i veliki zemljotres 1999. godine, koji je još više potonuo crkvu ispod površine jezera.
Danas i pod nepoznatim uslovima, hram se ponovo pojavio baš na fotografijama opštinske ekipe iz Burse prilikom snimanja terena u cilju „istraživanja istorijskog nasleđa i snimanja iz vazduha“, kada je turski avion leteo nad jezerom i fotografisao okolinu.
Prema istorijskim podacima, grad Nikeja je prevashodno poznat kao mesto održavanja dva istorijska vaseljenska sabora (Prvi i Drugi Nikejski Sabor) rane hrišćanske crkve. Zgrada lokalnog senata, (Senato Saray), kako govore sami Turci, izgrađena 325 godine u sastavu građevinskog kompleksa za bazilikom, ali je kasnije, zbog izgradnje Aja Sofije Senat prenet u Istanbul. Velelepna Sveta Sofija je danas pretvorena u džamiju.
Ostaci crkve u Nikeji nalaze se tik uz obalu | Foto: Panoramio.com
- Različiti iskazi lokalnih stanovnika, kaže univerzitetski profesor u Bursi, Bedri Jalman, o tome su nas izveštavali, a i ribari odavno su zapazili kako neke čudne ruševine leže na dnu jezera, ali im nisu pridavali istorijski značaj od arheološke vrednosti.
Istorijska pojava crkve ispod površine nikejskog jezera iznenada je postala stvarnost slučajnim letom turskog kartografskog istraživačkog aviona nad ovom oblašću koji je pri tom i otkrio istorijsku Grčku pravoslavnu hrišćansku crkvu. Prve fotografije doprle do javnosti pokazuju izuzetnu lepotu i veličinu ovog hrama-bazilike. Kako i turski istraživači otkrivaju, uz Aja Sofiju, ova crkva pokazuje veliku istorijsku i versku vrednost.
Ovaj se hram smatra jednim od najvećih hrišćanskih centara u Maloj Aziji tog vremena i stoga bi mogao privući mnogo hodočasnika iz svih krajeva sveta.
Kada je crkva tačno potonula ispod površine jezera nije nam poznato, ali najvažnije je da se neočekivano ponovo pojavila, da još jednom pokaže, da se Grčki pravoslavni hrišćanski identitet u Maloj Aziji nikada nije izgubio, pa čak današnji razni „znaci“ zadivljuju i tursko stanovništvo.
-
Љиљана Ћуић Vreme: 03.02.2015 21:35h
"Грчки православни хришћански идентитет" А Срби? "Забрањена историја Срба" све би појаснила. Зашто олако предајемо србску културну. верску и територијалну баштину другим народима?
-
Љиљана Ћуић Vreme: 03.02.2015 21:38h
Да је правде докле би се простирала Србија само Бог зна. Ево једног доказа србског и у овом језеру
-
kornjaca rade Vreme: 04.02.2015 00:05h
nemoj ljiljo molim te opet o dereticu i zabranjenoj istoriji. kakva pravda pravdu je covek izmislio. dosadni ste sa tom teorijom, srbi najstariji narod.. sta obican srbin ima od toga ? nista. samo nam se svi smeju. shvati da smo mi to sto jesmo ni bolji ni gori. najstariji smo samo po proseku gogina u srbiji, jer nam mladi odlaze
-
pavlina Vreme: 05.02.2015 00:20h
A mozda je nasa,srpska.Ne tvrdim,mozda.Pozdrav.
-
PM Vreme: 05.02.2015 00:25h
Mozda je srpska.Ne tvrdim da jeste,al ne odbacujem mogucnost da jeste,jer mi svoju istoriju slabo znamo.
Molimo čitaoce alo.rs da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila.
Strogo je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara.
Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni.
Redakcija alo.rs ima pravo da ne odobri komentare koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije alo.rs.
Administratorima se možete obratiti ovde: online@alo.rs