U UGANDI JEDNA OSOBA UMRLA OD SMRTONOSNOG MARBURGA
Probudio se virus opasniji od ebole!
Dok svet pokušava da se izbori sa ebolom od koje je nastradalo preko 3.000 ljudi, na istoku Afrike probudio se još jedan smrtonosni virus. Marburg hemoragijska groznica, koja je 1967. godine identifikovana u Beogradu i u nemačkim gradovima Marburgu i Frankfurtu, odnela je prvu žrtvu.
Ilustracija | Foto: Profimedia
Nakon što su testovi pokazali da je Marburg bio uzrok njegove smrti, oko 150 osoba stavljeno je u karantin, a kod njih 11 primećeni su simptomi koji ukazuju na virus sa visokom stopom smrtnosti. U Keniji i Sudanu su pod strogom kontrolom svi građani koji putuju iz Ugande.
Od 31 osobe, koliko je šezdesetih godina bilo zaraženo u tri evropska grada, njih sedam je preminulo. Izvor zaraze su bili zeleni majmuni iz Afrike, koje su nemački instituti i Institut Torlak uvezli radi laboratorijskih istraživanja. Od tada je svet pogodilo nekoliko talasa epidemije, a lek još uvek nije pronađen.
Drugi slučaj ebole u SAD
Zdravstveni radnik koji je lečio Tomasa Dankana iz Liberije, prvog pacijenta kome je ebola dijagnostikovana na američkom tlu, i sam se zarazio smrtonosnim virusom. Ovo je prvi slučaj prenošenja zaraze na američkoj teritoriji.
- Bolest izazvana marburg virusom je ozbiljna i u velikom broju slučajeva dovodi do smrti. Simptomi su groznica, povraćanje, dijareja i unutrašnje krvarenje, kao i kod ebole - naveo je izvor iz Svetske zdravstvene organizacije.
Na listi deset najopasnijih virusa koju je sastavio „Dojče vele”, marburg je zauzeo prvo mesto, jer smrtnost premašuje 90 odsto. Baš kao i ebola, koja se našla odmah iza njega, on se prenosi sa životinje na čoveka, a zatim širi dodirom sa obolelim i putem telesnih tečnosti.
Zabrinut da bi zaraza mogla da se otrgne kontroli, predsednik Ugande Joveri Museveni apelovao je na građane da ograniče fizički kontakt.
- Ako vam ne pružim ruku kad vas vidim, nemojte misliti da sam nepristojan. Ako želimo da kontrolišemo ebolu i marburg, moramo prestati da se rukujemo - rekao je on tokom jedne zvanične posete.
Prema rečima lekara Ruhakane Rugunde iz Ugande, mala je verovatnoća da se u slučaju marburga ponovi epidemija međunarodnih razmera, kao kod ebole.
„Uganda je i ranije izlazila na kraj u sličnim situacijama, kada je reč o hemoragijskoj groznici. Imamo kapacitete da se izborimo i s ovim problemom, o čemu smo obavestili Svetsku zdravstvenu organizaciju”, napisao je Rugunda na Tviteru.
Najveće epidemije Marburga
• 1998. 154 zaražena, 128 umrlo
• 2004. 252 zaražena, 227 umrlo
Ebola i Marburg
•oba virusa su poreklom iz Afrike
•domaćini virusa su životinje, sa kojih se virus prenosi na ljude
•oba virusa potiču iz porodice hemoragijske groznice
Simptomi
Virus marburg izaziva hemoragična oboljenja i, kao i u slučaju ebole, prouzrokuje konvulzije i krvarenja sluzokože, kože i organa. Stopa smrtnosti kod inficiranih osoba je 90 odsto.
Nema komentara za ovu vest.
Molimo čitaoce alo.rs da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila.
Strogo je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara.
Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni.
Redakcija alo.rs ima pravo da ne odobri komentare koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije alo.rs.
Administratorima se možete obratiti ovde: online@alo.rs