NEMA ŠTA NEMA
Razvoj patika na izložbi u Njujorku
U Bruklinškom muzeju sutra se otvara izložba "The Rise od Sneaker Culture" koja prati razvoj patika od skromnih početaka, pa sve do danas kada su postale nezaobilazni odevni predmet.
Deo izložbene postavke | Foto: Profimedia
Na postavci se mogu videti patike sa gumenim djonom iz 1830, trkačke sa šiljcima iz 1860, ali i luksuzne čiji dizajn potpisuju Kristijan Lobuten i Prada.
Neki od izloženih modela patika| Foto: Profimedia
Postavka pokazuje razvoj sportske obuće od vremena kada su ljudi imali više slobodnog vremena, ali prati i razvoj sporta i njegov rast popularnosti, prenosi Rojters.
Svašta se nosilo tokom godina... | Foto: Profimedia
Izložba obuhvata oko 150 pari patika iz muzeja, zatim tu su stariji modeli iz poznatih modnih brendova Adidas, Converse, Nike, Puma, Reebok, kao i iz privatnih kolekcija.
Patike na izložbi | Foto: Profimedia
"Izložba istražuje komad odeće koji je uobičajen za većinu ljudi", kaže kustos Liza Mali i podseća da svako ima par patika, ali da pored njihovog razvoja od 19. veka do danas ona pokazuje kako su postale vrsta svojevrsne "ikone" sa različitim značenjima.
Bilo je tu svačega | Foto: Profimedia
Postavka pokazuje razvoj tog komada obuće od ranih Ked patika iz 1920. do vodećih iz 1970-tih. Takođe, prikazan je razvoj vrhunskih patika koje se povezuju sa košarkaškim zvezdama poput Majkla Džordana do onih koje su proslavile poznate ličnosti kao što je Kanje Vest.
Interesantan đon| Foto: Profimedia
"Imamo cipelu koju je Kanje Vest dizajnirao za Luja Vitona, a zanimljivo je i da je tu patika koju je dizajnirao Kristijan Lobuten", rekla je Smal.
Izložbeni prostor | Foto: Profimedia
Ono što je veoma zanimljivo je da je na izložbi predstavljeno svih 23 para Air Jordan Nike patika koje su dizajnirane sa nekadašnjom košarkaškom zvezdom Majklom Džordanom, ali i par Adidasovih koje su potpisali i donirali članovi grupe "Run DMC". Takođe, tu si i patike koje je Adi Dasler, osnivač poznatog brenda Adidas dao atletičaru Džesiju Ovensu za trening za Olimpijske igre u Berlinu 1936.
Nema komentara za ovu vest.
Molimo čitaoce alo.rs da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila.
Strogo je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara.
Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni.
Redakcija alo.rs ima pravo da ne odobri komentare koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije alo.rs.
Administratorima se možete obratiti ovde: online@alo.rs