Poštovani, trenutno čitate vesti iz arhive.
Alo! ima novi sajt! Kliknite ovde i pogledajte najnovije vesti!
alo.rs Svet

CINCULIRANJE

Šta bi mogla Grčka ako izađe iz evrozone?

Autor: Tanjug | 30.06.2015 - 09:59:00h | Komentara: 0

Jednostrana evroizacija, koju su sproveli Crna Gora i Kosovo, koje ne pripadaju evrozoni i sistemu Evropske centralne banke, mogla bi biti teoretski model i za Grčku posle izlaska iz evrozone, ocenjuje bečki dnevnik Standard.

Grčka Evro kovanica novac

Ilustracija: Profimedia

Kosovski ekspert Kujtim Dobruna za bečki dnevnik kaže da je jednostrana evroizacija donela visoku stabilnost cena i minimalizovala je rizik kursnih razlika.


Negativna strana je, objašnjava, to što Kosovo ne raspolaže sa gotovo nijednim instrumentom monetarne politike.


Za male privrede, kao što su Crna Gora i Kosovo, prema njegovim rečima, ima smisla da imaju režim fiksnog kursa prema evru, jer su inače njihove mogućnosti vođjenja nezavisne monetarne politike ograničene.


Bečki dnevnik podseća da su Crna Gora i Kosovo 2002. "evroizovane", nakon što su građani izgubili poverenje u dinar zbog visoke inflacije.


Dobruna podseća da je na kosovskom tržištu dinar zamenjen nemačkom markom, te da se gotovo podrazumevalo da će biti uveden evro koji se koristi u Monaku, Andori, San Marinu, Vatikanu i u francuskim prekookeanskim teritorijama.


Za razliku od Crne Gore, dodao je, Kosovo sa Evropskom centralnom bankom (EZB) ima dogovor o evroizaciji.


Nemačka Bundesbanka je na pitanje Standarda saopštila da nije bila uključena u uvođenje evra na Kosovu, dok je odgovor te finansijske institucije u vezi Crne Gore izostao.


Bundesbanka, međutim, ukazuje da je Austrija imala centralnu ulogu u evroizaciji Crne Gore i Kosova, i da i dalje ima važnu ulogu.


"Prema našim informacijama je prva opskrba, kao i tekuće snabdevanje i povlačenje usledilo preko austrijske banke. To podrazumeva i zamenu starih novčanica i kovanica", navode iz nemačke banke.


Portparol Nacionalne banke Austrije Kristijan Gutlederer rekao je za Štandard da je tačno da se iz Austrije vrši izvesno snabdevanje, ali preko austrijskih komercijalnih banaka.


U svetskom monetarnom sistemu formirala su se dva važna monetarna bloka - dolarski i evroblok.


U evrobloku, pored država evrozone i evroizovanih zemalja, postoje i zemlje koje su fiksirale kurs svoje valute prema evru. Među tim državama su Danska, Bugarska, Makedonija, Bosna i Hercegovina, dok je Hrvatska samo privremeno svoju valutu stabilizovana prema evru.


Među 59 država koje se ubrajaju u evro-blok su i one afričke države koje su do druge polovine 20. veka zavisile od zemalja koje danas pripadaju monetarnoj uniji.

Nema komentara za ovu vest.

Pogledajte pravila za pisanje komentara

Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.
Molimo čitaoce alo.rs da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila.
Strogo je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara.
Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni.
Redakcija alo.rs ima pravo da ne odobri komentare koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije alo.rs.
Administratorima se možete obratiti ovde: online@alo.rs
alo.rs VIP