KRAH OLIGARHIJE U RUSIJI
Tope se bogatstva Putinovih drugara
Ruski milijarderi ove godine su izgubili neverovatnih 50 milijardi dolara. Problem leži u tome što zemlja tone u ekonomsku katastrofu, a rublja je u utorak potonula dodatnih 7 posto nakon što je središnja banka digla kamate na čak 17 posto.
1. Leonid Mikhelson
Predsednik ruske energetske kompanije "Novatek" definitivno je najveći gubitnik.
Leonid Mikhelson | Foto: Profimedia
Kao ključni proizvođač plina, "Novatek" je bila jedna od prvih kompanija na udaru sankcija nakon Putinovog napada na Ukrajinu. Mikhelsonov portfelj od tada je izgubio gotovo 50 odsto vrednosti, a oligarh je ostao bez 8,7 milijardi dolara.
2. Sergej Galicki
Sergej Galicki / Foto: Wikipedia
Osnivač najvećeg ruskog maloprodajnog lanca hrane "Magnit" i legendarni ljubitelj ruskog fudbala, koji je svom lokalnom klubu "Krasnodar" izgradio stadion i sportsku akademiju za 250 miliona dolara, ove godine je izgubio 5 milijardi dolara. Samo u ponedeljak, urušavanje vrednosti rublje odnelo mu je 855 miliona dolara.
3. Vladimir Lisin
Predsednik i najveći deoničar kompanije "Novolipetsk Steel", nekad najbogatiji Rus, poznati je ljubitelj oružja i vlasnik dragocene kolekcije pušaka.
Vladimir Lisin
Predsednik Ruskog olimpijskog odbora i Evropske streljačke konfederacije, izgubio je pola vrednosti svog portfelja kao i Mikhelson, a u Lisinovom slučaju to iznosi 7 milijardi dolara.
4. Vagit Alekperov
Vagit Alekperov | Foto: Profimedia
Predsednik ruskog naftnog diva "Lukoil" i bivši sovjetski ministar energetike, ove godine izgubio je 40 posto bogatstva ili 4,9 milijarde dolara. "Lukoil" je bio prva privatna kompanija na listi meta zapadnih sankcija.
5. Ališer Usmanov
Vlasnik dnevnog lista "Kommersant" i magnat ruske metalurške industrije izgubio je 6,4 milijarde dolara ove godine. Najviše ga je koštao pad vrednosti 48 posto udela u najvećem ruskom proizvođaču gvožđa, "Metalloinvestu".
Ališer Usmanov
Ovom predsedniku Međunarodne mačevalačke federacije za utehu ostaje udeo u Tviteru, sajtu "Airbnb" i suvlasništvo u britanskom fudbalskom klubu "Arsenal".
6. Mihail Fridman
Investicijski mogul koji se obogatio na prodaji zajedničkog poduhvata "TNK-BP" kompaniji "Rosnjeft", ostao je bez 3,5 milijarde dolara.
Mihail Fridman | Foto: AP
Nove nevolje donosi mu sve nestabilniji ruski bankarski sistem, jer Fridman sa partnerom Germanom Khanom ima kontrolni paket u najvećoj ruskoj privatnoj banci "Alfa Bank".
7. Andrej Meljničenko
Veliki vlasnik rudnika i suprug bivše srpske manekenke Aleksandre Nikolić, izgubio je gotovo 40 odsto bogatstva, ili 5,8 milijardi dolara.
Sandra i Andrej Meljničenko | Foto: Profimedia
Ali još nije u tako finansijski lošoj situaciji da bi morao da proda svoju jahtu “A” vrednu 300 miliona dolara, jednu od najimpresivnijih privatnih jahti koje plove svetskim morima.
8. Vladimir Potanjin
Bivši potpredsednik vlade i predsednik najvećeg svetskog proizvođača nikla, kompanije "Norilsk Nickel", izgubio je 20 posto bogatstva ili 2,8 milijardi dolara.
Vladimir Potanjin | Foto: Profimedia
Potanjin je bio jedan od najvatrenijih zagovornika zimske Olimpijade u Sočiju 2014. i uložio je ogroman novac u razvoj Olimpijskog sela.
9. Mihail Prohorov
Predsednik fabrike "Onexims" udelom u ruskim bankama, energetskim kompanijama i rudnicima, izgubio je 2,4 milijarde dolara.
Mihail Prohorov | Foto: AP
Još uvek ima mogućnosti da zadrži košarkaški klub "Brooklyn Nets", ali razmišlja o preseljenju fabrike koja kontroliše taj NBA klub iz SAD-a u Rusiju. Tako bi udovoljio pozivu predsednika Vladimira Putina oligarsima da što više svojih kompanija vrate u Rusiju.
10. German Kan
German Kan | Foto: Profimedia
Partner Mikhaila Fridmana u najvećoj ruskoj privatnoj banci "Alfa Bank" prodao je svoj deo u zajedničkom poduhvatu "TNK-BP" kompaniji "Rosnjeft" za 3,3 milijarde dolara. Ove godine je ostao bez 2,5 miiljarde ili 22 posto svog bogatstva.
Nema komentara za ovu vest.
Molimo čitaoce alo.rs da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila.
Strogo je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara.
Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni.
Redakcija alo.rs ima pravo da ne odobri komentare koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije alo.rs.
Administratorima se možete obratiti ovde: online@alo.rs