LJUDSKA GLUPOST JE BESKRAJNA
Tutankamonu lepili bradu superlepkom?! (FOTO+VIDEO)
Možda i najvrednije svetsko arheološko blago, zlatna zagrobna maska kralja Tutankamona, oštećena je prilikom čišćenja u Egipatskom muzeju u Kairu. Prema izveštajima, napori da se problem prikrije i sanira su bili neuspešni.
Maska Tutankamona / Foto: Profimedia
Naime, prilikom čišćenja, sa zlatne maske ovog možda i najpoznatijeg egipatskog vladara, otpala je brada. To se desilo još u oktobru mesecu. Radnici u muzeju bradu su pokušali da zalepe lepkom, ali on je iscureo na masku i osušio se. Kada su pokušali da skinu tragove lepka, masku su oštetili ogrebotinama, prenosi Al Arabi Al Džadid, arapski medijski portal stacioniran u Londonu.
Kovčeg Tutankamona / Foto: Profimedia
"Masku je trebalo odneti u laboratoriju, ali oni su požurili da što pre prikriju štetu pa su iskoristili ovo brzosušeće sredstvo za lepljenje koje se jako teško skida." rekao je jedan od laboranata za Al Arabi
Telo kralja Tutankamona / Foto: Profimedia
Ovaj sajt prenosi da je osvetljenje u prostoriji u kojoj je maska izložena bilo prigušeno što je bio jedan od načina zaposlenih da prikriju štetu. Tragovi lepka vide se i na slici koju su postavili na svom tviter nalogu.
Tragovi lepka kojim su radnici pokušali da prikriju štetu | Foto: twitter/alaraby_ar
Maska Tutankamona pre oštećenja / Foto: Profimedia
Jedan od izvora, čiji identitet nije objavljen, rekao je da je sreća da brada nije polomljena, već je samo otpala pošto je ionako bila labava, ali da saniranje ovakve štete brzosušećim lepkom je u najmanju ruku neprimereno i glupo.
Oštećenje je prijavljeno ministarstvu za antikvitete i biće sanirano od strane specijaliste.
Hauard Karter pored svog najvećeg otkrića 1922. godine | Foto: Profimedia
Grobnicu kralja Tuta otkrio je britanski arheolog Hauard Karter 1922. godine. Iako se verovalo da je grobnica pljačkana najmanje dva puta, u njoj je pronađeno mnogo blaga, što je čini jednom od najspektakularnijih istorijskih otkrića, a maska koju su nespretni radnici oštetili je jedan od najposećenijih eksponata u muzeju.
Tagovi:
Nema komentara za ovu vest.
Molimo čitaoce alo.rs da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila.
Strogo je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara.
Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni.
Redakcija alo.rs ima pravo da ne odobri komentare koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije alo.rs.
Administratorima se možete obratiti ovde: online@alo.rs