DIPLOMATSKI RAT
Vašington i Moskva na ratnoj
nozi zbog smrti ruskog dečaka
kog su usvojili Amerikanci! (VIDEO)
Smrt Maksa Šatoa, trogodišnjaka kojeg je američki bračni par usvojio iz jednog ruskog sirotišta, pokrenula je svojevrsni diplomatski rat između Vašingtona i Moskve. Američki ambasador u Rusiji Majkl Mekfaul upozorio je tamošnju javnost i političare da u slučaju smrti malog Maksa “ne treba senzacionalistički iskorišćavati ljudsku tragediju". Bračni par Loru i Alana Šatoa, koji su usvojili dečaka, neki zvaničnici u Rusiji su optužili za njegovu smrt.
Smrt dečaka u središtu diplomatskog sukoba velikih sila: Maks Šato
U blogu postavljenom u petak, ambasador SAD u Moskvi Mekfaul kaže da je “uznemiren zbog brojnih pitanja koja su se oko ove tragične smrti pokrenula”, kao i zbog načina na koji neki ruski komentatori prikazuju SAD i njegove diplomate.
Lora i Alan Šato, Američki bračni par koji su usvojili Maksa
Mekfaul dodaje da je “tužan i pogođen” činjenicom da je 20 ruske dece koja su tokom proteklih 20 godina usvojena u SAD umrlo ili nastradalo, ali i da je istovremeno ponosan što je više od 60.000 druge dece koja su iz Rusije usvojena u SAD u istom periodu “dobilo mogućnost da uživa u životu s roditeljima koji ih vole, u novim porodicama, i u bezbroj mogućnosti koje Amerika nudi”.
Pored toga, ambasador dodaje i da je u SAD još uvek na snazi princip da je svako nevin dok se ne dokaže da je kriv, te da bi umesto senzacionalističkog iskorišćavanja ljudske tragedije u političke svrhe, dve zemlje trebalo profesionalno da sarađuju na razjašnajvanju ovog, kao i mnogih drugih pitanja.
Ruski zaštitinik prava dece Pavel Astahov jedan je od ruskih funkcionera koji su usvojitelje ruskog dečaka optužili za njegovu smrt
Već ranije ove nedelje ruski komesar za zaštitu dece je, međutim, na Tviteru saopštio da je Maksa Šatoa ubila njegova usvoijteljka Laura Šato.
Rusija je počekom januara ove godine zabranila usvajanje svoje dece u SAD, reagujući time na američki zakon poznat kao Zakon Magnickog - kojim se stavljaju na crnu listu ruski funkcioneri optuženi za zloupotebu svojih prava. Zakon je nazvan po ruskom advokatu i borcu protiv korupcije Sergeju Magnickom, čija je smrt u zatvoru u Rusiji postala simbol borbe protiv korupcije u ovoj zemlji i zatrovala odnose između Rusije i SAD.
Majka ruskog dečaka: Julija Kuzmina | Foto: Daily Mail
Samo u 2011. u inostranstvo je usvojeno 3.400 ruske dece, od čega više od dve trećine u SAD, dok su tokom protekle dve decenije Amerikanci usvojili više od 60.000 malih Rusa.
-
Marija T. Vreme: 01.03.2013 12:03h
Ne razumem majku kojoj deca nisu najvaznija na svetu pa i tog nesrecnog alkohola!Kako da joj sada vrate drugo dete kad nije sposobna da se o njemu stara?!?A sta se Amera tice, da je slucaj obrnut, digli bi i NATO da se obracunaju sa Rusima.Neka se srame svoje licemerne politike kad je humanost u pitanju, oni nemaju moralno pravo nikome nista da zamere.Koliko su dece pobili u svetu do sada!Zabraniti im usvajanje!
Molimo čitaoce alo.rs da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila.
Strogo je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara.
Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni.
Redakcija alo.rs ima pravo da ne odobri komentare koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije alo.rs.
Administratorima se možete obratiti ovde: online@alo.rs