Poštovani, trenutno čitate vesti iz arhive.
Alo! ima novi sajt! Kliknite ovde i pogledajte najnovije vesti!
alo.rs Životinje

SPREMNI?

Sa kucom na odmor!

Autor: Nataša Lazović | 06.09.2012 - 11:54:00h | Komentara: 0

Odlazak na letovanje sa kućnim ljubimcem uz lepe trenutke u sebi skriva mnoge potencijalne opasnosti. Kako bi sve prošlo u najboljem redu, isplanirajte svaki korak...

Čekaj me, stižem!

Čekaj me, stižem! | Foto: freedigitalphotos.net

Pre polaska

Obavezno ponesite kutiju za prvu pomoć, količinu hrane dovoljnu za ceo godišnji odmor, pseće poslastice, zaštitu od krpelja i ostalih letnjih napasti, činije za hranu i vodu i puno dobre volje. Noć pre puta dobro nahranite psa, jer ako ga nahranite ujutro, vrlo je verovatno da će tokom putovanja povraćati. Savetuje se da se pola sata pre puta psu da tableta za smanjivanje mučnine (naravno, u dogovoru s veterinarom). Psa, ako nemate veliki automobil s posebnim odeljkom u prtljažniku, obavezno vozite na zadnjem sedištu. Flašica s vodom (može i zaleđena) neka uvek bude uz vas.
Profesionalni trener pasa Milan Cezar, poznat i pod nazivom šaptač psima, ima nekoliko preporuka kako sa kucama treba ići na odmor.
- Vlasnici pasa moraju da obave svoj zadatak pre putovanja. Recimo, ako putujete na more, raspitajte se na kojim je plažama ljubimcima dozvoljeno kupanje, kao i da li postoji veterinarska ambulanta u slučaju da se pas razboli. Na put obavezno ponesite neku sitnicu za koju je vaš pas vezan, poput njegove prostirke ili omiljene igračke, kako bi se osećao smirenije - savetuje Milan.

Put automobilom

Iako većina pasa dobro podnosi vožnju u automobilu, onima koji nisu imali iskustva s vožnjom to može predstavljati problem.
- Ponekad psi imaju traume od negativnih iskustava vezanih za auto. Stoga je najbolje psa uvesti u auto i pustiti ga da onjuši i pređe ceo automobil, a na put da krene tek nakon što se smiri. Treba biti svestan da psi najčešće upijaju raspoloženje vlasnika, pa ako je on nervozan i anksiozan zbog puta, ni pas ne može ostati smiren. Za vreme dužih putovanja, stanite svakih sat vremena kako bi pas obavio nuždu, popio vode i razgibao se - kaže Cezar.
Imajte na umu da temperatura unutar automobila koji se nalazi na suncu za samo 10 minuta može porasti za 20 stepeni. Ako ostavite psa zatvorenog u automobilu „samo na minut“ kako biste vi skoknuli do toaleta ili popili kafu, izlažete ga opasnosti da doživi toplotni udar.
- Nakon što stignete u hotel, apartman ili neko drugo mesto boravka, prošetajte psa uokolo kako bi se upoznao s mestom. Nakon što dođete do sobe, obavezno vi uđite prvi i ne dopustite mu da luta uokolo, jer će tada on kontrolisati situaciju - savetuje Cezar.

Jedva živ stigoh!

Jedva živ stigoh! | Foto: freedigitalphotos.net

Na odredištu

Psi, koliko god to vlasnici želeli, ne vole izležavanje na suncu. Treba voditi računa da je pas za razliku od čoveka i preko leta osuđen na nošenje zimskog kaputa to jest krzna, te da mu je telesna temperatura veća od ljudskog proseka.
- Preporuka je da se izbegavaju najveće vrućine. To znači da psa na kupanje treba voditi pre devet sati ujutro i posle 19 sati uveče. Ako ga već vodite u špicu, dajte mu da pije puno vode, osigurajte mu što veći hlad i neka se redovno kupa u moru - kaže za „Alo!“ veterinar Marko Ćurčić.
Ako pas nakon kupanja učestalo povraća i ima mekanu stolicu, bez panike!
- Razlog je gutanje morske vode i ne treba se previše brinuti. Nakon povraćanja postepeno mu dajte običnu vodu, a taj dan dajte mu manje obroke. Obavezno psu dajte tablete aktivnog ugljena. Simptomi će proći najkasnije kroz dan-dva - savetuje veterinar.

Protiv dehidracije

- Uvek pri ruci imajte sveže vode kako biste dali psu, a točite je u zavisnosti od njegovih potreba, to jest kojom brzinom je popije. Pripazite na znakove dehidracije kod psa: crvene oči, preterano dahtanje, bezvoljnost i umor. Ipak, nije dobro psa siliti da pije vodu, jer svako opsesivno ponašanje rezultira nervozom koju vaš pas oseća - smatra Milan Cezar.

Ne budi me majko!

Ne budi me majko! | Foto: freedigitalphotos.net

Toplotni udar i sunčanica

- Temperatura psa iznad 40 stupnjeva, ubrzano disanje, ubrzan rad srca, opšta slabost, povraćanje i/ili krvava stolica najčešći su simptomi toplotnog udara. Psa je što pre potrebno ohladiti tuširanjem vodom koja nije prehladna, jer bi kod psa mogla da izazove šok. Nakon što ste ga istuširali, možete nastaviti da ga masirate mokrim peškirom u koji ste zamotali led, i to postepeno od nogu, preko stomaka i oko glave. Ako pas padne u nesvest i nakon desetak minuta hlađenja se ne vrati u normalu, što pre ga odvedite kod veterinara. Posebno su ugrožene rase poput buldoga, boksera, pekinezera, ali i ostali psi koji imaju spljoštene njuške - kaže Marko.
Simptomi sunčanice su vrlo slični toplotnom udaru, što znači da će pas imati povišenu temperaturu, osećaće opštu slabost, imati problema s vidom, a puls će biti ubrzan. Sve što važi za sprečavanje i lečenje toplotnog udara, važi i za sunčanicu.

Nema komentara za ovu vest.

Pogledajte pravila za pisanje komentara

Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.
Molimo čitaoce alo.rs da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila.
Strogo je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara.
Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni.
Redakcija alo.rs ima pravo da ne odobri komentare koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije alo.rs.
Administratorima se možete obratiti ovde: online@alo.rs
alo.rs VIP