KATASTROFALNE POPLAVE IZAZVAĆE RAST INFLACIJE, PAD DINARA I DODATNU BEDU
Evro skače, standard pada za 10 odsto
Prve procene da šteta od majskih poplava, kakve u Srbiji ne pamte ni stogodišnjaci, premašuje milijardu evra istovremeno su najava novog udara na budžete građana.
Na hiljade građana i dalje je u prihvatnim centrima, bez posla i bez imovine | Foto: Miloš Perić
Moguć rast cena pekarskih
proizvoda, sokova, džemova
i slično, a pojedini proizvodi
možda poskupe za čak 50 odsto
Potopljeni usevi i rasadi, uz podavljenu stoku, direktno će uticati na cenu hrane, a očekivano smanjenje izvoza poljoprivrednih proizvoda zarad zadovoljenja domaćih potreba jasna je najava pada priliva deviza, a time posledično i pada vrednosti dinara. Konačni efekat poplava tako bi do kraja godine mogao da rezultira padom životnog standarda građana za najmanje 10 odsto, ocenjuju sagovornici „Alo!“.
Ugroženo 37.500 privrednika
U opštinama pogođenim poplavama posluje 11.500 preduzeća i 26.000 preduzetničkih radnji, što je oko 11 odsto svih registrovanih privrednih subjekata u Srbiji, podatak je Privredne komore Srbije. Najveću materijalnu štetu u poplavama pretrpele su poljoprivreda i infrastruktura, saobraćajna i energetska, a u agraru su najviše stradali kukuruz, soja, suncokret, jagode, maline, kupine i sve vrste povrća. Uz podatak da bruto domaći proizvod u poljoprivredi iznosi 6,2 milijarde dolara, ocenjuje se da je bitno da šteta ne pređe 10 odsto.
- Zbog uništenog ili manjeg roda najpre će biti povećane cene voća i povrća, a kasnije žita i kukuruza. To će se preliti i na industrijsku proizvodnju, pa treba očekivati poskupljenje pekarskih proizvoda, sokova, džemova i slično. Ne bi me čudilo da neke namirnice poskupe i za 50 odsto, a sve ukupno će se odraziti na pad životnog standarda za najmanje 10 odsto do kraja godine, što je katastrofalno za već ionako nizak standard - ocenio je Vlaisavljević za „Alo!“. Da će rasti cene, pre svega voća i povrća, uveren je i ekonomista Saša Đogović, koji smatra da će upravo slaba kupovna moć stanovništva biti glavna brana neobuzdanom rastu inflacije.
- Očekujem da će zbog smanjenja potrošnje inflacija do kraja godine ostati u planiranom okviru od četiri do četiri i po odsto. Nemoguće je u ovom trenutku reći koliko će se tačno šteta od poplava preliti na nivo maloprodajnih cena, ali će rano voće i povrće sigurno poskupeti, a situacija sa žitaricama biće jasnija posle žetve - rekao je Đogović. Miladin Ševarlić, profesor Poljoprivrednog fakulteta i predsednik Društva agroekonomista Srbije, upozorava da su potpuno uništeni zasadi na desetinama hiljada hektara.
Katastrofalne poplave izazvaće rast inflacije, pad dinara i dodatnu bedu | Foto: Zoran Ilić
Šteta na infrastrukturi veća od 250 miliona €
Ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović najavila je da ćemo prve preliminarne procene o šteti od poplava imati do kraja maja, ali da šteta na putevima, železnici, telekomunikacijama i energetici premašuje 250 miliona evra. Ogromna šteta pričinjena je i poljoprivednim dobrima i stambenim objektima, navela je ona.
Pod vodom 70.000 hektara
Ministarka poljoprivrede Snežana Bogosavljević Bošković rekla je da je u Kolubarskom okrugu poplavljeno 27.000 hektara, u Braničevskom 26.000 hektara, a na području od Ljubovije do Šida 17.000 hektara. Od Trstenika do Kruševca uništene su površine pod povrtarskim i ratarskim kulturama, a slično je i od Čačka do Kraljeva. Ona je dodala da je voda uništila i čitave farme, nekoliko ribnjaka i ogroman broj košnica. Šteta u Poljoprivrednoj korporaciji Beograd iznosi 492,1 milion dinara. Od ukupno posejane površine pod strnim žitima 3.829 hektara (pšenica, ječam, tritikale), ugroženo je 427 hektara.
-
goca Vreme: 27.05.2014 08:23h
i ko ce to sve platiti? pa mi,obican narod.ok,ne morate da nas plasite vec smo dovoljno uplaseni cenama...samo da ima za vlast.
-
perica Vreme: 27.05.2014 08:36h
Kada treba da padne cena,jer je rodilo,tada se kaze Ne moze jer berza u regionu diktira cene.Sad kao cene diktira poplava,gde je ta berza nafte, zita,kukuruza itd.... Dokle vise unistavate narod?
-
gordana Vreme: 27.05.2014 09:50h
nešto mi bode oči, ogromna sredstva su uplaćena na ime poplava i dalje se uplaćuju i tek će se uplaćivati a vlast nam preti sirotinjom i cenama Koliko novca stiže toliko vlast kuuka Sada će imati razloga da usvoje ozlogodjene reforme
-
Rodoljub Vreme: 27.05.2014 10:19h
To se sada samo vade na kijamet koji je zavladao, još pre toga sve uvozne robe su se nazidale za oko 20-30% što u principu državi odgovara te prevaljuje sve na goloruki narod. To samo u Srbiji postoji da bogataši ne plaćaju porez na lična bogatstva u oblasti ukupnog primanja građana a da svaki vredan čovek koji je radio malo više mora da plati porez na ukupan prihod građana. Povećali su duplo porez na nekretnine, cene hrane rastu i na pijacama, kamate na štednju smanjuju svaka tri meseca pa će uskoro banke ostati bez devizne štednje, jer 1,78 % kamate na oročena sredstva ne daje motivacije. Ministar finansija nije dao ni jedan valjan odgovor opziciji , samo perpričava o obećava razgovore i dogovore a nema planove. Uzgred, ovde je trenutno potreban vuk za finansije poput predratnog ministra Stojadinovića koji je umeo da se snađe u teškim situacijama . Sadašnji ministar finansija daje odgovore u vazduh te to liči na prodaju magle. Na teškom smo putu da išta reši ova vlada ,.
-
slavkojan Vreme: 27.05.2014 14:02h
Ko je ovaj genije od novinara da piše ovako katastrofično na ovakvu muku naroda?Sačekajte makar malo,da narod predahne od silnih biblijskih poplava i ostalih nezgoda pa se onda bavite kvazi istraživačkim novinarstvom.Objavite makar jednu pozitivnu vest za narod a ne samo da ga plašite.
Molimo čitaoce alo.rs da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila.
Strogo je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara.
Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni.
Redakcija alo.rs ima pravo da ne odobri komentare koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije alo.rs.
Administratorima se možete obratiti ovde: online@alo.rs