RADNIK IZ OKOLINE ALEKSINCA PREMINUO OD OPAKE TROPSKE BOLESTI
Posle Zapadnog Nila stigla i malarija!
Saša S. (35) iz okoline Aleksinca, koji je umro na Infektivnoj klinici u Nišu, bio je zaražen najtežim oblikom malarije, potvrdile su mikrobiološke analize. Ovo je prvi smrtni slučaj od ove tropske bolesti u niškom kraju u poslednjih 25 godina.
Laboratorija | Foto: K. Kamenov
Saša se 31. jula vratio iz Ekvatorijalne Gvineje, gde je godinu dana radio na održavanju mašina. Povišenu temperaturu dobio je 3. avgusta, a 6. avgusta se javio lekarima. Umro je 11. avgusta u Kliničkom centru u Nišu!
- Bio je zdrav kao dren. Poslednjih 15 godina nikada nije išao kod lekara, sem na redovne sistematske preglede zbog posla. Kada je došao iz Afrike, ubrzo je dobio povišenu temperaturu i žalio se na glavobolju. Otišao je kod lekara, primili su ga u bolnicu, gde je umro posle nekoliko dana - kaže Sašina supruga Sunčica S., koja je još u šoku. Ona kaže da je ovo bio četvrti odlazak njenog muža u Afriku.
Dr Goran Mitrović sa niške Infektivne klinike kaže da pacijent nije imao tipične simptome malarije, koja je potvrđena tek laboratorijskim analizama.
- Za malariju je karakteristična visoka temperatura od preko 40 stepeni Celzijusa sa jezom i drhtavicom, koja se prekida na dva ili tri dana, pa se opet javlja u talasima, uvećana jetra i slezina, kao i malokrvnost. Od svih simptoma, on je imao samo povišenu temperaturu 39 stepeni Celzijusa bez prekida i lakše glavobolje. Sumnjalo se na kongo krimsku groznicu, žutu groznicu, virus Zapadnog Nila i malariju, pa mu je uzeta krv za analizu 9. avgusta - kaže dr Mitrović.
Saša je preminuo 11. avgusta zbog otkazivanja srca, pluća i jetre, a rezultat analize koji je stigao 12. avgusta potvrdio je najteži oblik malarije koji izaziva parazit plazmodijum falciparum i koji je, kako navode lekari, rezistentan na većinu antimalarika.
Srbija nema Sanitarnu inspekciju na granici
Epidemiolog prof. dr Bratislav Tiodorović dodaje da poslednjih sedam godina na graničnim prelazima nema kontrole Sanitarne inspekcije i da je to praksa koja se mora pod hitno ponovo uvesti.
- Da su na granici bili sanitarni inspektori, oni bi svakog ko dolazi iz rizičnog područja uputili odmah na kontrolu u Insttitut za javno zdravlje, anketirali ga i bio bi pod nadzorom. Pošto sam predsednik komisije za izradu novog zakona o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti o kome će se diskutovati na jesen, predložio sam povratak sanitarnih inspektora na granične prelaze - kaže prof. dr Tiodorović, koji je jedan od najvećih stručnjaka u ovoj oblasti.
Komarci mogu preneti zarazu!
Malariju prenose isključivo ženke komarca putem zaražene krvi. Prof. dr Bratislav Tiodorović kaže da je zaraženi čovek izvor zaraze i da se ona može preneti ako su ga ujedali komarci. „U domaćinstvu u kojem je živeo preminuli od malarije potrebno je hitno obaviti dezinskeciju, jer komarci mogu preneti zarazu ako su ga ujedali. Inkubacija traje od sedam do 28 dana“, kaže prof. dr Tiodorovićkoji se seća pacijenta iz Prokuplja koji je radio u Angoli i koji je bio zaražen čak sa tri tipa malarije, ali se uspešno izlečio.
Tagovi:
-
Dragica Vreme: 23.08.2013 12:59h
Imala sam malariju izazvanu falciparumom. Jedini simptom koji sam osecala bila je hladnoca u nogama, od stopala do kolena. Na srecu, nigerijski lekar je odmah znao o cemu se radi, a analiza krvi je to potvrdila. Vec sm imala dva krstica, a sa cetiri se umire. Nema tipicnih i netipicnih simptoma malarije, ti, kako profesor kaze tipicni simptomi, razvijaju se kasnije/ a sve sto ogstupa od normalnog stanja moze biti malarija. Mislim da su nasi lekari pogresili jer ne poznaju dovoljno tu bolest, nisu se susretali sa njom i njihovo znanje je iskljucivo knjisko. Malariju ne moze preneti bilo koja vrsta komarca, tako da nema potrebe za stvaranjem panike. Postoji posebna vrsta komarca, zove se malaricar. Ti komarci su sitniji od nasih i belicasti, a njihov ujed najcesce ne ostavlja trag. Raditi dezinfekciju i dezinsekciju prostora u kojem je umrli ziveo je van svake pameti, nije to kuga!
-
Cobi Vreme: 23.08.2013 18:21h
Koliko smo mi svi upuceni u razne bolesti, tesko je da shvatiti da nemamo trezvene lekare koji ne mogu da se izbore sa jednom malarijom. Da je u drugim zemljama to izlecivo a samo kod nas sa smrtnim ishodom, da se hitni rezultati dobiju za dva sata a samo kod nas za 5dana. Tesko je da shvatis, da je covek koji je doso iz Afrike tretira kao da ima zuticu i da se ne sumnja na malariju, da se to sazna tek kad covek umre i kad je kasno a da se saznalo kada je jos moglo biti efektno. Tesko je da shvatis da covek ode svojim kolima i na nogam u bolnicu, da samo dan pre toga prica telefonom a da ga posle toga nema zauvek. Kako je to moguce?
Molimo čitaoce alo.rs da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila.
Strogo je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara.
Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni.
Redakcija alo.rs ima pravo da ne odobri komentare koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije alo.rs.
Administratorima se možete obratiti ovde: online@alo.rs