NAPREDNIJE ŠKOLOVANJE OD OKTOBRA
Prvi put u Srbiji - fakultet za medicinske sestre!
Medicinski fakultet Univerziteta u Beogradu od oktobra uvodi nastavu osnovnih akademskih studija Sestrinstvo, program koji će omogućiti medicinskim sestrama da steknu akademsko zvanje ali i da nastave školovanje na master i doktorskim studijama, kao i da se bave profesorskim ili naučno-istraživačkim radom.
Foto: Profimedia
Školovanje traje četiri godine, osam semestara, i po završetku se stiče naziv diplomirana medicinska sestra, rekla je Tanjugu koordinatorka programa prof. dr Dejana Vuković istakavši da su studije bazirane na najnovijim pristupima sestrinskoj struci, savremenim istraživanjima i bogatoj stručnoj literaturi.
"Studije su za one koji su ambiciozni, žele da se posvete sestrinskom pozivu i da rade na kvalitetniji način", rekla je dr Vuković i navela da će program, izmedju ostalog, doprineti poboljšanju čitavog zdravstvenog sistema i zdravstvene nege, na korist pacijenata.
Odgovarajući na pitanje zašto su potrebne Sestrinske studije i zašto student ne bi upisao medicinu, ako se već odlučio da studira i gde je ustvari razlika, Vuković je podsetila da je lekar posvećen lečenju a sestra nezi.
Sestrinske studije će, kako kaže, omogućiti da se u Srbiji na bolji način počne raditi na razvoju i podizanju kvaliteta nege, koji mora da sledi evropske standarde u procesu lečenja pacijenta.
"Lekar i sestra su tim, a kvalitetna nega važan dopunski elemenat za uspešno lečenje", rekla je ona, dodajući da sestre ne rade samo sa bolesnim ljudima nego i sa zdravom populacijom. Trude se, kako kaže, da unaprede stil i kvalitet života i da promovišu zdravlje u zajednici.
Profesorka Vuković podseća i da je za sestre veoma važna komunikacija.
Istaživanja su pokazala da se pacijanti najviše žale na neljubaznost medicinskog kadra, a posebno medicinskih sestara, i zato će tokom studija raditi i na edukaciji za kvalitetnu komunikaciju, poštovanje, empatiju, strpljenje, kada je pacijent u pitanju.
Jedna od prednosti programa je što medicinske sestre sa fakultetskom diplomom mogu biti deo menadžmenta u svojoj ustanovi, tako da će sestra sa akademskim zvanjem moći da bude i na čelu zdravstvene institucije.
Studentima će biti omogućena i saradnja sa nastavnicima i studentima sa uglednih evropskih univerziteta, gde se ovakve studije odavno sprovode, rekla je Vuković i dodala da je program sačinjen u saradnji sa nekoliko vodećih evropskih univerziteta.
Ekipa Tanjuga zatekla je buduću studentkinju Sestrinstva Natali Cvetanović u Studentskoj službi fakulteta dok je predavala dokumenta za upis.
Istakavši da je oduševljena što su uvedene studije Sestrinstva, ona je navela da će joj predavanja pomoći da stekne više znanje i time da kvalitetnije pomogne pacijentima.
"Očekujem više znanja, bolju praksu, bolju mogućost organizovanja posla", rekla je Cvetanović Tanjugu nadajući se da sa tom diplomom neće morati da ode u inostranstvo, da će ostati u Srbiji, ukoliko se, kako je navela, država malo više potrudi u vezi sa unaredjivanjem zdravstva u celini.
Takodje, od fakulteta očekuje, pošto je zaposlena a pretpostavlja da će na programu biti puno kolega koji takodje rade, da izadje u susret što se tiče uskladjivanja predavanja, vežbi.
Tagovi:
-
Mirjana Vreme: 21.09.2014 15:10h
120.000 Hiljada skolarina!!!!!!plate smanjene-penzija...OD CEGA SKOLOVATI DETE???????
-
MARINA Vreme: 21.09.2014 15:49h
VRLO MUDRO,SAMO MI NIJE JASNO ZASTO BI NEKO UPISAO FAKULTET ZA SESTRE KOJI TRAJE 4 GODINE A NE MEDICINSKI FAKULTET KOJI TRAJE 5 GODINA,MISLIM DA BI TREBALO ZABRANITI MOGUĆNIST DA SE VANREDNO ZAVRSI SREDNJA MEDICINSKA SKOLA
-
Milena Jerkov Vreme: 21.09.2014 16:43h
Šta biva sa nama koji smo diplomirali i završili speciijalizaciju na Visokoj zdravstvenoj skoli strukovnih studija u Zemunu, do sad (više od pola veka) referentnoj ustanovi za obrazovanje medicinskih sestara? Ministarstvo zdravllja ignoriše naše postojanje?!
-
Visoko obrazovana medicinska sestra Vreme: 21.09.2014 17:43h
Poštovani, pre nego što napišete članak, prverite činjenice. Takav fakultet, odnosno smer (i akademske i strukovne studije zdravstvene nege) pri Medicinskom fakultetu postoji već 11 godina u Novom Sadu. Postoje i Diplomske akademske studije zdravstven nege - master, pri istom fakultetu. Džaba! Ministarstvo zdravlja R. Srbije to zanimanje ne prepoznaje u Srbiji, dok pola sveta oberučke prihvata naše diplome!!!
-
Jelena Vreme: 21.09.2014 19:54h
Poštovana neobaveštena gospodo, Fakultet za medicinske sestre postoji već 10 godina na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Novom Sadu.
Molimo čitaoce alo.rs da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila.
Strogo je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara.
Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni.
Redakcija alo.rs ima pravo da ne odobri komentare koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije alo.rs.
Administratorima se možete obratiti ovde: online@alo.rs